K propojení českého denního trhu se zbytkem Evropy má dojít již v roce 2020
Země projektu 4M Market Coupling (4M MC), mezi které patří také Česká republika, budou do konce roku 2020 propojeny s projektem Multi Regional Coupling (MRC), kterého se účastní 19 evropských zemí se souhrnnou spotřebou elektrické energie na úrovni 85 % celkové spotřeby v Evropě. Český denní trh tak bude následovat trh vnitrodenní, u kterého došlo k propojení s ostatními evropskými zeměmi 19. listopadu 2019.
Česká republika se od listopadu 2014 účastní projektu 4M MC propojujícího denní trhy s elektřinou České republiky, Slovenska, Maďarska a Rumunska. Předchůdcem tohoto projektu byl projekt propojující denní trhy České republiky, Slovenska a Maďarska, který byl zahájen v roce 2012.
K očekávanému propojení českého denního trhu se zbytkem Evropy by podle společné tiskové zprávy nominovaných organizátorů trhu s elektřinou a provozovatelů přenosových soustav z Rakouska, Německa, Polska a zemí 4M MC mělo dojít ve třetím čtvrtletí roku 2020.
Nominovaní oganizátoři trhu a provozovatelé přenosových soustav dále oznámili, že projekt DE-AT-PL-4M MC, také označovaný jako Interim Coupling, dokončil fázi vývoje technického řešení a nyní vstupuje do implementační fáze.
„Cílem projektu je propojit hranice regionálního projektu 4M MC s celoevropským MRC, a to zavedením implicitní alokace kapacit založených na NTC metodě výpočtu kapacit na šesti konkrétních hranicích (PL-DE, PL-CZ, PL-SK, CZ-DE, CZ-AT, HU-AT). Propojením zemí 4M MC s MRC se tak vytvoří jednotný denní trh s elektřinou ve 23 zemích Evropy,“ uvedli organizátoři trhu a provozovatelé přenosových soustav ve společné tiskové zprávě.
Úspěšný projekt propojení vnitrodenních trhů s elektřinou
Projekt propojení českého denního trhu s elektřinou se zbytkem Evropy bude následovat úspěšný projekt propojení vnitrodenních trhů s elektřinou.
Česká republika se do projektu nazvaného Single Intraday Coupling (SIDC) připojila 19. listopadu 2019 v rámci tzv. druhé vlny implementace společně s Polskem, Maďarskem, Slovinskem, Bulharskem a Chorvatskem. Uvedené země se připojily k 14 zemím, které SIDC již provozovaly (Belgii, Dánsku, Estonsku, Finsku, Francii, Litvě, Lotyšsku, Německu, Nizozemsku, Norsku, Portugalsku, Rakousku, Španělsku a Švédsku).
Jak nedávno uvedl český operátor trhu s elektřinou OTE, a.s., prvních 14 dní fungování českého vnitrodenního trhu s elektřinou v rámci SIDC potvrdilo úspěch.
„Výsledky prvních čtrnácti dní provozu pozitivně překračují naše očekávání,“ řekl Jakub Šrom vedoucí odboru Obchod.
Podle OTE, a.s. bylo na vnitrodenním trhu během prvních 14 dní zobchodováno téměř 163 GWh elektrické energie, což je přibližně 30 % zobchodovaného množství za celý rok 2018, kdy bylo na vnitrodenním trhu zobchodováno 550 GWh.
„Z toho bylo 105 816 MWh exportováno, 51 420 MWh importováno a 4 391 MWh bylo zobchodováno vnitrostátně. Propojením došlo na VDT k desetinásobnému nárůstu uzavřených obchodů z průměrně necelých 400 obchodů za den na necelých 4 000 obchodů za den. Za hodinu je na tomto trhu průměrně uzavřeno necelých 500 obchodů,“ uvedl OTE, a.s. v tiskové zprávě.
Uvedené obchody přitom podle českého operátora trhu vznikaly nejen s okolními státy, ale se všemi 20 státy, které jsou kromě České republiky zapojeny v SIDC. Nejvíce se však podle očekávání obchodovalo s Německem (zhruba 120 GWh v přibližně 40 tisících obchodech).
„Jedná se o významný krok v rámci integrace trhů a mezinárodní spolupráce, který potvrdil operátora trhu v roli plnohodnotného a spolehlivého partnera v takto náročném mezinárodním projektu s účastí mnoha států Evropy,“ dodal OTE, a.s.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se