Domů
Teplárenství
Elektrárna Opatovice pokračuje v přípravě výstavby velké spalovny odpadu
Elektrárna Opatovice nad Labem - kogenerační uhelná elektrárna

Elektrárna Opatovice pokračuje v přípravě výstavby velké spalovny odpadu

Elektrárna Opatovice pokračuje v přípravě výstavby velké spalovny komunálního odpadu. Zařízení pro energetické využití odpadu (ZEVO) by sloužilo pro likvidaci odpadků z rozsáhlého území.Využívat by ji měla hlavně blízká krajská města. Například Pardubice jsou plánu nakloněné, řekl ČTK náměstek primátora Jan Nadrchal (ANO).

„Služby města Pardubic si nechaly zpracovat odpadovou studii, z které v podstatě vychází, že pro nás by ZEVO bylo nejlepším řešením. Co se týče komunálního odpadu, který se už nedá vytřídit, by to asi bylo nejefektivnější,“ uvedl Nadrchal.

Pokud by spalovna v Opatovicích nevznikla, musely by Pardubice podle něj zřejmě časem vozit odpad ke spálení do podobných zařízení například v Praze, Mělníku nebo Brně, což by bylo nákladnější. Poplatky za skládkování se totiž budou postupně výrazně zvyšovat.

Elektrárna si zpracovala pro záměr studii bilance odpadů a postupně jedná s městy, obcemi a jejich sdruženími v dojezdové vzdálenosti. „Změny v odpadové legislativě zásadně ovlivnily smýšlení vedení měst a obcí a vedly k přehodnocení možností nakládání s komunálním odpadem,“ uvedla mluvčí elektrárny Hana Počtová. Kromě Pardubic se první informační schůzky konaly i v Chrudimi, Svitavách, Hlinsku nebo Vysokém Mýtě. Také Hradec Králové, kam společnost dodává podstatnou část vyrobeného tepla, se snaží získat co nejvíce podkladů, aby se mohl kompetentně rozhodnout, řekla ČTK mluvčí magistrátu Kateřina Šmídová.

Elektrárna počítá s tím, že by byla investorem i provozovatelem spalovny, poskytne pro ni pozemek i napojení na infrastrukturu. Podle Počtové by zařízení mělo mít kapacitu pro spálení 150.000 tun odpadu ročně, ze studie však vyplývá, že by jej v roce 2030 mohlo vznikat až dvojnásobné množství. Spalovna by byla pro elektrárnu doplňkovým zdrojem k zemnímu plynu, kterým chce postupně nahradit dosavadní hnědé uhlí. „Výkon ZEVO odpovídá možnosti pokrytí dodávek tepla a elektrické energie domácností krajského města,“ uvedla Počtová. Výše budoucí investice se odhaduje na několik miliard korun, spuštění zkušebního provozu elektrárna předpokládá v roce 2028.

Elektrárna Opatovice má pro vybudování spalovny výhodné umístění. Má velmi dobré dopravní napojení včetně příjezdu od dálnice D11 a v budoucnu i D35 a leží mezi dvěma stotisícovými krajskými městy. Disponuje vybudovanou železniční vlečkou a rozvody dálkového vytápění, které využívají desítky tisíc obyvatel a firem v Hradci Králové, Pardubicích a Chrudimi.

V Opatovicích se lidé v roce 2006 v referendu postavili proti tomu, aby obec souhlasila s umístěním velké spalovny odpadů na svém území. Měla mít kapacitu 90.000 tun ročně, výhledově i dvojnásobnou. Zastupitelstvo obce už předtím se vstupem do společnosti pro výstavbu spalovny souhlasilo, obyvatelé si však vynutili místní hlasování a záměr odmítli. O rok dříve spalovnu v referendu odmítla také sousední obec Čeperka.

Odmítavé stanovisko obce je stále v platnosti. Jak v minulosti ČTK řekl starosta Pavel Kohout, dokud lidé nerozhodnou v referendu jinak a nepřehodnotí své stanovisko, je pro něj původní výsledek závazný.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
Jaroslav Srba
24. duben 2021, 13:22

Za dob starších nespalitelné odpady dostaly razítko ZEVO a je vše v pořádku. Hezký případ toho, jak je možné změnit názor na spalování odpadů. Řeklo se, že když budou mít potvrzení, že jsou ZEVO, tak není problém je pálit. Fyzicky se ovšem jedná o ty stejné odpady. Sehnat certifikaci ZEVO neznamená nějak odpad upravit nebo vytřídit. Jen stačí popsat nějaké papíry, provětrat digitální sítě a nějakém úředníkovi vypomoci např. finanční injekcí v obálce. Kdyby to nebylo k pláči, bylo by to k smíchu.

pr
24. duben 2021, 16:36

Také nechápu popis v článku. Pokud odpad vytřídím zbyde tak maximálně stavební suť. Jinak se nejedná o vytříděný odpad. A spalovat stavební suť mi přijde tak trochu jako blbost, že?

Carlos
24. duben 2021, 23:07

Nevytřídíte, není to ve fyzických silách a možnostech mnoha lidí. Sám sebe považuji za třídícího magora, vytřídím klidně plastový papírek od hašlerek, kov tahám přes půl Moravy protože v Brně není kam s ním, ale zbude toho pořád dost. zbytky jídla, roušky, účtenky co nesmí do papíru, prach, listy z kvítek, kompozitní obaly co ani nevíte jak recyklovat, dřevo, staré hadry, použité ubrousky, špinavý papír a plast. Je toho dost, ale dumpster diving kvůli Vám dělat nejdu, snad to chápete.

P.S. stavební suť nemá co v komunále dělat (nebavím se o tom že tam hodíte uražený rožek zbytek sádry...).

Josef
24. duben 2021, 23:55

Třídění odpadu je určitě dobré, ale využití recyklátů má svoje limity a je nutné část odpadu spálit. Tomu se prostě nevyhneme, nicméně je jasné ,že do budoucna bude podíl odpadu ,který se bude pálit klesat. Jinak dnešní spalovna odpadů není horší co se emisí týče než teplárna, ti lidé by měli hlasovat znovu.

Energetik 007
24. duben 2021, 15:15

Pardubice, Hradec Králové, Chrudim ... měly skoro nejlevnější teplo no a se spalovnou odpadků a zemním plynem budou mít teplo nejdražší v ČR.

EOP je první velké CZT v ČSSR a asi taky poslední..

Carlos
24. duben 2021, 16:03

Myslím že první a větší je v Brně.

Nedá se posuzovat cena jenom podle ceny dané náklady na provoz, další část ceny se platí v podobě škod na ŽP. Další otázkou je jak moc na odpis v současnosti to zařízení je.

Další otázkou je jak je to celé navržené, EOP má myslím 4 bloky po 55MW, otázka je jak do toho bude spalovna a ZP zapojeno. Umím si představit že spalovna nahradí některé kotle a bude dodávat páru pro turbíny (asi po dalším repasu), a plyn bude řešen přes nějakou malou PPE jako je na Červeném Mlýně.

Energetik 007
25. duben 2021, 07:29

V EOP se jako první použili osové kompenzátory...

Josef
25. duben 2021, 21:55

Brno mělo mít CZT z Dukovat a spalovna opadů měla vyrábět teplo jen jako nouzový zdroj jinak prioritně el. energii. Veškeré teplo co se v Brně vyrábí se v Dukovanech vypouští do vzduchu - vím že je to zjednodušený podhled, ale je to pravda. Jaderné el. nejsou příliš účinné a vyplatí se z nich napájet CZT. Stejně tak mělo jít teplo z Temelína do Písku nebo Strakonic a už dávno do ČB.

Plyn je dobrý možná jako záloha na nějaké procento výkonu hlavního zdroje CZT.

energetik
24. duben 2021, 17:55

Ale teplo z uhlí za které účtují 77,126006 Kč/kWh asi nedoženou:

http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=37&t=7108&p=146837&#p146773

Všechny CZT jsou zrůdnost a nebýt těch podvodů ve vyúčtování kdy se ostatní skládají na ty co plýtvají, tak by dávno zkrachovali.

Martin Hájek
26. duben 2021, 12:57

Centrální teplo je zrůdnost, proto ho mají ve Vídni, Linci, Mnichově, Hamburku i v Kodani a v Amsterdamu ho právě budují.:-)

T
24. duben 2021, 15:59

Prijedte se podivat do Widne,ci do Brna jak to funguje /kde stavi druhou moderni linku i na ee /Pokud budou lide produkovat odpad musi se nekde likvidovat.Staci jednou nevyvest a maji plno potkanu atd... Kdo bude merit emisni limity,potom milionove pokuty jsou na miste!!

Carlos
24. duben 2021, 22:57

Si na ně pořiďte malorážku. T-Rexe fakt nedoporučuji, nechcete-li se proletět a do chodníku udělat díru že se začnou zajímat tajní. Víte jaká je situace...

St
24. duben 2021, 19:36

Ať se to někomu líbí nebo ne, tak bez takových spaloven se do budoucna neobejdeme. Je to mnohem lepší řešení jak vše zakopávat do země. Konec konců takové Švédsko si ze spalování odpadu udělalo skvělý byznys. Země jako Norsko či Velká Británie jim platí za likvidaci odpadu a oni mají díky tomu teplo a EE zadarmo. Navíc dodám jedná se o stabilní zdroj EE, který naše přenosová soustava potřebuje díky rozvoji OZE jako sůl.

luboš
26. duben 2021, 08:15

Všechny spalovny v České republice dohromady vyprodukují za rok méně plynných škodlivin než Silvestrovský ohňostroj našich spoluobčanů. Z komínů spaloven je vše vyřešeno, v sousedním ekologickém Rakousku stojí spalovny bez problémů uprostřed velkoměst. V Brně jsem nikdy necítil z komínů spalovny žádný zápach. Kdo si myslí, že vytříděný plast se recykluje, tak ať projede internet. Domnívám se, že vytříděný plas končí z 90% ve spalovnách. Ekonomicky vychází pouze čiré plastové lahve, vytříděný polystyren a něco málo jiného. Uzavření skládek komunálního odpadu v EU připravilo o potravu miliony ptáků. Na polích je vše otrávené, tak se ptáci přeorientovali na skládky. V obci nám budou zavádět ekologické třídění pro každou domácnost budou 4 plastové popelnice. Vyvážet se budou jedenkrát za 3 týdny. Vývojový cyklus mouchy je cca 14 dnů. V současné době larvy a kukly much stihnou vyvézt v cyklu svážení 1 x za 14 dnů na skládku. Obyvatelstvu hrozí při svážení odpadu 1 x za 3 týdny v obcích zamoření obtížným hmyzem, který navíc roznáší různé nemoci. Jsem pro ZEVO v každé větší obci. Jsem pro ZEVO i v naší obci, kde bydlím. Nemám žádný strach ze škodlivin v ovzduší.

Martin P
26. duben 2021, 12:45

Berte ty "vícemouchy" jako příspěvek ptactvu, které o masu létajícího hmyzu přišlo kvůli suchu v poslední pětiletce a kvůli zavádění LED osvětlení s nevhodném složením spektra s zbytečně vysokým podílem modré složky. ;-)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se