Shell ve snaze snížit svou uhlíkovou stopu instaluje na svá zařízení fotovoltaické panely

DomůSpolečnostiShell ve snaze snížit svou uhlíkovou stopu instaluje na svá zařízení fotovoltaické panely

Ropný gigant Royal Dutch Shell si pohrává s myšlenkou instalace fotovoltaických panelů na své největší, plně vlastněné, rafinérii na světě nacházející se v Singapuru. Společnost tak chce zvýšit svou energetickou efektivitu a snížit uhlíkovou stopu.

„Prozkoumáváme možnost instalace fotovoltaických panelů na našem výrobním místě v Pulau Bukom,“ pronesla mluvčí společnosti Shell v úterý pro agenturu Reuters.

Pulau Bukom je jeden z nejdůležitějších petrochemických závodů společnosti Shell, který slouží také jako obchodní bod pro prodej ropných produktů v Asijsko-pacifickém regionu. Rafinérie je schopna dle údajů společnost Shell destilovat až 500 tisíc barelů za den.

Před dvěma měsíci zvýšila společnost Shell skladovací kapacitu v rafinérii Bukom, aby byla dle slov Robina Mooldijka „schopna koupit více ropy, když jsou podmínky na trhu příznivé.“ Skladovací kapacita se zvýšila takřka o 1,3 milionů barelů.

Prozatím, jako součást plánu společnosti zvýšit svou energickou účinnost a snížit uhlíkovou stopu, plánuje Shell instalaci fotovoltaických panelů na třech výrobních a logistických centrech v Singapuru – Tuas, Jurong Island a Pandan. První a největší instalace v Tuasu by měla být připojena k síti příští měsíc, zbylé dvě na přelomu roku 2019/2020. Společnost přitom zvažuje i další instalace v Singapuru.

Celkový instalovaný výkon fotovoltaických panelů bude okolo 3 MWp a Shell předpokládá roční výrobu z těchto fotovoltaických elektráren na úrovni 3,3 GWh.

Globálně, krom Singapuru, Shell instaluje fotovoltaické panely na svých výrobních zařízeních také v Číně, Indii a Švýcarsku.

Shell v tomto roce vůbec poprvé v historii oznámil krátkodobé cíle ke snížení své uhlíkové stopy a výkonný ředitel Ben van Beurden vyzval ostatní podniky ke spolupráci v oblasti ochrany klimatu.