Domů
Trh s elektřinou
SunContract: Naše platforma již zaznamenala více než 5 milionů transakcí a chceme na další evropské trhy

SunContract: Naše platforma již zaznamenala více než 5 milionů transakcí a chceme na další evropské trhy

Níže uvedený rozhovor vznikl s p. Tomažem Kričejem, který je ředitelem sekce business development ve společnosti SunContract. Společnost SunContract byla založena na přelomu roku 2016/2017 a působí především na slovinském trhu, přičemž její činnost je zejména zprostředkování P2P obchodování za využití blockchain technologií. V rámci své činnosti společnost SunContract vydala tzv. SunContract token, který je obchodován na hlavních evropských trzích s kryptoměnami.

Zástupce společnosti SunContract Gregor Novak vystoupí v ČR na konferenci Share your energy, která se uskuteční dne 14. listopadu 2018 v Praze. Příspěvek Gregora Novaka nese název „Výsledky projektu peer-to-peer obchodování mezi malými lokálními výrobci a spotřebiteli energie“ a bude součástí druhého bloku konference.

Cílem SunContractu je dle informací o společnosti podpora světové vize energeticky soběstačné komunity založené na obnovitelných zdrojích energie a peer-to-peer obchodování energie, které využívá blockchain a chytré kontrakty. Jak se vám daří naplňovat tuto vizi?

Zatím jsme nad míru spokojeni a současně jsme rádi, že svým klientům můžeme poskytovat možnost obchodovat na naší SunContract platformě od dubna letošního roku. Pro nás bylo spuštění platformy mimořádně důležitým krokem a zároveň to bereme jako první reálný důkaz toho, že svoji činnost myslíme opravdu vážně a nejedná se pouze o plány na papíře nebo pouhé myšlenky. Svým klientům jsme díky tomu schopni poskytnout první trh s elektřinou, kde mohou obchodovat se svoji vyrobenou elektřinou.

Jak jste již uvedl, SunContract od 1. dubna 2018 začal s peer-to-peer obchodováním s elektřinou na slovinském trhu. Kolik transakcí již bylo uzavřeno a jaký objem elektrické energie byl zobchodován?

Objem transakcí je dle našeho názoru enormní. Pouze za po posledních necelých šest měsíců bylo uzavřeno zhruba 5 milionů transakcí. Tato čísla jsou pro nás samozřejmě nesmírně povzbudivá a komunita uživatelů platformy díky tomu rychle roste.

Na jaké další trhy se chystáte vstoupit?

V současné době se zaměřujeme na evropské trhy, které jsou pro nás blízké, a to jak geograficky, tak z pohledu obdobného regulatorního prostředí díky Evropské unii. Všichni totiž víme, že EU vnímá energetický sektor jako jednotný a také demokratický trh. Některé evropské státy jsou z tohoto pohledu vyspělejší než jiné, a proto se na takové trhy snažíme změřit dříve a nejvíce si od nich slibujeme.

Nyní se musíme rozhodnout, kde by náš vstup na trh měl nejvyšší přidanou hodnotu pro drobné výrobce a spotřebitele elektřiny v co nejkratším čase. Samozřejmě nám dělá radost, že lidé se o naši platformu zajímají a existuje poptávka i mimo Slovinsko. Drobní výrobci velice rychle pochopili mechanismus a výhody, které jim naše platforma přináší, a proto se účastníme rozličných konferencí a vysvětlujeme náš model včetně jeho výhod.

SunContract token (SNC) je založen na kryptoměně Ethereum. Zvažovali jste i jiné kryptoměny a proč jste se nakonec rozhodli pro Ethereum?

Snažíme se, aby náš SunContract token měl co možná nejvyšší přidanou hodnotu pro naše zákazníky. Vybírali jsme z více druhů kryptoměn a nakonec jsme se rozhodli pro Ethereum, které naše požadavky splňovalo nejlépe. Současně nám použití Etherea umožní implementovat odlišné a nové produkty s výhodami, pokud platba probíhá právě v SNC tokenu. Výsledkem by mělo být, aby náš token přinášel členům komunity a investorům možnost čerpat výhody z jeho každodenního používání.

Platforma společnosti SunContract
Platforma společnosti SunContract

V květnu 2018 jste s Microsoftem podepsali dohodu a začali jste využívat Azure Blockchain Workbench, což je Microsoftem vyvinutá platforma, která bude zajišťovat chod platformy SunContract. Můžete nám přiblížit hlavní benefity této platformy a výhody, které již přinesla?

Podepsali jsme se společností Microsoft dohodu zejména kvůli tomu, že společně věříme ve výrazný potenciál vývoje v oblasti technologie blockchain a umělé inteligence. Je ale nutné říct, že naše platforma ještě na infrastruktuře Microsoftu zcela neběží. V současnosti jsme ve fázi vývoje a procesu adaptace na nový software.

Nezbytný kapitál pro spuštění platformy SunContract jste si zajistili pomocí crowdfundingové kampaně – SunContract token sale. Přispěvatelé získali SNC tokeny. Při vydávání SNC tokenů byl stanovený kurz 10 000 SNC za 1 ETH. Na jakých burzách lze nyní koupit SNC tokeny a jak jejich hodnota kolísá?

V současné situaci se SunContract token obchoduje na všech hlavních burzách, včetně známých burz jako jsou OKEX, Hitbit, Huobi a Kucoin. Nejsou to ale jediné burzy a SNC se obchoduje i na řadě dalších míst. Stále se ale usazujeme na nových burzách, například nově jsme i na burze Kriptomat, kde jsme navíc poprvé získali přímý kurz EUR/SNC. Skutečnost, že máme nyní možnost obchodovat s přímým kurzem se směnou za euro, bereme jako velký krok kupředu a především uznání naší práce a náročného vývoje.

Kde vidíte SunContract za 10 let?

SunContract vidíme jednoznačně jako celosvětovou platformu a jako značku, která znamená udržitelnost, demokracii v obchodování a transparentnost, a to nejen v energetickém sektoru, ale v mnohem širším měřítku v každodenním životě mnoha lidí na naší planetě.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516