Domů
Elektřina
Německá legislativa podpoří rozvoj kabelového vedení

Německá legislativa podpoří rozvoj kabelového vedení

O energetické infrastruktuře v Německu se mluví jako o pověstné Achillově patě německé energetické politiky Energiewende. Přestože si to němečtí zákonodárci uvědomují a již přijali několik legislativních aktů, které mají výstavbu elektrických vedení urychlit, se nedá říct, že by výstavba slavila významné úspěchy.

Nový zákon má za cíl zjednodušit proces přijímání nových plánů v oblasti infrastruktury a rozšířit možnosti položení kabelového vedení namísto venkovního vedení. Pokud má v Německu zůstat dodávka elektřiny stejně spolehlivou a cenově dostupnou, musí být postaveny tisíce kilometrů vedení. Zrychlit celý proces výstavby má nový zákon.

Začlenění veřejnosti do plánovacího procesu

Zákon směřuje do německého parlamentu, kde o něm proběhne další diskuze. Jednou z hlavních změn je prodloužení plánovacího procesu na dva roky, v současnosti trvá pouze rok.

Prodloužení plánovacího období pro rozvoj elektrické a plynárenské soustavy umožní veřejnosti lépe se začlenit do plánovacího procesu. Plánování bude transparentní a snadno sledovatelné ve všech fázích. Zároveň by měl být proces plánování přehlednější. V minulosti bylo poměrně běžné, že se některé fáze procesu zbytečně překrývaly.

Německo k rozvoji infrastruktury potřebuje podporu veřejnosti

To si uvědomuje i ministr pro hospodářství a energetiku Sigmar Gabriel:

„Modernizace a rapidní rozvoj elektrické soustavy je základním kamenem úspěchu pro německou Energiewende. K tomu je potřeba maximální podpory od všech obyvatel Německa. K tomu dáváme veřejnosti více možností ovlivnit plánovací proces výstavby a zároveň rozšiřujeme možnosti pro kabelové vedení.“
Sigmar Gabriel, ministr hospodářství a energetiky

Rozvoj kabelového vedení

Nový legislativní předpis má za cíl mimo jiné zvýšit možnosti pro realizaci kabelového vedení o napětí 380 kV. Prozatím se zdálo venkovní vedení jako jediné možné řešení. Přitom již v roce 2014 začal s realizací VVN kabelového vedení v Raesfeldu (Münsterland) německý provozovatel přenosové soutavy Amprion.

Venkovní vedení

Zákon v oblasti kabelového vedení podporuje rozvoj této technologie. Kvůli tomu má zavést i nové podmínky, kdy musí být položeno kabelové vedení namísto venkovního. Nyní se o kabelovém vedení rozhoduje zejména kvůli blízkosti vedení k centru zabydleného území. Pokud to bude v některých specifických oblastech vhodné z environmentálního hlediska, nebo pokud by mělo venkovní vedení přetínat důležité vodní toky, bude doporučené kabelové vedení namísto venkovního. Již nyní se uvažuje o HVDC kabelovém vedení přetínající řeku Rýn mezi městy Wesel a Utfort.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Ceny elektřiny stoupnou meziročně o 86 procent, říká neveřejná vládní analýza
22. červen 2022, 07:05
Ušetřit za elektřinu jde i bezbolestně. Stačí zkontrolovat jistič
21. červen 2022, 14:39
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se