Domů
Elektřina
Západní Evropa zavádí nové způsoby optimalizace přeshraničních toků

Západní Evropa zavádí nové způsoby optimalizace přeshraničních toků

Nové způsoby vypořádání se s přeshraničními toky elektrické energie v západoevropském regionu, platné od 20. května, by mohly ovlivnit ceny na energetickém trhu. Podle zpravodajské agentury Reuters by mohlo Německo čelit až 4% nárůstu.

Očekává se snížení rozdílů ve velkoobchodních cenách elektřiny ve Francii, Nizozemsku a Belgii, přičemž by ceny mohly poklesnout o 1 až 10 %.

Změna systému propojeného trhu s elektřinou spočívá v přechodu z tzv. Available Transmission Capacity Market Coupling na Flow-Based Market Coupling – nová metodika bere v potaz dopad přeshraničních toků energie na bezpečnost elektrizačních sítí a optimalizuje obchodní toky v dané oblasti, čímž zajišťuje větší přenosovou kapacitu.

Tento systém byl přijat státy Beneluxu, Francií a Německem poté, co se regulační instituce v jednotlivých zemích dohodly na novém způsobu přeshraničního přenosu elektrické energie.

Společnosti zabývající se přenosem elektřiny v tomto regionu pokrývají více než třetinu celoevropské poptávky a neustále spolupracují na propojování jednotlivých trhů a zvyšování efektivity.

„Flow-based market coupling uvolní další přenosové kapacity, které zatím pro trh nebyly dostupné, což povede k efektivnějšímu využití současné infrastruktury,“ řekl David Chantelou, analytik společnosti Thomson Reuters Point Carbon. „Větší využití přeshraničních kapacit povede k výraznějšímu přiblížení cen,“ dodal.

Jak již bylo řečeno, nový systém přispěje k snížení cenových rozdílů, jelikož se společnosti provozující přenosové soustavy přiblíží optimálnímu využití svých sítí. Dříve musely záměrně podhodnocovat své kapacity, aby se vyhnuly možnému riziku jejich nedostatku.

Tato změna povede k navýšení toků elektrické energie ze strany Německa do zbylých zemí v daném regionu. Otázkou však zůstává, jaký vliv bude mít na přetoky elektrické energie, jimiž Německo již několikrát ohrozilo českou přenosovou síť.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Státu by se teď hodilo mít ČEZ pod pevnou kontrolou, říká ředitel ANDE Jiří Gavor
24. červen 2022, 05:30
HN: RWE pozastavila prodej zásobníků plynu v ČR, zájem měl jen EPH
24. červen 2022, 05:07
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se