Domů
Teplárenství
Náhrada zastaralých parních rozvodů v ČR zrychluje, letos bylo nahrazeno 15 km tras

Náhrada zastaralých parních rozvodů v ČR zrychluje, letos bylo nahrazeno 15 km tras

České teplárny zrychlily v letošním roce náhradu parních rozvodů tepla hospodárnějšími horkovodními a teplovodními rozvody. Celkem bylo nahrazeno 15 km tras parních rozvodů, což je o téměř polovinu více než loni. Příští rok by měla náhrada parovodů také díky podpoře z dotačního programu Úspory energie v SZT ještě zrychlit. 

Teplárenské sdružení ČR uvedlo, že pokud se podaří realizovat všechny projekty, které byly v rámci I. výzvy programu Úspory energie v SZT schváleny, mělo by být dosaženo roční úspory energie ve výši téměř 900 TJ. To odpovídá zhruba 0,6 % celkové roční spotřeby centrálně vyráběného tepla v ČR.

„Našim členům se podařilo výrazně zrychlit tempo náhrady parních rozvodů. To je dobrá zpráva pro zákazníky, kteří se dočkají lepšího komfortu a spolehlivosti dodávky tepla a často i ušetří. Příští rok by měl být ještě úspěšnější díky náběhu podpory renovace tepelných sítí z programu Úspory energie v SZT,“ uvedl ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek.

V rámci I. výzvy programu Úspory energie v SZT bylo počátkem letošního roku schváleno 43 žádostí s celkovými způsobilými výdaji 2 miliardy Kč. Celková dotace na tyto projekty je 617 mil. Kč.

Teplárenské sdružení ČR dále přivítalo schválení zrušení omezení podílu alokace pro velké podniky, díky čemuž byl 4. května 2017 zahájen příjem žádostí o podporu v rámci II. výzvy programu Úspory energie v SZT. Na výzvu je alokováno celkem 2,5 miliardy Kč a příjem žádostí končí 30. října 2017.

„Zrušení omezení pro velké podniky v programu Úspory energie v SZT dokládá, že vyjednávání se zástupci Evropské komise jsou sice mnohdy složitá a zdlouhavá, ale mohou vést i k úspěšnému konci,“ pochválil práci vyjednavačů z Ministerstva průmyslu a obchodu Martin Hájek.

Rekonstrukce lze realizovat zpravidla jen v létě

Horkovodní a teplovodní rozvody přinášejí citelné snížení ztrát. Podle Teplárenského sdružení ČR může spotřeba paliva díky náhradě parovodů klesnout až o osminu, což přispívá jak ke stabilizaci ceny tepla, tak ke zlepšení kvality ovzduší.

Rekonstrukce tepelných sítí lze však zpravidla realizovat jen v létě a projekty vyžadují dlouhodobou a pečlivou přípravu včetně naplánování uzavírek komunikací. V případě rozsáhlých tepelných sítí jsou proto rekonstrukce prováděny po částech a jsou rozplánovány i na roky dopředu.

Teplárenské sdružení ČR uvádí jako příklad Teplárny Brno, které zahájily výměnu několika desítek kilometrů zastaralých parovodů již v roce 2010 a dokončení je naplánováno po roce 2020. V Českých Budějovicích započala náhrada parovodů za horkovody v roce 2006 a dnes je pilířem koncepce rozvoje teplárny České Budějovice do roku 2025.

Autor úvodní fotografie: jdlavicka

Komentáře(3)
Jan Veselý
2. září 2017, 14:40

Tak tomu tedy říkám plýtvání. Pokud počítám správně, díky téhle rekonstrukci se nevyhodí Pánubohu do oken ekvivalent spotřeby tepla pro 75 000 domácností, to je více než je počet odběratelů Elektrárny Opatovice, která zásobuje teplem Hradec Králové + Pardubice + Chrudim+Lázně Bohdaneč.

Jan Veselý
2. září 2017, 14:43

Kolik takových rozvodů ještě existuje? Pane Hájek?

Erich von dem Bach-Zelewski
5. září 2017, 14:34

Tohle (na obrázku) ale není parní rozvod, ne?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.