Domů
Teplárenství
Podpora plynové kogenerace se v Německu zdvojnásobí

Podpora plynové kogenerace se v Německu zdvojnásobí

Německo zdvojnásobí podporu pro kombinovanou výroby elektřiny a tepla. Cílem je snížit emise až o 4 miliony tun CO2 a přiblížit se k dosažení vytyčených klimatických cílů pro rok 2020. O novelizaci podpory kogenerace informovalo německé Ministerstvo pro hospodářství a energetiku ve své tiskové zprávě.

Německá spolková vláda odsouhlasila změny v zákoně, který kogeneraci (kombinovanou výrobu elektřiny a tepla) stanoví podporu na výrobu. Podpora se tak každoročně zvedne o 1,5 mld. euro, aby byla zajištěna vysoce účinná a nízkouhlíková výroba, která je pro budoucnost německé energetiky klíčová.

Více o principu kogenerace najdete zde.

Novela zákona podporujícího kombinovanou výrobu elektřiny a tepla se zaměřuje pouze na plynové kogenerace. V budoucnu již kogenerace užívající černé uhlí nebo lignit nebudou podporovány.

„Podpoříme i kogenerační jednotky, které přejdou z uhlí na plyn.“
Ministerstvo pro hospodářství a energetiku

Již existující plynové kogenerační jednotky, které dříve neměly nárok na podporu, budou nově podporovány po další čtyři roky, aby se zabránilo jejich uzavření.

Nejvíce se změna dotkne velkých spotřebitelů elektřiny, kteří ponesou největší část nákladů na podporu, aby ochránili energetický náročný průmysl a domácnosti před vysokými cenami elektřiny (které jsou již nyní pro koncové zákazníky druhé nejvyšší v Evropě).

Jedná se o náhradní opatření za zrušení uhlíkové daně pro nejstarší uhelné elektrárny, která byla po protestech uhelného sektoru zrušena.

Klimatická politika Německa

Aby Německo dosáhlo svých cílů v roce 2020, musí najít způsob, jak snížit emise o 22 milionů tun CO2. Díky tomu budou emise sníženy o 40 % oproti hodnotám z roku 1990.

Nejdříve byla představena uhlíková daň, kterou měly platit nejstarší uhelné elektrárny po dosažení určitého limitu vypuštěných emisí. Proti tomu se ale postavily společnosti zainteresované v uhelné energetice a uhlíková daň byla nakonec zrušena.

Německo tak hledá alternativní způsoby, jak zajistit snížení emisí. Kromě podpory čistší plynové kogenerace bude 2,7 GW uhelných elektráren přesunuto do kapacitní rezervy. Takové přesunutí do kapacitní rezervy však může být v rozporu s právem Evropské unie.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se