Domů
Teplárenství
Teplárenské sdružení: Cenu tepla by snížilo pozastavení emisních povolenek
Teplovod Mělník-Praha

Teplárenské sdružení: Cenu tepla by snížilo pozastavení emisních povolenek

Teplárenství
8 komentářů
4. listopad 2022, 17:05
ČTK

Dočasné pozastavení obchodování s emisními povolenkami by pomohlo velkým teplárnám nad 20 megawatthodin (MWh) snížit ceny za vytápění pro domácnosti od šesti do patnácti procent v závislosti na druhu paliva. Pro ČTK to uvedl Petr Jeník, člen předsednictva Teplárenského sdružení a předseda představenstva Teplárny Otrokovice, na konferenci velkých bytových družstev Fórum BD 2022 v Praze.

Většina tepláren v Česku chystá kvůli rostoucím nákladům od příštího roku zdražování, mnohde na dvojnásobek současné ceny. Důvodem jsou rostoucí ceny vstupů od zemního plynu přes hnědé a černé uhlí po biomasu. Některé teplárny mají cenu hnědého uhlí navázanou na velkoobchodní cenu elektřiny. K tomu je třeba připočítat růst nákladů třeba na dopravu uhlí po železnici.

Na ceny tepla a elektřiny má vliv i cena emisních povolenek, která se letos v srpnu vyšplhala skoro na sto eur (zhruba 2500 Kč) za tunu, od té doby klesla a v říjnu byla pod 70 eury (1750 korun) za tunu. „Při používání uhlí v teplárnách se promítá cena povolenky do jednoho gigajoulu asi z deseti až patnácti procent v závislosti na technologickém zařízení a u plynu asi z šesti procent,“ vypočítal Jeník. Při ceně povolenky 100 eur to u uhelných elektráren dělá 250 až 350 korun a 150 korun za gigajoule u plynových tepláren, řekl.

Například teplárny Brno, které zásobují teplem většinu moravské metropole, v říjnu oznámily, že od listopadu zdraží o 888 korun na gigajoule na 1672 korun za gigajoule včetně DPH. Průměrná domácnost se spotřebou tepla 20 gigajoulů za rok tak zaplatí měsíčně asi o 1500 korun víc.

O zmíněné částky by se cena dala podle Jeníka snížit v případě pozastavení systému s obchodováním s povolenkami. „Alespoň pro teplárny, protože to má přímý dopad na lidi. Bylo by to nejjednodušším řešením. Mohl by to být jeden z nástrojů, jak zmírnit dopad a zlevnit, ale nikdo o tom nechce slyšet,“ pronesl Jeník, že tuto cestu jako průchodnou v EU zatím nevidí.

Evropský systém obchodování s emisemi ETS je hlavním nástrojem pro snížení emisí skleníkových plynů. Stanovuje limity celkového množství skleníkových plynů, které mohou vypouštět sektory v jeho působnosti, a zároveň umožňuje podnikům získat nebo zakoupit emisní povolenky, s nimiž lze podle potřeby obchodovat. „Povolenky nás měly donutit k ekologizaci, ale stal se z nich spekulativní nástroj. Evropská unie se tváří, že to tak není, ale je to tak a zaplatí to lidi,“ řekl.

Jeník ocenil, že se se zastropování cen zemní plynu vztahuje i na teplárny. To podle něj umožní stabilizovat cenu tepla i pro plynové teplárny, které nejsou v systému EU ETS, a pozastavení systému obchodování by jim tak žádné úspory nepřineslo.

Podle Teplárenské sdružení růst cen tepla dopadne téměř na čtyři miliony zákazníků tepláren v Česku. Sdružení začátkem října žádalo ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu (za STAN), aby se teplárenstvím zabývala koordinační skupina při úřadu vlády.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Maly Jarda
4. listopad 2022, 19:59

Můžeme se všichni vsadit jestli služebníček Bruselu a Německa Fiala pozastaví emisní povolenky haha

Pravoslav Motyčka
4. listopad 2022, 22:39

Povolenky jsou daně , stát nemůže v současné situaci snižovat daně. To prostě není možné. Kdo chce ušetřit musí se od teplárny odpojit a přejít na tepelná čerpadla. Tím se zdražení vyhnou a nebo ať nedělají nic a nechají se škubat. Manažéry tepláren. Každý svého štěstí strůjce.

Petr prochaska
5. listopad 2022, 02:03

Stát vybere z důvodu drahých energií daleko více na DPH. Výpadek z emisních povolenek by zvýšené DPH pokrylo.

Pravoslav Motyčka
7. listopad 2022, 16:11

To je nesmysl nepokrylo ono sice vyberete více na energiích , jenže jak lidé mají méně peněz na jiné věci , no tak logicky jinde zase méně celkově je to čistá nula.

Ondřej
5. listopad 2022, 09:41

Kecat o instalaci tepelných dotovaných cerpadel s dotovaným palivem - elektrickou energii, to je krásně nastavený rovný trh. Zvláště když se ty dotace berou z těch emisních povolenek.

Pravoslav Motyčka
7. listopad 2022, 16:24

Bytové domy co si dají na střechu fotovoltaiku a přejdou na tepelná čerpadla , tak v nich lidé budou platit za elektřinu a topení málo a ti ostatní co nebudou dělat nic budou platit flastr. Navíc pokud jednotlivé byty budou mít průběhová měření pak budou mít po část dne levnou elektřinu, protože budou moci kupovat ba hodinové ceny se stropem a ti ostatní budou mít je ten strop.

Buďto se přidáte do fronty k těm , kteří dostávají a nebo k těm, kteří platí. Rozhodnutí je jen na Vás můžete si stěžovat jak je to nespravedlivé , můžete stávkovat s transparentem, ale dokud bude ČR v EU tak se nic nezmění nic.

Ivan Švančara
5. listopad 2022, 00:24

zastavit bezhlavu tlac eur, zrusit emisne povolenky a prednostny vykup z OZE, tot nas novy jidelnicek, dle Nohavicu.

Milan Bačík
5. listopad 2022, 12:21

Dokud lidí nepochopí, že si tohle sami volí ve volbách, tak se nic nezmění.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se