Česká republika se připojí k evropskému vnitrodennímu trhu s elektřinou

DomůTrh s elektřinouČeská republika se připojí k evropskému vnitrodennímu trhu s elektřinou

Česká republika se 19. listopadu spolu s dalšími šesti státy připojí k evropskému vnitrodennímu trhu s elektřinou. V projektu nazvaném Single Intraday Coupling (SIDC), který je nástupcem projektu XBID, tak bude zapojeno již 21 evropských států.

Skupina sedmi zemí, ve které je kromě České republiky také Polsko, Maďarsko, Rumunsko, Slovinsko, Bulharsko a Chorvatsko, se má od 19. listopadu připojit v rámci tzv. druhé vlny Lokálních implementáčních projektů k 14 evropským zemím, které již mají propojené vnitrodenní trhy s elektřinou.

„Po spuštění bude na česko-německé, česko-rakouské a česko-polské hranici nově probíhat pouze implicitní přidělování vnitrodenních přeshraničních přenosových kapacit. Celoevropské propojení vnitrodenních trhů s elektřinou je klíčovým prvkem pro dokončení evropského vnitřního trhu s energií,“ vysvětluje v tiskové správě provozovatel české přenosové soustavy ČEPS, a.s.

Českou republiku zastupuje v projektu SIDC také operátor trhu s elektřinou, společnost OTE, a.s., který mimo jiné organizuje české krátkodobé trhy s elektřinou.

Země zapojené v jendotném vnitrodenním trhu s elektřinou. Zdroj: ENTSO-E
Země zapojené v projektu SIDC. Zdroj: ENTSO-E

Řešení SIDC je podle zvěřejněné projektové tiskové zprávy založeno na společném centrálním IT systému, který je složen ze tří modulů tzv. Shared
Order Book (SOB), Capacity Managent Module (CMM) a Shipping Module (SM).

„Centrální řešení umožňuje párovat objednávky zadané účastníky trhu v jedné zemi s objednávkami zadanými účastníky trhu v jakékoli jiné propojené zemi, pokud existuje dostupná přeshraniční kapacita pro přenos energie mezi dotčenými zónami. Řešení SIDC podporuje implicitní kontinuální obchodování a dále i explicitní přeshraniční obchodování (v případě lokálního rozhodnutí příslušných vnitrostátních regulačních orgánů) a je plně v souladu s cílovým modelem EU pro integrovaný vnitrodenní trh s elektřinou.“ – z projektové tiskové zprávy.

Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují