Domů
Trh s elektřinou
Německé forwardové ceny elektřiny poklesly v důsledku neúspěšných koaličních rozhovorů

Německé forwardové ceny elektřiny poklesly v důsledku neúspěšných koaličních rozhovorů

Neúspěch bedlivě sledovaného vyjednávání o německé vládě má za následek pokles cen forwardových kontraktů na elektřinu pro rok 2020. Strany se nedohodly na řešení otázky uzavírání uhelných zdrojů a přísnější politiky země ohledně emisí CO2 .

Ceny elektřiny s dodávkou v roce 2020 na energetické burze EEX poklesly o 5 %, v důsledku nevyřešení důležitých otázek rýsující se německé koalice. Problematické jsou zejména požadavky strany Zelených, kteří požadují rychlejší odklon od uhelné energetiky. Zelení podmiňovali svůj vstup do koalice uzavřením 20 nejvíce znečišťujících uhelných elektráren. S tímto postupem se neztotožnila ani CDU, ani strana FDP, které jsou opatrnější v transformaci německého energetického sektoru a uvědomují si možné následky rychlého odklonu od jádra a uhlí zároveň.

Na lipské burze EEX se nyní produkt baseload pro dodávku v roce 2020 obchoduje za 35,8 €/MWh, což je propad o 1,75 € po té, co od října cena kontraktu stoupala v očekávání uzavírání uhelných elektráren. Oproti tomu, cena kontraktů na rok 2018 klesla pouze o 20 centů na 35,65 €/MWh.

Konec vládních námluv ukončila FDP, která oznámila, že i po týdnech vyjednávání strany nespějí k dohodě. I přes dílčí úspěchy ve vyjednávání strany nedosáhly dohody ohledně imigrace a uzavírání uhelných zdrojů. Proti uzavírání byla zmíněná FDP a konzervativní bavorská CSU. Právě na jihu země a zejména v Bavorsku je soustředěn německý průmysl a uzavírání zdrojů a chybějící přenosová infrastruktura by pro spolkovou zemi mohla mít značné následky. Zelení odmítli i kompromisní návrh kancléřky Merklové, která nabídla uzavření nejstarších hnědouhelných elektráren o celkovém výkonu 7 GW a stále trvali na uzavření 20 nejvíce znečišťujících elektráren o výkonu 10 GW.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.