Německý Ponton spustil produkt pro obchodování v energetice využívající blockchain

DomůTrh s elektřinouNěmecký Ponton spustil produkt pro obchodování v energetice využívající blockchain

Německá vývojářská společnost Ponton spustila na konci května produkt Enerchain 1.0 využívající technologii blockchain pro obchodování vybraných produktů v oblasti elektřiny a plynu. Enerchain by měl být využit nejen k obchodování se standardizovanými produkty, ale také pro produkty „na míru“, jako jsou křivky zatížení, certifikáty či flexibilita.

Testování produktu Enerchain bylo zahájeno v květnu 2017 a zapojilo se do něj 44 předních evropských společností z oblasti obchodování s elektřinou a plynem. Mezi účastníky projektu byli například energetičtí velikáni E.ON, Engie, Uniper, Enel, Total nebo Statoil, nechyběl ani ČEZ.

Od té doby Ponton provedl několik testů zaměřených na zlepšení obchodních procesů a zaměřil se také na obranu proti potenciálním kybernetickým útokům. 20. května společnost oznámila, že byl produkt Enerchain 1.0 spuštěn pro živé obchodování.

„V současné době existuje pouze několik životaschopných obchodních případů založených na technologii blockchain, ale ty, ve kterých je role třetí strany nahrazena distribuovanou infrastrukturou, jsou více než nadějné. Enerchain je pouze začátek decentralizovaného obchodování ve spousta oblastech a my jsme hrdi, že jsme jej vytvořili,“ uvedl ředitel společnosti Ponton Michael Merz.

Společnost očekává, že v nadcházejících měsících začnou Enerchain využívat účastnící trhu, a to jak pro obchodování se standardizovanými produkty, tak pro obchodování s produkty „na míru“. Mezi tyto produkty by podle Pontonu mohly patřit křivky zatížení, flexibilita či různé certifikáty.

„Při pokračování trendu decentralizace na evropských energetických trzích by se Enerchain mohl stát vedoucí obchodní infrastrukturou pro vznikající trhy. Enerchain již prokázal, že podporuje obchodování v energetice na různých úrovních: lokální obchodování v rámci komunit, obchodování s flexibilitou v rámci distribučních soustav a také velkoobchodní obchodování,“ dodala společnost v tiskové zprávě.

Michael Merz vystoupil v listopadu 2018 na konferenci Share Your Energy v Praze. Výstupy z uvedené konference jsou k dispozici zde.