
Objem obchodů na vnitrodenním trhu po propojení s Evropou prudce vzrostl
Nominovaní organizátoři trhu s elektřinou (NEMOs) a provozovatelé přenosových soustav (PPS) zemí, které se loni v listopadu připojily k projektu jednotného propojení vnitrodenního trhu (SIDC), hlásí rekordní zobchodovaná množství elektřiny v prvních třech měsících přeshraničního obchodování. V případě České republiky došlo k osminásobnému nárůstu průměrných měsíčních objemů na zhruba 400 GWh.
Česká republika se do evropského propojení vnitrodenních trhů s elektřinou zapojila v rámci tzv. druhé vlny implementace 19. listopadu 2019. Spolu s Českou republikou se do projektu zapojily také Polsko, Maďarsko, Rumunsko, Slovinsko, Bulharsko a Chorvatsko. Uvedené země se připojily k 14 zemím, které SIDC již provozovaly (Belgii, Dánsku, Estonsku, Finsku, Francii, Litvě, Lotyšsku, Německu, Nizozemsku, Norsku, Portugalsku, Rakousku, Španělsku a Švédsku).
„Po sedmi letech intenzivní práce při přípravě zadání projektu XBID, následných nesčetných jednání v mezinárodních pracovních skupinách a nalezení optimálních řešení se podařilo naplnit jeden ze strategických cílů společnosti OTE. Pro obchodníky a zákazníky v ČR to znamená, že elektřina nezná hranic a je obchodovatelná, v rámci vnitrodenního trhu, na téměř celém kontinentě. Dalším významným milníkem bude propojení denních trhů, kde doufáme ve stejný úspěch v příštím roce, nejpozději však v roce 2021,“ uvedl loni v listopadu k příležitosti připojení ČR k projektu SIDC Aleš Tomec, předseda představenstva OTE, a.s.
Noví účastníci projektu SIDC nyní oznámili, že systém funguje spolehlivě a že došlo k několikanásobnému nárůstu objemů obchodů uzavřených na vnitrodenním trhu,
V případě Maďarska došlo k navýšení průměrných měsíčních objemů v prvních třech měsících přeshraničního obchodování (prosinec 2019, leden a únor 2020) na 75 600 MWh, což je téměř desetinásobek ve srovnání se stejným obdobím o rok dříve (prosinec 2018, leden a únor 2019). Slovinsko oznámilo šestinásobný nárůst průměrných měsíčních objemů, Česká republika osminásobný nárůst, Chorvatsko čtyřnásobný nárůst a Rumunsko dvojnásobný nárůst. K nejvyššímu nárůstu došlo v případě Polska, a to z 3 000 MWh na 95 000 MWh.
Vnitrodenní trh poskytuje prostor pro obchodování v den dodávky elektřiny. Obchody jsou většinou uzavírány několik hodin dopředu, čímž si obchodníci upevňují svoji obchodní pozici. Obchody zde probíhají formou tzv. průběžného obchodování.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se