Cena emisních povolenek strmě klesá, za 7 týdnů o 26 %

DomůTeplárenstvíCena emisních povolenek strmě klesá, za 7 týdnů o 26 %

Cena emisních povolenek v pátek klesla na 6,33 eura za tunu vypouštěných skleníkových plynů, 4. prosince se přitom povolenky obchodovaly za 8,56 eura za tunu. Jedná se o 26% pokles za 7 týdnů. Ve čtvrtek se cena povolenky propadla dokonce na 6,04 eura za tunu. Informoval o tom server E15.

Podle odborníků způsobuje propad cen emisních povolenek pokles cen komodit.

„Významný propad cen povolenky v roce 2016 lze vysvětlit propadem cen komodit ovlivňujících cenu elektřiny, jako je ropa, plyn či uhlí, a obecně negativním sentimentem v energetickém sektoru,“ tvrdí Ladislav Kříž, mluvčí ČEZ.

Podle Anatoly Stolbova, analytika Virtuse Energy, se na ceně povolenek mohla projevit i teplá zima, díky které teplárny neupotřebily část nakoupených povolenek a nabídly je na trhu.

„Prudký pokles cen pravděpodobně způsobil prodej přebytečného hedgingu tepláren, které se dostaly do přebytku vzhledem k teplému počasí.“
Anatoly Stolbov, analytik Virtuse Energy

Takto významný pokles cen povolenek mnohé odborníky zaskočil. „Na rok 2016 renomované analytické domy předpovídaly cenu mezi devíti a deseti eury, což je zatím jinde o tři eura,“ poukazuje Kříž.

Vývoj cen emisních povolenek. Zdroj: EEX

Nefungující systém

Systém obchodování s emisními povolenkami EU ETS spustila Evropská unie v roce 2005 ve snaze vytvořit nástroj, který motivuje provozovatele zařízení vypouštějících skleníkové plyny k využívání efektivnějších technologií a snížení tak množství emisí.

Systém po dobu své působnosti ovšem bojuje s neefektivností vlivem nízkých cen za vypouštěnou tunu skleníkových plynů.

Po spuštění systému v roce 2005 byla cena jedné povolenky (tuny vypouštěných skleníkových plynů) 30 euro, což byla dle Evropské komise (EK) očekávaná cena. Již během prvního roku cena klesla vlivem toho, že si státy během přípravy vyžádaly nadměrné množství povolenek.

Změnit to měla 2. fáze obchodování (2008-2012). EK si vyžádal od některých států přepracování jejich Národních akčních plánů (NAP), ve kterých se dožadovaly nadměrného množství povolenek. Díky tomu cena stoupla nad 20 euro za povolenku.

Ovšem ekonomická krize z roku 2008 způsobila nárůst množství povolenek a jejich cena opět spadla.

V současnosti probíhá 3. fáze systému EU ETS (2013-2020) a hodnoty povolenek jsou i přes další opatření EK opět hluboko pod cenou, která by podle EK motivovala k modernizaci zařízení vypouštějících skleníkové plyny.