Domů
Trh s elektřinou
Komplikace pro Belgii: Evropská komise prověřuje připravovanou podporu pro plynové elektrárny
Zdroj: OLE JØRGEN BRATLAND / STATOIL

Komplikace pro Belgii: Evropská komise prověřuje připravovanou podporu pro plynové elektrárny

Evropská komise v pondělí oznámila, že zahájila hloubkové šetření ve věci připravovaného belgického kapacitního mechanismu. Uvedený kapacitní mechanismus má podpořit výstavbu elektráren spalujících zemní plyn o celkovém instalovaném výkonu 3,9 GW, které mají nahradit výkon jaderných elektráren (celkem 5,9 GW), jejichž provoz má být do konce roku 2025 ukončen.

Evropská komise si podle zveřejněné tiskové zprávy není jistá potřebou připravovaného mechanismu a souladem s evropskými pravidly pro státní podporu. Navrhované opatření by dále dle Komise mohlo vést k diskriminaci určitých technologií, jako jsou například obnovitelné zdroje energie.

„Kapacitní mechanismy mají za úkol zajistit bezpečnost dodávek elektřiny. Pokud však nejsou nastaveny správně, mohou zapříčinit vyšší ceny elektřiny pro spotřebitele, poskytnout nepatřičné zvýhodnění určitých provozovatelů elektráren nebo bránit přeshraničním tokům elektřiny napříč EU. Nyní prověříme, zda je národní kapacitní mechanismus, který plánuje Belgie zavést, v souladu s pravidly EU pro státní podporu, abychom zajistili, že je nákladově efektivní a že nepovede k narušení hospodářské soutěže,“ uvedla Margrethe Vestagerová, komisařka pro hospodářskou soutěž.

Podle zahraničního serveru Montel může zahájení hloubkového šetření znamenat pro Belgii nemalé problémy, jelikož může trvat až 18 měsíců. Belgie přitom vzhledem k plánovanému odstavení všech jaderných elektráren do konce roku 2025 plánuje vyhlášení první kapacitní aukce již v příštím roce.

Extrémně napnutý harmonogram

Belgická ministryně energetiky Marie-Christine Marghemová v úterý uvedla, že věří, že hloubkové šetření Evropské komise plánovanou první kapacitní aukci v příštím roce neohrozí.

„Evropská komise si je vědoma skutečnosti, že musí provést toto šetření v krátkém čase,“ řekla novinářům Marghemová na virtuální tiskové konferenci z Bruselu s odkazem na extrémně napnutý harmonogram pro zajištění bezpečnosti dodávek do roku 2025.

Ministryně dále zopakovala, že Belgie bude potřebovat elektrárny spalující zemní plyn jako náhradu za jádro, a to i v případě, že bude provoz některých jaderných reaktorů prodloužen za prozatím plánovaný termín ukončení v roce 2025.

Právní rámec pro připravovaný kapacitní mechanismus by měl dle ministryně být hotový do března příštího roku.

Komentáře

(1)

Jaroslav Studnička

25. září 2020, 08:13

Tragikomické...:-)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.