Domů
Teplárenství
Svaz: Na přechod tepláren na plyn jsou připraveny desítky miliard Kč
Elektrárna Opatovice nad Labem - kogenerační uhelná elektrárna

Svaz: Na přechod tepláren na plyn jsou připraveny desítky miliard Kč

Teplárenství
37 komentářů
11. listopad 2020, 11:32
ČTK

Na přechod tepláren z uhlí na zemní plyn jsou připraveny desítky miliard korun, přeměně pomohou peníze z evropských fondů. První dotační výzvy budou vyhlášeny v prvním čtvrtletí příštího roku. V tiskové zprávě to dnes uvedl Český plynárenský svaz (ČPS), který k tématu uspořádal on-line konferenci. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) už dříve řekl, že Česko má na transformaci energetiky připraveno víc než 100 miliard korun, také podle něj desítky miliard Kč zamíří právě do teplárenství.

„Jsme připraveni podpořit provozně i investičně přechod tepláren na jiné zdroje a udržet zásobování cenově dostupným teplem. Tuzemská energetika stojí před skutečně zásadními výzvami, jako je dekarbonizace a s ní spojená kompletní transformace teplárenství, v plánu je výstavba nového jaderného bloku a samozřejmě očekáváme další podporu obnovitelným zdrojům energie,“ uvedl včera Havlíček.

Plynárenský svaz sdělil, že je potřebné, aby alespoň část peněz na modernizaci tepláren a jejich přechod na zemní plyn získala ČR z evropských fondů. Pouze z tuzemských zdrojů by podle něj částka byla nedostatečná. Svaz dodal, že z takzvaného Modernizačního fondu by mohlo být uvolněno pro přechod tepláren na nízkouhlíkové zdroje zhruba 40 miliard Kč, z Národního plánu obnovy další přibližně 4,5 miliardy Kč. Pokud jde o Modernizační fond, tak v prvním čtvrtletí roku 2021 se dají očekávat první výzvy s termínem pro přijetí žádostí na podzim, dodal svaz.

„V současnosti se více než 60 procent tepla v tuzemských teplárnách vyrábí z uhlí. Odklon od vytápění tímto palivem a transformace tepláren na zemní plyn považuji za jedinou cestu, jak dokážeme splnit nové emisní limity a zároveň zabráníme rozpadu teplárenských soustav,“ řekl včera předseda Rady ČPS Martin Slabý.

V Česku je zásobována teplem z tepláren podle dostupných informací více než třetina obyvatel.

ČPS a Teplárenské sdružení ČR (TS ČR) letos v létě při podpisu memoranda o spolupráci na budoucí dekarbonizaci teplárenství uvedly, že teplárny v Česku nyní využívají k výrobě zemní plyn zhruba z jedné čtvrtiny. Během několika let by se měl podíl zemního plynu nejméně zdvojnásobit, vzrůst by měl také objem spalované biomasy a energeticky využívaného odpadu, dodaly.

Radek Benčík, výkonný ředitel pro provoz firmy Net4Gas, která je provozovatelem českých plynovodů, dnes uvedl, že transformaci z uhlí na zemní plyn je potřeba plánovat s dostatečným časovým předstihem. Doba realizace připojení teplárny na plyn potrvá podle něj minimálně dva až tři roky podle složitosti případu.

„Urychleně je třeba řešit změnu paliva u menších zdrojů, které potřebují do roku 2023 splnit výrazně zpřísněné ekologické normy. Provoz je konkrétně ohrožen u 19 menších tepláren na uhlí, které bez rychlé reakce nedokážou za tři roky splnit emisní limity. Také cena jimi vyráběného tepla přestane být konkurenční, a to s ohledem na výrazný nárůst cen emisních povolenek. Odpojením zákazníků a jejich přechodem k lokálním zdrojům vytápění se nežádoucí emise přesouvají přímo do obydlených oblastí,“ uvedl předseda výkonné rady TS ČR Tomáš Drápela.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(37)
Petr
11. listopad 2020, 12:15

Na čistý plyn můžou jet jednotlivé bytové domy úplně samostatně, a centrální teplárny v pozici už jen zbytečně zdražujícího přeprodejce zahraničního produktu k tomu vůbec nepotřebují. Efektivita se nijak podstatně nezmění, co poklesne na menším bojleru to vzroste zkrácením rozvodů.

Josef
11. listopad 2020, 12:29

Přesně tak, je to pouze o okrádání lidí pod taktovkou státu.

Martin Hajek
11. listopad 2020, 18:06

Bytové domy jet na plyn samostatně samozřejmě mohou. Budou si ovšem kouřit přímo "pod nos" a elektřina se bude muset vyrobit namísto teplárny v kondenzační elektrárně, tedy s podstatně nižší účinností než v té teplárně. Kogenarace je v energetice pořád docela silná "zbraň", jenom vy její existenci nějak stále odmítáte vzít na vědomí.

Josef
11. listopad 2020, 22:27

Chápu že vy jako šéf teplárenského sdružení budete hájit teplárny do posledního dechu, ale já Vás překvapí já s Vámi souhlasím máte pravdu je špatné pálit plyn v přímo v domech, také to nepodporuji. Nicméně teplárny jsou překonaná technologie živí se na tom příliš mnoho lidí a konečný uživatel dostává z tohoto systému příliš málo. ale já nejsem pro likvidaci tepláren jako středních zdrojů naopak tyto zdroje jsou klíčové pro zajištění výroby el. energie ve městech tedy v místě spotřeby. Domy by měly být vytápěny tepelnými čerpadly protože pokud vy vyrobíte el. energii z plynu s účinností 50% a oni dosáhnou topného faktoru 3,5 pak to máme 175% využití energie primárního paliva - kogenerace vede tak na 80% maximálně. Takže to máme poloviční úsporu paliva. CZT je proti tomuto systému naprosto zastaralá a neefektivní technologie. Problém je samozřejmě ten, že když nastane vlna mrazů tak města budou mít velkou spotřebu el. energie a pokrýt to dokáží jen rychlé místní zdroje - tedy teplárny přestavěné na elektrárny, které budou fungovat v kapacitním režimu. Toto systém a kterým lze zajistit vytápění budov s minimálním využitím s fosilních zdrojů a zároveň tím lze zajistit regulaci sítě. Levné ekologické vytápění pro 21 století.

Josef
11. listopad 2020, 22:38

Abych to dokončil máte 2 možnosti lobovat za udržení současného stavu a výhledově skončit, protože cena pak vzroste tak, že se lidé naštvou strany si to vezmou jako politické téma a to bude Váš konec. A nebo sami lobujte za kapacitní platby a místo tepla budete dělat elektřinu. Před 7 lety jsem mluvil na výstavě s výrobci kotlů Viadrus, měli tam ty svoje litinové kotle a říkal jsem jim že by měli přejít na něco modernějšího, protože jinak zkrachují vysmáli se mi, mají prý nové typy a určitě přijde podpora od státu - jo ta přišla lidé kupovali tepelná čerpadla a teď když je po podpoře poptávka klesla tak drasticky, že se to už nevyplatí vyrábět - vám se stane to samé, protože nikdo neporazí technické inovace, CZT je drahá a nekonkurenceschopná produkuje příliš CO2 a v současném rozsahu rozhodně nepřežije.

pr
12. listopad 2020, 09:26

CZT funguje pouze proto, že lidé netuší co je teplo a kde se ztrácí. 90% připojených netuší, že jsou v létě vytápěni okruhem TUV (a proto jej nemají patřičně zaizolován). 90% připojených netuší co to je termohudraulické seřízení otopné soustavy, kroutí kolečkem a proto jsou vytápěni s astronomicky vysokými ztrátami plynoucími z příliš teplého topného média (6% pro PánaBoha při každém +1°C).

Z tohoto pan Hájek tyje, za toto bojuje.

PetrV
12. listopad 2020, 12:30

Takže zanedbaná údržba a minimální modernizace. Různí dobrodruzi sosali až vysosali a teď pražskou plynárenskou to poslali dále, kteří budou vydírat.

pr
12. listopad 2020, 14:21

Nikoli. Co je před kalorimetrem pomíjím. Příklad: Rekonstrukce v domě proběhla. A místo 20mm izolace trubek skelnou vatou (opravdu skelnou, po povrchu "zasádrováno") jsou na trubkách 5mm punčošky z mirelonu s pomalu rozšiřujícími se mezerami ve "spojích". Teplota ve sklepě v zimním období se zvedla z dlouhodobě sledovaných 18°C na "příjemných" 20°C. Tak takovíto fušeři vyhrávají mozkovou masáží a cenou výběrová řízení. On to totiž v SVJ hlasující nájemník se záznamem v rejstříku katastru nemovitostí (majitel v pravém smyslu toho slova by se choval jinak) bere jako podružnost.

Martin Hajek
12. listopad 2020, 13:58

Pane Josefe, nikdo nechce porážet technické inovace, právě naopak. I tepelná čerpadla jsou určitě fajn a nic proti nim, jenom se musíte zamyslet nad tím, kde pro ně vezmete tu elektřinu. Tu buď můžete vyrobit kogeneračně s účinností 90 % a nebo kondenzačně s účinností v nejlepším případě 55 %. Takže je celkem evidentní, co je výhodnější. Pak je také evidentní, že je výhodnější nahrazovat těmi tepelnými čerpadly lokální kotlíky na uhlí nebo na plyn spíše než připojení k teplárně s kogenerací. Optimální výsledek je ten, že větší budovy jsou připojené na teplárnu, která současně s teplem vyrábí elektřinu pro rodinné domky, kde jsou ta tepelná čerpadla. To je energetický systém s minimem nákladů a minimem emisí.

pr
12. listopad 2020, 15:03

pane Hájku,

nahrazovat tepelnými čerpadly je výhodné i v případě připojení k CZT. Víte proč? Protože zdroj CZT mi neříká pane a teplo tedy pro mne není odpad jako je tomu u vás. Budu-li mít TČ tak si zatopím elektřinou i při výpadku distribuční sítě. Kdežto když vypadne CZT musím hned ládovat kamna abych měl teplo. O ekonomice nehovořím, to držíte cenou tak aby se lidi houfně neodpojovali. I tak jste dražší než TČ, ale lenost lidí také hraje svou cenovou roli.

Martin Hajek
12. listopad 2020, 16:59

Pane pr, vy jste zřejmě ten případ, co se dívá na televizi i při svíčkách. Dovolte, abych vás informoval, že při výpadku distribuční sítě (elektřiny), si opravdu nezatopíte. Že jste s tepelným čerpadlem svým pánem, je naprostá iluze. To byste ho musel pohánět rotopedem.

Emil
12. listopad 2020, 17:11

On tepelné čerpadlo pohání baterií, a když baterie dochází, tak si z ní ještě stihne na cirkulárce nařezat dřevo. Na něj si nepřijdete :-)

pr
12. listopad 2020, 18:58

Pane Hájku,

jsem v klidu když netušíte co je s dnešním vybavením možné. Klidně spěte dále.

Emil netuší, že má pravdu.

Milka
12. listopad 2020, 12:48

Dá se svámi na první pohled souhlasit. Stejně tak se asi dá dopočítat jakou mají kotelny výhodu, když nenakupují povolenky. Jenom mi není jasné k čemu nám je teplárna v létě, když není odběr tepla. To nemůže vyrábět elektřinu a vydělávat. Jen musí platit údržbu a zaměstnance. Nebo je to jinak?

Emil
12. listopad 2020, 13:42

Teplá voda je potřeba i v létě, v některých provozech i to teplo.

Martin Hajek
12. listopad 2020, 14:02

Běžný dobře renovovaný panelák spotřebuje stejně tepla pro výrobu teplé vody jako pro vytápění. Takže i v létě je poptávka po teple. Teplo v létě nemusí být nutně z kogenerace, jsou i jiné zdroje. Třeba během poledne bude určitě přebytek elektřiny z fotovoltaiky a ta elektřina bude za zápornou cenu. Pak se vyplatí mít třeba elektrický kotel s akumulátorem tepla, na pár hodin ho zapnout, naplnit akumulátor tepla a mít teplo téměř zadarmo na celý den. Jen příklad.

pr
12. listopad 2020, 14:45

V létě je poptávka po teple nulová, TUV je nahřáto z přebytků fotovoltaiky. Žádný kotel. Stačí normální bojler metr od armatury v koupelně a kuchyni aby nebylo nutno udržovat nesmysl zvaný cirkulace.

Prodávat totiž přebytky obchodníkovi za almužnu se nevyplatí a při vidině, že by distributor na tom co vyrobím já měl jistotu desetinásobku, tak to bych si raději ruku useknul.

Takto jste to dopracovali pane Hájku. Nejste jako distributoři obchodní partneři lidu, jste veš v kožiše které je třeba se za každou cenu zbavit. Vypěstovali jste si názor lidí na vás distributory sami.

Milka
12. listopad 2020, 14:51

OK, takže mimo sezónu bude provoz na úrovni cca 40-ti až 50-ti procent, to se dá pochopit. Jde jen o to nastavit podporu jednotlivým zdrojům spravedlivě ať si zákazníci můžou sami rozhodnout co je pro ně nejvhodnější potom se bude čistit trh spravedlivě.

pr
12. listopad 2020, 15:13

Pro stát je výhodnější aby se teplo zužitkovalo. Proto nepodporuje náhrady (nebo jen minimálně) v případě odpojení se od CZT.

To je jeden z důvodů astronomických zisků tepláren. Druhým je byrobordel při odpojení se (tedy naopak to,že stát brání aby se s teplem plýtvalo) od CZT a třetí je neschopnost drtivého procenta lidí vyjednat si férovou cenu blízkou nákladové úrovni tepláren (typicky v ČR hypertprofovaný rys nejen u této komodity).

petr
11. listopad 2020, 14:42

Dobrý den, teplárenství mělo smysl v době, kdy jednak nebyl dostupný zemní plyn a současně technologie tehdejších kotelen byla bez moderních řídicích systémů.

Výměníková stanice s kolečky se totiž dala obsluhovat cvičenou stále opilou opicí jménem výměníkář...

Druhým důvodem byla cena hnědého uhlí, kde vstupní cena pro například Pražskou teplárenskou byla 28 Kč/GJ a pak prodejní cena byla cca 129 Kč/GJ. Zemní plyn tehdy v proměnné složce stál asi 120 Kč/GJ tedy obdoba.

Dnes stojí CZT v průměru 655 Kč/GJ a plyn je někde úplně jinde (dole..)

PetrV
12. listopad 2020, 12:34

Díky za výpočty. Velmi přehledné. Ještě, jsou plánovány PPE v Litvínově, Spolaně ve Chvaleticích. Teplo chtějí prodávat. Jak to vidíte? Všechny se asi nevyplatí. Z hlediska pražského spotřebitele asi lepší Spolana?

Martin Hajek
12. listopad 2020, 18:16

Petře, porovnáváte jablka s hruškami. Porovnávat cenu plynu s cenou dálkového tepla je jako porovnávat cenu dopravy s cenou nafty. Vždycky dojdete k závěru, že nafta je výhodnější, jenom vás nikam nedoveze. K tomu potřebujete to auto a šoféra. Mouka je také levnější než chleba, což ovšem o výhodnosti nákupu chleba neříká vůbec nic a mohl bych pokračovat.

Jaroslav Novák
11. listopad 2020, 17:33

Budoucnost CZT bude v SMR a lokálním dosahem, ale dotěžit 800 mil. tun na ČSA je povinnost hospodáře, jinak se chováme jako barbaři!

Martin Pácalt
12. listopad 2020, 08:39

Je i povinností hospodáře zbourat areál Unipetrolu?

PetrV
12. listopad 2020, 12:37

Etylenku nebourat. Ta je to hlavní.

pr
12. listopad 2020, 09:40

Než budou SMR, tak budou ztráty domů tak nízké, že se CZT nevyplatí provozovat. Přečěte si normy platné 10 let a požadavky stavebního zákona (ve smyslu navazujících dokumentů) či jeho doporučení na tepelné ztráty objektů.

Energetik 007
12. listopad 2020, 05:18

Díky lidem jako je Drápela a Hájek je na Jižním městě v Praze teplo z CZT za skoro 1000Kč/GJ a o blok vedle ze ZP za 500Kč/GJ.

Havlíček je tragéd jestli hraje jejich hru.

pr
12. listopad 2020, 09:35

A to jste zapomněl zmínit, že těch 50% (500Kč/GJ) je i přes to, že lokální kotelna nedisponuje kogenerací. Hájek si vždy vyzobne co se mu argumentačně hodí do krámů.

Emil
12. listopad 2020, 10:09

Zatímco vy si nic nevyzobáváte a vůbec jste nezapomněl zmínit, že lokální kotelna nekupuje na rozdíl od teplárny drahé emisní povolenky...

pr
12. listopad 2020, 10:56

Nezapomněl jsem zmínit. Nevím kolik se zaplatí v korunách či Éčkách za emisní povolenky na metr krychlový plynu..... Víte-li to, prozraďte. Připočítáme. Rozhodně se ale na 1000Kč/GJ dnešních cen nedostaneme. To jsem si jist.

Ivan Novák
12. listopad 2020, 10:10

Jo, je to jednoduché. Až bude lokální kotel muset mít povolenky na CO2 a později i na úniky CH4, obstaráte je, a nevyrobenou elektřinu taky.

Jaroslav Studnička
12. listopad 2020, 10:48

Dále pokud se nepletu, tak lokální kotelna je osvobozena od daně za plyn.

Jinak emisní povolenky samozřejmě v budoucnu dopadnou na všechny.

pr
12. listopad 2020, 11:06

1. energetické družstvo

2. DPH na teplo je 10%, u plynu jde o 21% (což 21% podnikavec na vstupu odečítá a pouze 10% na výstupu osolí)

(https www ucetni-portal cz/informace-gfr-k-uplatnovani-sazeb-dph-u-tepla-a-chladu-od-1-1-2020-1864-x.html)

Kolik je ta daň za plyn, kterou koncák neplatí? Ještě nějaký argument?

Martin Hajek
12. listopad 2020, 14:05

Pražská teplárenská rozhodně na Jižním městě v Praze neprodává GJ za 1000 Kč, to je Vaše lež.

pr
12. listopad 2020, 14:29

A zkusil jste si pane cokoli teplárenského sdružení požádat o jednotarifní cenu? Já ano. Mám pro to důvod. Přes léto neodebíráme teplo (TUV si děláme sami) a není důvod platit paušál za trubku ve které se prohánějí za naše peníze potkani. Hnedle se cena tepla zvedla o 20%. Magie funguje.

A není to tak, že bych v létě mohl odebrat teplo jako je tomu u elektřiny, plynu či vody. Prostě nemůžu. Takže paušálem neoperujte.

Ivan Novák
12. listopad 2020, 17:06

Aha, správně by bylo na léto topení zbourat, když ho používají jen potkani, a na zimu pořídit nové.

Energetik 007
13. listopad 2020, 04:21
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se