26. září 2025
Aktuální výroba v ČR
Spotřeba plynu v Česku v příštích 20 letech vzroste až o čtvrtinu, tvrdí svazy

Hlavním palivem v příštích 20 letech bude pro českou energetiku zemní plyn. Jeho spotřeba v Česku za toto období vzroste až o čtvrtinu, největší využití bude v teplárenství. Infrastruktura je na vyšší spotřebu připravena. Na dnešní tiskové konferenci to uvedli zástupci Českého plynárenského svazu, Teplárenského sdružení ČR a poradenské společnosti EGU. Nedostatek zásob podle nich nehrozí.
Podle vládních strategií by plyn měl nahradit uhelné zdroje do doby, než budou vybudovány nové jaderné a obnovitelné zdroje.
„Zemní plyn se na následujících 20 let stane pro ČR základním palivem. Světové zásoby jsou dostačující a nevidím problém k nám plyn v potřebném množství dopravovat, a to ani s ohledem na očekávaný nárůst poptávky,“ řekl generální ředitel Českého plynárenského svazu Josef Kotrba.
Výrazně podle něj poroste i podíl zkapalněného zemního plynu neboli LNG.
S největším uplatněním plynu svaz počítá v systému centrálního zásobování teplem, na němž jsou v Česku závislé čtyři miliony obyvatel. To potvrzuje i poradenská společnost EGU, podle níž je plyn klíčový především jako dekarbonizační palivo pro náhradu uhlí v teplárenství a elektroenergetice.
„V těchto oblastech se už nyní realizují anebo připravují mnohamiliardové investice do plynových zdrojů. Ty budou nejen vyrábět teplo, ale také elektřinu, a to do značné míry v době, kdy ji nebude možné získat ze slunečního svitu a větru. Podle našich predikcí stoupne do roku 2035 výroba elektřiny z plynu 3,5násobně. Samotná plynofikace teplárenství je i investicí do flexibility a sezonní výroby,“ uvedl ředitel strategie EGU Michal Macenauer.
V předchozích čtyřech letech bylo zatím za šest miliard korun zmodernizováno deset menších tepláren dodávajících do 110.000 domácností. Spotřebu uhlí to podle Teplárenského sdružení snížilo o 514.000 tun. Další projekty modernizovaných tepláren budou podle sdružení následovat v příštích letech.
Stát vyčlenil na transformaci teplárenství 90 miliard korun z modernizačního fondu. „Zemní plyn se díky tomu s 53procentním podílem stane nejdůležitějším palivem s ohledem na dekarbonizaci. Následovat bude biomasa s 29 procenty a energetické využití odpadů se 17 procenty,“ řekl ředitel Teplárenského sdružení Jiří Vecka.
S přechodem uhelných zdrojů na plyn počítají i tuzemské energetické firmy. Například společnost ČEZ chystá přebudování některých uhelných elektráren na plynový zdroj, v přípravě je třeba přestavba elektrárny v Mělníku.
Stát do budoucna počítá s tím, že hlavní podíl v tuzemském energetickém mixu budou mít jaderné zdroje doplněné o obnovitelné zdroje v čele s fotovoltaikou a větrnými elektrárnami. Do vybudování těchto zdrojů ovšem chce po ukončení spalování uhlí používat zejména plyn jako přechodné palivo.
Mohlo by vás zajímat
24. září 2025
26. září 2025
26. září 2025
27. září 2025
30. září 2025
30. září 2025
1. říjen 2025
Komentáře (2)
Říká plynařská lobbistická organizace.
Vyhánění čerta ďáblem. Čert je alespoň domácí palivo, které by se mělo udržet do doby nástupu SMR v teplárensví a dostavby JE
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.