Domů
Teplárenství
Brno plánuje stavbu horkovodu z elektrárny Dukovany za miliardy korun

Brno plánuje stavbu horkovodu z elektrárny Dukovany za miliardy korun

Brno chce kvůli nejistotě ohledně dodávek ruského plynu oživit myšlenku na stavbu horkovodu z jaderné elektrárny Dukovany do Brna. Horkovod dlouhý přes 40 kilometrů by stál odhadem miliardy korun, řekla dnes novinářům primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS). Podle ní má projekt podporu premiéra Petra Fialy (ODS). Město o horkovodu jednalo s firmou ČEZ, která by mohla být investorem. Podobný projekt firma buduje z Temelína do Českých Budějovic. Teplárny Brno podle ředitele Petra Fajmona zásobují teplem 100.000 domácností odhadem s 250.000 lidmi. V Brně žije zhruba 380.000 obyvatel.

Myšlenka na horkovod vznikla už v minulosti a v roce 2008 byla zpracovaná studie proveditelnosti, ale v roce 2010 byla akce pozastavena, protože v té době nemohlo město podle primátorky garantovat dostatečnou spotřebu. „Jako Brno jsme závislí na ruském plynu. Nedovedeme říct, jaká bude cena plynu a jestli k nám bude plyn z Ruska putovat. Nemáme žádnou jistotu dodávek plynu z Ruska,“ uvedla Vaňková důvod k oživení myšlenky na horkovod. Rusko koncem února vojensky napadlo Ukrajinu, a proto nyní čelí sankcím západních zemí.

Horkovod z Dukovan do Brna by měřil 42 kilometrů, poté by se rozvedl po Brně. Podle Fajmona teplárny dodávají teplo 100.000 domácnostem. Z 80 procent podnik využívá ruský plyn, z 20 procent vzniká teplo spalováním odpadu. Pokud by horkovod vznikl, byla by postupem času podle Fajmona závislost na ruském plynu nulová.

Podle Vaňkové projekt podporuje i premiér Fiala. „S paní primátorkou jsem o projektu mluvil při nedávné pracovní návštěvě Brna a vyjádřil jsem jeho realizaci plnou podporu. Ve stejném smyslu probíhal i můj rozhovor s panem generálním ředitelem ČEZ,“ uvedl v tiskové zprávě k projektu předseda vlády. „Pokud existují vhodné podmínky pro bezemisní výrobu elektřiny a tepla zároveň, je to příležitost, kterou musíme využít. Je to zároveň cesta k energetické soběstačnosti pro moravskou metropoli,“ uvedl ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Pokud se dá projektu vysoká priorita, je podle Vaňkové možné, že by byl horkovod hotový do šesti let. „Bylo by možné na to čerpat dotace až do 40 procent,“ poznamenala Vaňková. Dotace by mohly být od státu nebo Evropské unie. Podle Vaňkové vznikne pracovní tým složený ze zástupců města a ČEZ, spolupracovat budou i teplárny. V plánu jsou i jednání s okolními obcemi.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
JVr
4. duben 2022, 13:37

Mno už se to tu probíralo a někdo tu zmiňoval, že to nemá smysl. No nic možná se zjistí, že to přeci jen smysl má tak uvídíme ;)

Ale jako horizont 6 let je prostě kvuli "teď" problematickým dodávkám plynu něco, no... zkrátka to nepomůže a za dva roky se zas řekne, ale dyť je plyn teď levný a horkovod drahý a zruší se to ;)

Bojkas
4. duben 2022, 14:59

Je potřeba s tím začít a nezastavoval to. Dřív nebo později zaútočí na další demokratické státy třeba na Pobaltí a bude se to opakovat. Čím méně peněz z ropy a plynu rusovi případnou, tím méně peněz na válku.

minduton
4. duben 2022, 16:03

Podle mě je to hovadina. Cyklus v Dukovanech není stavěn na to, aby se odebíralo nějaké teplo pro přímé využití. Navíc by to snižovalo využití výkonu na výrobu elektřiny. Nechal bych to tak, jak to je, a teplo brát lokálně z tepelných čerpadel. Dokážu si představit i nějaké obří dvoustupňové čerpadlo jako lokální výtopnu, ideálně v blízkosti řeky.

Emil
4. duben 2022, 17:16

Odebírat teplo pro přímé využití za vysokotlakým stupněm turbíny není vůbec žádný problém, pára už vykonala většinu práce a pořád má dostatečné parametry na to, aby se s ní dalo vytápět celé Brno, místo toho aby se z ní ještě vyždímalo trochu elektřiny a zbytek ohříval vzduch v okolí Dukovan jako dosud. A jako bonus se ještě ušetří trochu vody v Dalešicích.

minduton
5. duben 2022, 09:06

Pro stávající bloky to nemá význam. Pro nové by to bylo i vhodné. Pak by bylo možné instalovat i větší bloky, jelikož část výkonu by odcházela ve formě tepla a ušetřila by se voda, což je i hlavní problém toho, proč lze max. 1200 MW.

Emil
5. duben 2022, 10:04

Jistě, projekt horkovodu samozřejmě počítá se zachováním lokality v Dukovanech, bez toho by neměl význam.

Celý Jihomoravský kraj má podle ERÚ hrubou spotřebu tepla v teplárenství 7 704,9 TJ, tj. 2,14 TWh, Dukovany spolu s novým blokem by ale ročně vyrobily cca 70 TWh tepla, takže i kdyby pokrývaly veškeré teplárenské potřeby Jihomoravského kraje, pořád je to jen relativně malá část tepla které vyrobí.

Jan Veselý
5. duben 2022, 11:14

ad Emil) 2/3 těch centrálně vytápěných domácností v JMK jsou stejně v Brně. A je ptákovina tahat tu trošku tepla někam do Břeclavi nebo Hodonína.

Emil
5. duben 2022, 11:35

Ano, tím spíš "je to jen relativně malá část tepla které vyrobí".

Slavomil Vinkler
5. duben 2022, 12:47

V brně stejně není hotová infrastruktura v horkovodech, tak těch 6 let by bylo na dodělání.

minduton
6. duben 2022, 09:56

Máme z roku 1985 postaven RD v jedné z obcí na trase toho horkovodu z Dukovan do Brna. Skrze celý barák mi běží technologický kanál (průřez cca 500x400 mm) až do kotelny, zkrátka skrze celé technické přízemí. Naprd. 40 let nevyužitý, jen přikrytý slzičkovými plechy. Když jsem se ptal kdysi tatíka, na co to k*rva je - tak říkal, že se plánoval v obci právě horkovodní rozvod a bez této "rezervy" nešel RD povolit.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se