Domů
Teplárenství
V Jablonci zahájili provoz pěti kogeneračních jednotek, v jednání jsou další
ČEZ ESCO, kogenerace, ilustrační obrázek
Zdroj: ČEZ, a.s.

V Jablonci zahájili provoz pěti kogeneračních jednotek, v jednání jsou další

Teplárenství
2 komentáře
29. červenec 2021, 14:19
ČTK

V Jablonci nad Nisou dnes zahájili provoz pěti kogeneračních jednotek, které v kotelnách městské společnosti Jablonecká energetická vybudovala firma ČEZ Energo. Projekt za 77 milionů korun zajišťuje nejen výrobu elektřiny, ale odpadní teplo pomáhá vytápět napojené domácnosti, školy a další objekty. Umožní to stabilizovat ceny tepla ve městě, řekl u přiležitosti zahájení provozu náměstek primátora Milan Kouřil (ANO). Za gigajoule platí aktuálně odběratelé podle tarifu 584 nebo 599 korun.

V Libereckém kraji nejde o první podobný projekt. Kogenerační jednotky ČEZ Energo pomáhají vytápět domácnosti v Tanvaldu na Jablonecku nebo v Novém Boru na Českolipsku. V Jablonci o využití kogenerace, která dokáže vyrábět elektřinu a teplo, uvažovali už v 90. letech. Projekt teď navázal na revitalizaci teplárenské sítě ve městě, která přišla ve dvou etapách dohromady na 230 milionů korun. Vybudováno bylo 21 moderních plynových kotelen, na které je napojeno zhruba 4000 domácností a 80 firem, škol či obchodních center.

Firma ČEZ Energo ve městě vybudovala pět kogeneračních jednotek o celkovém instalovaném výkonu 2600 kW, z toho dvě mají výkon 1000 kW a tři jsou jen po 200 kW. Kapacita systému vytápění Jablonecké energetické se jejich využitím zvýšila téměř o pětinu. V letních měsících je tak možné díky kogeneračním jednotkám odstavit plynové kotelny, protože tam, kde jsou, stačí k ohřevu vody kogenerační jednotky.

Ve městě navíc zřejmě přibudou ještě další. „Aktuálně se bavíme o třech dalších lokalitách, jedna kotelna je v ulici Mechové, kterou také provozuje Jablonecká energetická. Další lokalita je jablonecká nemocnice a také areál TRW, kam také Jablonecká energetická dodává teplo,“ řekl ČTK obchodní ředitel ČEZ Energo Radek Dvořák. O kogenerační jednotku podle něj projevil zájem také místní výrobce vypínačů a elektrických zásuvek ABB.

Kogenerační jednotky ale nejsou jediným společným projektem Jablonce nad Nisou a skupiny ČEZ. Už pátý rok ve městě funguje projekt energetických úspor, do kterého se zapojilo 12 školních budov, městská sportvní hala, knihovna a plavecký bazén. Jen loni se v nich díky modernizaci vytápění a dalším úsporným opatřením podařilo ušetřit na energiích 5,3 milionu korun.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Jaroslav
30. červenec 2021, 13:09

pro okresní města je to možnost...příští měsíc v Jablonci bourá teplárenský 161 m vysoký komín a to umožnila decentralizace CZT a tím se i minimalizovali zbytečné teplené ztráty, které dálkové rozvody produkují.

Miloslav Černý
30. červenec 2021, 13:17

A to mají ještě v rezervě vysokoteplotní tepelná čerpadla s posílením kapacity pro úsporu plynu fotovoltaikou umístěnou na příznivých místech, kterých je vidět kam se oko pohlédne. To jsou záležitosti, o kterých se skalní příznivci jádra vědomě moc nezmiňují, aby jim to moc ne nahlodávalo jejich vnucovanou národu nebezpečnou jadernou strategii.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se