Domů
Trh s elektřinou
Německé forwardové ceny elektřiny poklesly v důsledku neúspěšných koaličních rozhovorů

Německé forwardové ceny elektřiny poklesly v důsledku neúspěšných koaličních rozhovorů

Neúspěch bedlivě sledovaného vyjednávání o německé vládě má za následek pokles cen forwardových kontraktů na elektřinu pro rok 2020. Strany se nedohodly na řešení otázky uzavírání uhelných zdrojů a přísnější politiky země ohledně emisí CO2 .

Ceny elektřiny s dodávkou v roce 2020 na energetické burze EEX poklesly o 5 %, v důsledku nevyřešení důležitých otázek rýsující se německé koalice. Problematické jsou zejména požadavky strany Zelených, kteří požadují rychlejší odklon od uhelné energetiky. Zelení podmiňovali svůj vstup do koalice uzavřením 20 nejvíce znečišťujících uhelných elektráren. S tímto postupem se neztotožnila ani CDU, ani strana FDP, které jsou opatrnější v transformaci německého energetického sektoru a uvědomují si možné následky rychlého odklonu od jádra a uhlí zároveň.

Na lipské burze EEX se nyní produkt baseload pro dodávku v roce 2020 obchoduje za 35,8 €/MWh, což je propad o 1,75 € po té, co od října cena kontraktu stoupala v očekávání uzavírání uhelných elektráren. Oproti tomu, cena kontraktů na rok 2018 klesla pouze o 20 centů na 35,65 €/MWh.

Konec vládních námluv ukončila FDP, která oznámila, že i po týdnech vyjednávání strany nespějí k dohodě. I přes dílčí úspěchy ve vyjednávání strany nedosáhly dohody ohledně imigrace a uzavírání uhelných zdrojů. Proti uzavírání byla zmíněná FDP a konzervativní bavorská CSU. Právě na jihu země a zejména v Bavorsku je soustředěn německý průmysl a uzavírání zdrojů a chybějící přenosová infrastruktura by pro spolkovou zemi mohla mít značné následky. Zelení odmítli i kompromisní návrh kancléřky Merklové, která nabídla uzavření nejstarších hnědouhelných elektráren o celkovém výkonu 7 GW a stále trvali na uzavření 20 nejvíce znečišťujících elektráren o výkonu 10 GW.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se