Platts: S rostoucím výkonem OZE bude sílit "kanibalizační" efekt na ceny elektřiny
Podíl obnovitelných zdrojů v elektroenergetickém mixu roste a jeho růst by měl v následujících letech ještě zrychlit s tím, jak budou evropské podniky a vlády tlačeny k plnění stále více ambiciózních dekarbonizačních cílů. V kombinaci s plánovaným postupným koncem provozních podpor bude přitom ekonomika těchto zdrojů stále více závislá na dosažených velkoobchodních cenách elektřiny. Ty však vlivem "kanibalizačního" efektu v hodinách, kdy je produkce elektřiny z těchto zdrojů vysoká, často klesají hluboko pod baseloadové ceny.
Platts očekává, že podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě elektřiny v západní Evropě vzroste do roku 2030 na 47 % ze současných zhruba 23 %. Hlavním tahounem růstu výroby elektřiny z OZE by mělo být Německo, které plánuje do roku 2030 zvýšit instalovaný výkon solárních elektráren na 200 GW ze současných zhruba 55 GW a prudký růst očekává také ve větrné energetice.Stále větší část nově budovaných zdrojů by se přitom měla spoléhat na příjmy z prodeje elektřiny na velkoobchodním trhu s tím, jak by měla postupně končit schémata provozních podpor. Podle nedávného vyjádření německého Spolkového svazu pro obnovitelnou energii (BEE) bude nicméně rozvoj obnovitelných zdrojů nezbytné podporovat nejméně do roku 2040 z důvodu nízkých dosažených velkoobchodních cen. V případě solárních elektráren BEE očekává dosažení cen v průměru pouze kolem 17 EUR/MWh, což je výrazně pod hranicí potřebnou pro rozvoj těchto zdrojů bez investiční a provozní podpory.
Uvedený závěr BEE potvrdila nedávno zveřejněná analýza výzkumníků z Platts, kteří uvedli, že v důsledku současného nastavení pravidel trhu s elektřinou padají ceny v hodinách, kdy solární a větrné elektrárny dodávají do sítě elektřinu, často na velmi nízkou úroveň a v průměru se pohybují pod baseloadovou cenou elektřiny.
„Dosažené ceny by měly dále klesat s tím, jak bude růst instalovaný výkon obnovitelných zdrojů, přičemž v období extrémního počasí budeme sledovat prudké odchylky. To se již nyní často děje v zemích, kde je významný podíl obnovitelných zdrojů v elektroenergetickém mixu, jako jsou Německo, Španělsko a Spojené království,“ uvedl Platts.
Vliv extrémně vysokých cen elektřiny na dosažené ceny elektřiny
Ceny elektřiny na klíčových evropských trzích dosáhly v letošním roce rekordních hodnot. Kromě rekordně vysokých cen zemního plynu a emisních povolenek k jejich růstu přispěla nízká výroba větrných elektráren a nedávno oznámené neplánované odstávky jaderných elektráren ve Francii.Například v Německu dosahovala průměrná baseloadová cena na denním trhu od začátku měsíce do vánočních svátků 344 EUR/MWh. Pro srovnání, v loňském roce se průměrná baseloadová cena v Německu pohybovala kolem 50 EUR/MWh.
„Když se podíváte na velké hráče, kteří zveřejnili své výsledky, tak všichni uvedli, že jejich zisky poklesly. V případě Statkraftu nevyrovnaly vysoké ceny elektřiny nízkou výrobu větrných elektráren v posledním čtvrtletí, avšak v posledních dnech vidíme opět nárůst produkce větrných elektráren a ceny elektřiny se stále drží vysoko,“ uvedl Duncan Dale ze společnosti Statkraft.
Analytik Glan Rickson z Platts Analytics dodal, že se cenové špičky pozorované v posledním roce například ve Spojeném království (v říjnu kolem 2 500 liber/MWh na denním trhu nebo 4 000 liber/MWh v lednu na vnitrodenním trhu) typicky objevují v období nízké produkce elektřiny z větrných elektráren. To podle Ricksona znamená, že je zapotřebí velký flexibilní výkon, zejména v plynových zdrojích, který pokryje období nedostatečné výroby, a že větrné zdroje těchto vysokých cen nedosáhnou.
„V důsledku toho očekáváme, že rozdíl mezi průměrnou cenou elektřiny během této zimy a dosaženou cenou elektřiny pro větrné elektrárny, tedy cenou elektřiny dosaženou v případě, kdy by byla větrná elektrárna vystavena velkoobchodním cenám elektřiny, bude větší než kdy předtím,“ dodal Rickson.
Mohlo by vás zajímat:
Katastrofický scénář se naplňuje . Občasné zdroje si konkurují , protože je jich nainstalováno moc a nemají odběr , ale zároveň jsou obrovsky nestabilní a při výpadku dochází k obrovským nedostatkum. Musíte tak vytvářet dva systémy což se projeví na dvojnásobné ceně . Učetnictví nikdo neokecá.
Což v systému, kdy cena silové elektřiny tvoří 40% ceny dodávky elektrické energie znamená, že koncákovi se vyplatí si postavit FVE i s akumulací a na vlastní spotřebě neprodělá. (desetiletý finanční horizont) A vo to nám de.
Asi se vám zalíbil severský systém regulací aut. Zdanime nasobne spalovací auta, že jsou dražší než elektroauta. Pak je to eauto výhodné:-)
Jen ta životní úroveň nějak upadá. To ale nevadí, vždyť socky nikoho nezajimaj.
Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze .
Ale jen do doby než i tomu koncákovi začne být elektřina účtována různými cenami pro různé období. Jakmile by i cena pro koncáka začala být stanovována minimálně v režimu "léto x zima", nebo dokonce hodinově, tak i on bude vyrábět jen v okamžiku, kdy bude elektřina levná a naopak odebírat ze sítě když bude extrémně drahá. Energetiky budou muset relativně rychle řešit proměnlivé stanovování cen pro koncové zákazníky.
Jasně tepelný čerpadlo si pustí jenom přes léto, když fouká vítr a svítí sluníčko.
Vítr fouká nejvíce od října do března takže v topné sezóně. To ví i malý Jarda.
Kdo potrebuje energie v zime.
Zimni spanek, hunaty umely kozich a nafukovaci brloh z ciny to vyresi levne a efektivne.
Staci zalozit start-up a pobrat zelene dotace.
FVE nikdy nebude s akumulací léto - zima. A tak zatímco přes léto samozásobitel bude vyrábět pro sebe elektřinu, která se bude levně nabízet všude okolo, v zimě jeho FVE nic nevyrobí a bude muset nakupovat drahou energii od distributora.
Myslím je jednodušší za ty peníze koupit akcie ČEZ a elektřinu platit z dividendy. Neřešíte žádné papírování, omezenou životnost,....
Při finančním horizontu 10 let jste nezapoměl jistě připočítat na vstupu cenu 1 až 2 Aku sad na výměnu. Vycházím z vlastní praktické zkušenosti z prvozování online napájení v oblasti IT (životnost zaručená 5 let, praktická 7-9).
Lépe situaci popsat asi nelze. Zelení pomatenci získávají stále nebezpečnější vliv. Škody, které působí v současné Evropě, budou problémem našich potomků již navždy. A není to jenom nemocná Gréta následovaná stále větším houfem greténů. GREEN DEAL, toto náboženství současných vládců Evropy, nebude mít jenom zničující důsledky na energetickou stabilitu Evropy. Důsledkem bude nezvratný kolaps současné evropské civilizace, nejenom kultury a relativně pohodlného životního stylu. Zbytek světa snahu našich (námi nevolených) evropských vládců nechápe a směje se nám za naši slepotu. Že "naše" budoucí zelená Evropa bude drahá a proto pohodlná jenom pro hrstku (nevolených) vyvolených, je zcela zřejmé.
Ten druhej záložní(fosilní) systém dávno existuje, tak není potřeba dalších investic až do doby, než na to budou používány masově vodíkové systémy.
A zase ta pohadka o vodiku. Bez dotaci (jak u FVE) to nefunguje nikde na svete, ale povypravet to detem na dobrou noc nam to nevadi.
V minulosti byla denni krivka ceny elektriny pres den nejvyssi. Diky OZE a zejmena FVE se cena v prubehu dne znacne snizuje. Toto snizeni prijde odberatelum vhod. Ale nikdo to nekvituje jako prinos. Vsichni krici jen solarni tunel a hazi se bilionama sem tam. Kolik miliard ale OZE usetri, to uz nikde neslysime. Bez OZE by byla elektrina uz davno na cenach, ktere ted musime platit diky ruskemu vydirani s plynem. OZE nam setri penize i ovzdusi. OZE nepotrebuji zadne palivo, zadne povolenky a zadnou obsluhu. Jen jsou cilem zlodeju a fosilnich baronu.
To Decarbon.
Jako příznivec FVE (bez dotací) musím konstatovat, že váš příspěvek je silně za hranicí demagogie.
Jen připomenu, provozní dotace FVE dosáhla již přes 400mld a další podobná částka nás čeká. Každý jí má na faktuře od dodavatele.
"Díky ruskému vydírání plynem" - příspěvek jak od normalizačního svazáka, jen o 180stupňů.
Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze .
Jen pro zajimavost:V CR se spotrebuje ca. 11TWh elektriny z OZE. Na vyrobu 11TWh by bylo potreba ca. 11 milionu tun uhli. Kolik stoji jedna tuna elektrarenskeho uhli se neda dohledat, ale kdyz to bude pouhych 1000 Kc/t tak jenom palivo by stalo 11 miliard Kc. Plus mnoho dalsich nakladu potrebnych k provozu elektrarny. Kdyz predhazujete dotacni naklady, tak musite zohlednit usetrene naklady. Palivo bude tvorit spis mensi podil nakladu, ale budeme pocitat 50%. Takze diky OZE se usetrily naklady minimalne 22 miliard Kc rocne. Ono se vicemene ukazuje, ze OZE nejsou zase takovy tunel jak se traduje. A dnesni OZE dokazou byt rentabilni i bez dotaci. Tolik k vasi agitaci proti OZE.
Ty ušetřené náklady múžeme všichni vidět na fakturách.
To Decarbon,
take by jste mohl dodat, ze diky zelenym aktivistum jako jse vy, se nepostavily dalsi dva planovane bloky v JETE. Kolik uhli se muzelo diky vam spalit navic? A ten prispevek vyse je cira demagogie.
Ty hypotetické dva bloky se nepostavily, protože se dodnes nenašel nikdo ochotný je stavět a Babiš, jako ministr financí, odmítl v roce 2014, aby stát dělal hejla.
Nemáte pane Decarbone pravdu !
1 kWh = cca 0,7 kg hnědého uhlí, tedy 0,7 Kč/kWh v palivu dnes !
pro představu je to asi 27,8 euro/MWh !!! a ČEZ kupuje uhlí asi za 55 % vámi uvedené ceny, tedy cca 14 euro/MWh ...
Podpora OZE je asi 47 mld. Kč tedy těch cca 7,7 mld Kč v palivu je významně levnější a předně by jsme nic neplatili na fakturách za OZE!!!
Tech 14Eur/MWh bych chtel videt. Sterk z kamenolomu kousek odtud prodava za vic. 550Kc/t. Mozna je ta cena nekde v miste odberu v Australii. A doprava do kotle v CR asi nebude levna. Ty usporene penize jen za pitome uhli jsou vzhledem k udavanym dotacim za OZE dosti podobne. Kdyby OZE nebyla, tak bysme platili dnesni cenu elektriny uz nekolik let. OZE je bic na uhlobarony a tem delate tazneho vola.
Jestli si myslíte, že hnědé uhlí se vozí do našich elektráren z Austrálie, tak to vysvětluje vše co jste tu dosud stihl napsat...
Nevim kde berou elektrarny uhli za 14Eur/t nebo 14Eur/MWh jak pise Petr. Z ceskych dolu to asi za tu cenu nebude. Nekdo zde psal, ze nejlevnejsi uhli je z Kazachstanu a Australie. Petr nejak mlci a neni schopny dolozit kde se prodava uhli za 14Eur. Ani tu jednotku nedovedl objasnit. Jednou pise 28E a pak 14E za MWh.A v prvni vete operuje s cenou 1 Kc/kg. Jeho komentar je uplne pomateny.
Úplně pomatený je jedině váš komentář. Naše elektrárny spalují v drtivé většině hnědé uhlí, které není z dolů ale z českých lomů poblíž těch elektráren a odnikud se nedováží. Ten "někdo" psal o černém koksovatelném uhlí, které se používá v hutích a v elektrárnách se nespaluje. Takže pro příště doporučuji víc se vzdělávat a méně psát nesmysly. Třeba pak pochopíte základní věci, jako že MWh v palivu není totéž co MWh v elektřině.
Z vaseho prispevku se neda vycist, co ktera cena znamena. Naucte se psat jednoznacne komentare, nebo toho nechte. O energii me nemusite poucovat, pohorel by ste jako papir.
Ok, koksovatelne uhli beru. Ale uvedte zdroj pro uvadenych 14Eur/MWh. V hnedouhelnych dolech na severu Cech jsem byl nekolikrat, profesne. Ta cena urcite neni s dodavkou do elektrarny.
Co se tyka prispevku na OZE, tak by se misto toho zvysila cena elektriny a nic by nebylo videt, proc je tak vysoka. Jak jsem psal drive, diky OZE mame pres den levnejsi EE, protoze konkurence tlaci cenu dolu. Bez OZE by byla cena davno takova jaka je dnes.
Milý "Dekarbone", starejte se v první řadě o kvalitu svých vlastních příspěvků, než začnete poučovat ostatní. Je z nich patrné, že o problematice nemáte ani páru, sebechválou to nezachráníte.
Např. zde: cez. cz/cs/pro-media/tiskove-zpravy/cez-uzavrel-dlouhodobou-smlouvu-na-dodavku-uhli-pro-elektrarnu-pocerady-se-skupinou-czech-coal-48640
ČEZ uvádí, že v roce 2013 uzavřel smlouvu na dodávku hnědého uhlí z dolu Vršany za 38,8 Kč za GJ, na €/MWh si to jistě hravě zvládnete přepočítat sám, když jste takový odborník. Hint: je to ještě výrazně méně než 14 €/MWh. S postupným navyšováním ceny podle smlouvy to klidně dnes těm 14 €/MWh může odpovídat.
OZE nejsou price-makerem cen silové elektřiny, cenu elektřiny určují závěrné elektrárny, což jsou v poslední době prakticky neustále elektrárny plynové, takže ani tato teorie není pravdivá.
Jsem na tabletu a odkaz jen tak neotevru. Nicmene me udivuje, ze argumentujete smlouvou z 2013. Takovou kravinu nema cenu ani komentovat. Cucani z prstu neni dukaz.
Tak tady máte info z 10/2019, strana 7
https:// www.cez. cz/webpublic /file /edee /ospol /fileexport-s/pro-investory/informacni-povinnost-emitenta/2019-10/vnitrni-informace-cez-031-2019_uhelna-energetika_v_cr. pdf
Tady to máte z roku 10/2019, strana 7
https: //www.cez. cz /webpublic /file /edee /ospol /fileexport-s /pro-investory /informacni-povinnost-emitenta /2019-10 /vnitrni-informace-cez-031-2019_uhelna-energetika_v_cr.pdf
Odpovídá to tomu, co píše Emil...
Děkuji za doplnění, pane Studničko, v tom Vašem odkazu je to rozepsané po letech, takže z 38,8 Kč/GJ to tedy narostlo na 43,8 Kč/GJ v roce 2019, tj. pokud dobře počítám, odpovídá to cca 6,3 €/MWh při současném kurzu, tedy stále hluboko pod 14 €/MWh.
Ja tam ctu Růst ceny uhlí (z 56,1 na 62,3 EUR/t).
Na slajdu č. 7 máte v grafu sloupeček ceny uhlí EUR/MWh jakožto vlivu na hrubou marži pro novou elektrárnu integrovanou s dolem a potom pro starou samostatnou elektrárnu.
Dále tam máte rozmezí variabilních a stálých nákladů.
Slide 7 je srandovni. To by v propojeni s dolem stalo uhli 8Eur/MWh?
Ja se drzim radeji konkretniho udaje na slide 4, kde je cena uhli uvedena uplne jasne 62,3 Eur/t. Na tom nic neokecate. A to bylo v polovine 2019.
Na slidu č. 4 je cena černého uhlí, vy popleto. A řeč nebyla o ceně černého uhlí za tunu ale hnědého uhlí za MWh, resp. GJ. To si to neumíte ani přepočítat?
ad: Dekarbon
Proč by taková cena palivových nákladů ve spojení s dolem nemohla být? Ještě např. když je majitel lomu a elektrárny tatáž osoba.
Když tomu nevěříte očekávám nějaký argument se zdrojem. Dojmy si nechte jinam.
Ad: Emil
Pan Dekarbon by si mohl podat ruku s jistým Pavlem Hanzlem...:-)
Nákladová cena těžby na tunu uhlí je 350 Kč, doprava 40 Kč, pokud vyrábíš v režimu kvet cca 20% tepla a 80% elektřiny, tak na to potřebuješ 1,1 t/MWh. Bohužel k tomu musíš přidat povolenku za 2000 Kč a proto se nemůžeš v současnosti dostat s nákladama na 1 MWh pod 115 Eu (jen palivo a povolenka je 95 Eu). Před zdražením povolenek byla na stavbu soláru vysoutěžena výkupní cena cca 64 Eu/MWh na vítr 65 a na bioplynku 124. V tu dobu byla nákladová cena z uhlí cca za 35 Eu. V tu dobu byla průměrná cena na dlouhodobý kontrakt 48 Eu a přitom měl solár výkupní cenu 65, takže výroba z uhlí držela cenu dole. Ty znalče.
V elektrarnach se spaluje lignit. Je ještě levnější než hnědé uhlí, které se používá pro topení v domácnostech.
Emisni povolenka je za 1 tunu CO2. Z 1,1t hnedeho uhli vznikne ca. 0,4t CO2.
Zopakujte si trojclenku a hlavne prestelujte si vase zavery. Jste totiz na uplne jine koleji. Dokonce jedete v protismeru.
V odkazu ctu toto:Růst ceny uhlí (z 56,1 na 62,3
EUR/t).
Nejak se vase argumentace hrouti a to jsou ceny z 2019.
Jak nedávno řekl Pavel Tykač, milionář vlastnící doly a elektrárny. vyrábí 1 kWh za 15 hal. Atomky prý vyrábí za 25 hal. Porovnejte si to s cenou, kterou platíte. Protože tu elektřinu "posílají" na burzu do Drážďan a distributoři pak nakupují tu burzovní.
Cena se tvori na prazske PXE. Proc je dnes cena v DE mnohem nizsi nez v CR? Blabolite jako aeronet.
Ehm, žijete vůbec na tomto světě? Vždyť OZE jsou nejvíc podporované zdroje s dotacemi na výstavbu, na provoz a přednostním výkupem elektřiny, tak kde jsou ti vaši "všichni" co proti tomu bojují a chtějí, aby za slunečného letního dne jely na plno všechny uhelné elektrárny?
Já jsem tady na diskuzích viděl všeho všudy jednoho extrémistu, který by chtěl mix. 80 % JE a zbytek plyn/uhlí, jinak tu prakticky nikdo radikálně proti OZE není, i ti největší příznivci JE rozvoj podporují do nějakého rozumného podílu, za což někdo považuje 20 %, někdo 50 %. Na druhou stranu extrémistů pro 100 % OZE i přes mrtvoly, co by za 10 % mixu jádra pomalu vraždili, je tu celkem dost.
A překvapuje mě, že nevidíte, jak je smutné vůbec použití výrazu "ruské vydírání". To myslíte vážně, že to, že nám jeden libovolný stát neprodá své přírodní zdroje v dostatečném množství, znamená výrazné ohrožení energetické soběstačnosti pro celý kontinent? Není spíše chyba na straně EU že toto vůbec dopustí? To jako když nás bude chtít Rusko vojensky napadnout, tak mu stačí na pár měsíců zavřít kohoutky plynu a počkat, až nás bez boje obsadí během jednoho trochu zamračeného zimního večera?
Ale, ale. 100% OZE fanatika jsem zde neviděl. Nepamatuji, že by někdo zde v diskuzi chtěl předčasně uzavřít české JE. Ale co jsem zaznamenal, že chtějí aby stávající dožily do bezpečného konce, když už zde jsou. To že si v DE uvědomili, že tam mají jaderné technologie z dob krále Klacka (viz. Cventndorf - doporučuji si tam na exkurzi zajet a pochopit, že Rakušané se tehdá rozhodli správně) a že je třeba s tím něco dělat, to je jiná káva než v ČR.
Pane, je zřejmé, že Vaše znalosti nejsou na takové úrovni, abyste nám mohl cokoliv vysvětlovat. Nevím co jste v Zwentendorfu viděl, ale vím, že tam zůstalo jen zařízení nepoužitelné nikde jinde. Technologie nejaderné části je demontována kompletně, a použita v elektrárně Dürnrohr. Ta se nalézá jen cca 3km odtud na opačném břehu Dunaje. A technologii pocházející z Zwentendorfu jsem tam viděl, respektive nám rakouští kolegové - energetici vysvětlili, že pochází z jaderky, a povyprávěli celou story. Dürnrohr se urychleně stavěl po rakouské jaderné story s referendem, aby nedošlo k nepřijatelnému poklesu energetické bezpečnosti Rakouska. Je to dodnes stále moderní elektrárna, má nejen odsíření, ale i oddusíkování, což byl tehdy unikát i ve světovém měřítku.
Ja tvrdim, ze behem 9 mesicu muzeme vystacit s OZE a stavajici JE a za usetrene fosilni zdroje preklenout zbyle 3 mesice v zime. Celkem bysme timto zpusobem jeste usetrili.
Aby rusko mohlo zneuzit svou vyhodu, nemusi byt ozbrojeny konflikt. Existuje mnoho sporu, kde muzou vytahnout energetickou zbran. Kdo se dobrovolne podridi totalitnimu a nepratelskemu statu, ten by se mel nechat vysetrit a odebrat do specializovane pece.
A jste si jisty, ze behem tech 9 mesicu nam budou stacit vzdycky OZE? Co kdyz prijde rok bez leta, jak uz se v minulosti stalo? Nebo jina prirodni anomalie. To nam budou vsechny OZE k nicemu. Spolehat se 1oo pro jen na zdroje zavisle na pocasi je ruska ruleta. Jiri to v prispevky vyse popsal presne. OZE fanatici jsou jako bolsevici, kteri svou pravdu prosazovali pres mrtvoly.
Kdyby ste umel cist, tak zjistite, ze OZE spolu se stavajicimi JE vystaci behem 9 mesicu. A zbytek roku 3 mesice OZE + JE + plyn. Nekdo to pochopil a nekdo to nepochopi nikdy.
Vysvetleni specielne pro nechapave. JE je zkratka pro jaderne elektrarny. Nechte si to nekym vysvetlit o cem se zde bavime.
Civilizace našeho průmyslového typu vznikla......díky uhlí.
A také s uhlím stojí (ale i padá!) dodnes.
Letos, 15. února 2021, došlo zatím k historicky nejvyššímu zatížení české eletrizační přenosové soustavy, kdy toho mrazivého dne před devátou hodinou ranní dosahovalo celkové zatížení v české síti 12 292 MW.
K blackoutu, tedy k celoplošné tmě a zimě v celé ČR, toho dne nedošlo JEN proto, že v ten okamžik české a moravské elektrárny dodaly do sítě:
- 5 100 MW elektrárny uhelné
- 3 500 MW elektrárny jaderné
- 1 500 MW elektrárny na zemní plyn
- 1 100 MW elektrárny vodní
- Zatímco všechny české a moravské solární, biomasové, větrné a jiné tzv.
obnovitelné zdroje se na vykrytí tohoto extrémního zatížení podílely
POUHÝMI 900 MW (!!!), tedy ani ne desetinou!
Nebýt tedy v naší zemi onoho ekofanatiky tak nenáviděného jádra a především pak "špinavého" UHLÍ, už si zde možná dnes ani nepíšeme!
N E B O Ť - jak ukazují všechny modely - k nevratnému zhroucení civilizace na určitém území stačí tři až pět dnů bez elektřiny. A v tu chvíli státy, země i obce - a především pak zákony - přestávají definitivně fungovat. Společnost se bleskurychle změní ve vzájemně se okrádající a posléze i vraždící loupeživé hordy. Po dvou, třech dnech bez proudu totiž už neexistuje ani policie, ani záchranné složky, ani telefonické či datové sítě, nenačerpáte nikde ani litr benzinu, nekoupíte jediný rohlík, zkrátka namísto civilizace do pár hodin nevratně jen tma, zima - a poté hlad a smrt!
Takže, pokud Vám, vážení přátelé, nyní přeběhl mráz po zádech, pak si vzpomeňme na počínání domácích i zahraničních zelených fanatiků. Vzpomeňme si na to, že ČR má celých 0,5% světových zásob uhlí, levného a lehce dostupného, a že máme dvě jaderné elektrárny.
A také si vzpomeňme, že díky zeleným šílencům vládnoucím dnes v EU a
současně, díky tak servilním českým předchozím vládám, platíme v ceně každé doma spotřebované kilowathodiny již dnes jakési jejich idiotské "emisní povolenky", na které proti našim zájmům tak ochotně přistoupily minulé vlády. Ano,MINULÉ ČESKÉ vlády, které se zavazují tak přeochotně k likvidaci našich uhelných dolů a k nedostavbám našich jaderných elektráren! :-(
Protože jen na VÁS záleží, zda nebudeme brzy všichni v Čechách a
na Moravě mít nejen elektřinu na přídělový systém, ale i tak drahou, že si ledva za ty mnohatisícové zálohy rozsvítíte doma na stropě tu a tam dvouwattovou LEDku!
A nezatopíme si v té tmě a zimě velmi brzy přitom ani ve svých vlastních kamnech!
To samozřejmě nemůžem. Když postavíme větrníky všude, kde fouká tak můžeme vyrobit 31% el. energie
https://www.csve.cz/clanky/potencial-vetrne-energie-cr/495
A to pouze když je postavíme uplně všude kde to jde, což se nemůže podařit.
Reálných je 10 - 20%.
No a FVE to v létě v noci fakt nevytrhnou, nemluvě o podzimu a zimě.
Když úplně pominu zdejší pomatene zelené.. Zapomínají na další veledůležité věci. Jak doly, tak zpracování uhlí, samotné elektrárny.. Všude pracují lidé, kteří s nástupem OZE ztratí práci. Další věc je, že spousta měst a sídlišť je napojena na systém dálkového vytápění zbytkovym teplem. Jak tohle chtějí zeleni vyřešit v zimních měsících, když je všude většinou jen bílá tma a nefouká?? Víte kolik je to energie? Je to ten samý případ jako auta se spalovaky vs elektroauta. Každé auto má motor často kolem 80 kW (minimum) . Jak chcete nahradit takový energeticky potenciál? To se nahradit nedá. Zbytek světa (mimo EU) na green deal kašle. Nebudou si zatěžovat svou ekonomiku a likvidovat svou konkurenceschopnost. A pokud se zbytek světa nepřipojí, tak snažení EU planetě nijak nepomůže. Nijak.
A vite kolik hornikum sebral Temelin a Dukovany praci. Tisice rodin zivori, deti placou.
Decarbone, můžete je začít vyšetřovat, největší obchodníci s ruským plynem jsou RWE, OMV a SHELL. Tedy koncerny z těch nejvíce "uvědomělých" států, které tady cpou svou dekarbonizaci! Jinak -to co píšete je čirá demagogie!
Wintershall AG je vyznamny hrac s energiemi a patri 50% ruskym investorum. U 3 citovanych firem je rusky podil trochu nepruhledny. Rusove se tam dostali pres ruzne podily v dcerinnych firmach a ruznych konstruktech. Rusky vliv je patrny i pres NS2. Vse co se dnes deje s energiemi, je ovlivneno ruskym spolurozhodovanim. Investovali do strategickych firem a ted neseme ovoce jejich strategickych hratek.
Všichni komentátoři už museli přiznat, že Rusko přesně plní uzavřené obchodní dohody. To, že EU (státy) spekulovalo a nechtělo uzavřít dlouhodobé smlouvy, není problém Ruska.
Pres Jamal rusko nechce dodavat na kratkodobe smlouvy. Pry ze dodavaji co si kdo objednal. Ale pres NS2 jsou ochotny dodat co hrdlo raci. To je politicke vydirani.
Rusko hlavně nikoho nevydira. Stejně tak jako EU donutila Rusy pustit do jejich plynovodu ostatní zájemce, stejně tak Rusové rezervuji jen takovou kapacitu, kterou si jejich evropští zákazníci nasmlouvaji. Nemají povinnost dovážet do EU více plynu, než na který mají kontrakty. Za kontrakty a ceny můžou evropští obchodníci/spekulanti, kteří sázeli na nižší cenu a teď čekají až cena poklesne. Ty země, které nakoupily dostatek a uzavřely dlouhodobe kontrakty za ceny před krizí, tak ty se teď smějí. Například za to že nejede Plynovod Jamal mohou Němci a Poláci.. Němci preprodavaji Polákům plyn, který proudí z NS1 a tím znemožňují dodávky přes Jamal pro zbytek Evropy. Poláci totiž přece nebudou kupovat plyn od Ruska přímo. Myslí politicky ?
Pri normalnim provozu Jamalu se zasobuje Polsko prubezne tak, ze se odebira hned po prechodu do Polska. Zadne zpetne proudeni neni treba. Diky uzavreni kohoutku ze strany ruska musi byt plyn prepravovan pres NS1 a Jamal do polska. Je to ruska strategie jak rozestvat Evropu. A vy to nejen zerete, ale jeste podporujete. A nebo vubec nic nechapete. Vas zaver je uplna pitomost.
Ruské vydírání je jen ukázka pro odběratele, co udělají nepředvídatelné dodávky spolu se spoléháním se na trh. Nevím komu vadí dlouhodobé kontrakty a proč. Co se týká dodávek energie jsem pro předvídatelné dohody. Jakoby mám nestačilo nedávných lekcí ceho je schopen trh bez ohledu na tak silně negativní dopady na společnost, že je musí řešit vlády na úkor daňových poplatníků.
A krachy virtuálních distributorů energií mě taky nepřesvědčily o vhodnosti spoléhání se na trh v případě nákupu nezbytností.
Dobré to rozebírá Bartuška:
"Komodita, nebo veřejný statek?
„Musíme si odpovědět na klíčovou otázku, zda jsou energie komodita, nebo veřejný statek. Komodita může být zbytná, veřejný statek ne,“ vysvětluje Bartuška. „Pokud je elektřina veřejný statek, pak ale není udržitelný propojený liberalizovaný evropský trh v dosavadní podobě. Pokud se ukáže, že zkušenost této zimy je strukturální, nikoliv jen cyklická záležitost, pak se pravidla obchodování s energiemi musí změnit,“ říká Bartuška.".
Decarbon, vzbuď te se z toho vlhkého snu. Snížení ceny el energie přes den je tvrdě vykompenzováno jejím zvýšením přes noc. Pokud by byla soustava vybalancovaná byla by cena el. stálá a předvídatelná, ale to nejde když nesvítí a nefouká a např. mrzne! Proto se musí udržovat stále kapacity plynových a atomových elektráren a když nevyrábí jsou jejich náklady promítnuty do cen následně produkované energie, Proto tak vysoké! OZE jen doplněk to ano ,ale jako celkový producent???
S tím souhlas. Když fouká silně vítr a svítí Slunce, tak je tak obrovský převis výroby , že jde cena elektřiny do záporu a když naopak nefouká a nesvítí, tak se cena pohybuje i nad 1000 Eur/Mwh. Věc by mohly vyřešit dvě věci, při převisu výroby větrníky zastavit a ze solárů ukončit dočasně odběr, tím by se sice drasticky snížila roční produkce elektřiny z OZE ,ale ceny by to mohlo "narovnat" a nebo, což by bylo lepší, zakázat další výstavbu OZE, pokud se investor neprokáže tím, že současně s novými kapacitami OZE bude stavět také úložné prostory potřebného výkonu. Tím by nadbytečná kapacita výroby elektřiny netekla do sítě, ale do baterek. Toto lepší řešení má ale háček, novou výstavbu OZE by to drasticky prodražilo a patrně by se stala nekonkurenceschopná. Příklad, když bude 3 dny silně foukat , tak nově stavěné větrníky o výkonu třeba 10 x 3 MW budou muset mít vedle sebe úložnou kapacitu řekněme 10 x 2 MW = 20 x 72 hodin / 3 dny/ = 144 MWh. Docela by mne zajímalo, jak to roku 2021 vychází cenově, tedy postavit větrníky o výkonu 30 MW samotné a nebo s takovýmto úložným prostorem 144 Mh v baterkách. Osobně bych nyní v EU přijal takovou legislativu, která zakáže stavbu jakékoli OZE elektrárny, řekněme bez úložného prostoru na minimálně 5 dní plného provozu. Tedy : Chceš si postavit nový větrník ?? Dobrá, můžeš. Ale jen s parádně masívní baterkou, která dokáže v pohodě akumulovat možné přebytky z výroby.
A co takhle omezit vykon smrdicich elektraren, ktere dodavaji v te dane dobe nejdrazsi elektrinu. Je prece prirozene nejlepsi vzdy pouzit ten zdroj, ktery neprodukuje zadny odpad a nespotrebuje zadne palivo.
Trolle, o tvorbě cen elektřiny víš velké kulové. Konečnou cenu tvoří závěrný zdroj!
"Je přece přirozeně nejlepší vždy použít takový zdroj, který funguje když potřebuji (spotřebuji), který je stabilní a předvídatelný a bezemisní". Neměl konec vašeho komentáře znít spíše takhle??
Ne neměl.
A je dobře, že se snažíme hledat ekonomické nástroje k tomu smrdět co nejméně. Vysoká cena znamená pobídku instalovat levnější službu.
Vzdy je nutne posuzovat aktualni situaci. A kdyz OZE dodavaji stabilne, dostatecne, bezodpadove a bezpalivove, tak splnuji ty nejlepsi pozadavky. Nevim co je vam v tom nejasne. Plne a vedome tvrdim, ze v takove situaci je nejvhodnejsi odpojit ty ostatni zdroje, ktere nejsou uplne dobre podle uvedenych kriterii.
Občasné zdroje dodávají stabilně jen občas. To jen Decarbon dodává de bilně pořád.
Ta atomová nebo uhelná elektrárna musí jet protože slunce zajde za mrak a vítr přestane foukat přesně tehdy když ho to napadne, co vám na tom není jasné? A pokud je postavená a nedodává energii protože zrovna náhodou fouklo tak je to plýtvání náklady na postavení a provoz té elektrárny. Plýtvání které někdo musí zaplatit. OZE v množství větším než pár procent jsou druhořadé zdroje které jsou zbytečné a navíc k zdrojům stálým a jen zvyšují cenu energie a zhoršují ekologii. Je neekologické postavit dva zdroje které se pak využijí jen částečně. Je to jako byste si za elektromobil zapřáhl spalovací auto s tím že až vybijete baterku tak přepřáhnete a jedete dál.
Vy si to představujete jako Hurvajz válku. Vy si asi myslíte že když zrovna foukne tak ta stabilní elektrárna přestane existovat a zjeví se zas až bude potřeba nebo co?
Ono se už tak pomalu v některých zemích děje, Uhelky a plynové špičkové elektrárny přesně dělají to co říkáte, běží jen když je to nutné (buď proto aby pomáhali nastolit rovnováhu v síti vyrovnáváním odchylek frekvencí pomocí setrvacnych hmot roztocenych synchronich generátoru, a nebo rovnou vykryvaji nedostatečnou výrobu OZE) ale protože je nutné pokrýt investiční a provozní náklady na relativně malou výrobu, je cena za elektřinu v době provozu velmi, velmi vysoká a nevykompenzuje to zdánlivě nízká cena EE z OZE v době kdy fouká a svítí. Proto je cena EE ocištena o velkoobchodní složku ceny EE (to co je se obchoduje na burze) v zemích s vysokým zastoupením OZE vyšší než v zemích s nižším zastoupením OZE. Typicky Francie vs Německo. Teď je ale situace zcela výjimečná. Ukazuje se, že přístup k EE jako komoditě a nikoliv jako ke statku, je chybný a vede pro chudší odběratele k pádu do propasti energetické chudoby v případě, že si neuhlidate množství a cenu surovin nutných k výrobě té špičkové a vykryvací EE.
Na zalohovani JE je nutna rezerva v plne vysi a s okamzitym nastupem. Pri tornadu na Morave vypadnul kompletni Temelin behem sekundy. Tornado ukroutilo nekolik stozaru. Rezervy zafungovaly okamzite, vsechna cest. A cela ta rezerva musi byt v pozoru 365/24 nonstop. U OZE muzete planovat tyden dopredu. Co je zde drahe?
1) Jsem rád, že máte 100% přesnou týdenní předpověď počásí. Já jsem takovou ještě neviděl.
2) I kdybyste ji měl, tak pořád máte problém s tím, že někdy prostě nesvítí a nefouká. Bohužel u nás je to navíc v zimním období kdy naopak spotřeba je největší.
Presnost predpovedi pocasi pro rozsahle uzemi je jiste presnejsi, nez zrovna pro vasi vesnici. Presnost odpovida zhruba presnosti, ktera predpovida spotrebu energie tyden dopredu. A to plati pro jakykoliv planovaci interval. Naopak hodiny predem je pocasi jaksi predvidatelne, ale spotreba nikoliv. A riziko vypadku JE nebo uhelne je porad znacne. U vypadku treba 5ti FVE najednou bude regulator akorat zivat, protoze FVE jsou tisice. Chapete ten rozdil?
Přestaňte plácat nesmysly, "Dekarbone", nevypadnul "kompletni Temelin behem sekundy", vypadnul pouze druhý blok:
"V důsledku poruchy na vedení byl automaticky odstaven druhý temelínský blok, který o týden dřív přejde do plánované odstávky. První blok pracuje na plném výkonu."
oenergetice. cz/prenos-elektriny/silny-vitr-zpusobil-poruchu-vedeni-vvn-jihu-cech-provoz-prenosove-soustavy-bezpecnost-temelina-ohrozeny-nebyly
Kdyby bylo možné u OZE plánovat na týden dopředu, tak by se nestávalo, že se předpověď výroby na den dopředu splete i o desítky procent. Viz data na stránkách Frauhoferova institutu:
energy-charts. info/charts/power_scatter/chart.htm?l=en&c=DE&interval=year&dataType=wind_ante_post
Netrolte, Decarbone, už jste směšný, kdyby se stožáry VN- například určené pro přenos OZE "ukroutily" tak by jste ten přenos EE k zákazníkům provel jak? Prostě se smiřte s tím, že přenosu jakékoliv elektrické energie potřebujete rozvodnou síť a ta zase může selhat pod náporem nepříznivého počasí.
FVE jsou tisice. Kdyz se ukrouti stozary u 5ti najednou, tak to nikdo nepozna. Kdyz se ukrouti u Temelina, tak to pozna cela Evropa. Vase vysoka skola zivota je pod urovni suterenu.
Omezit výkon "smrdících elektráren" není tak jednoduché. Vítr vám začne i přestane foukat během desítek minut, než se to začne projevovat výkonem v elektrické síti. "Smrdící elektrárny" potřebují k řízení výkonu hodiny pokud to vůbec technologicky jde, protože většina je stavěna na to aby jela na nominální nebo blízko nominálnío výkonu. Ty by byly možné jen odstavovat a to se bavíme spíše o desítkách hodin, aby se zpět rozeběhly.
Všem zeleným bych dodával jen zelenou ekektřinu, když by přestalo svítit a foukat, bych jim nic nedodával. Bych je chtěl vidět, po pár dnech zimy bez světla a tepla. Jo a v kamnech si také nesmíš zatopit, nedávno nějací zelení pomatenci přišli na to, že topení dřevem je životu nebezpečné. Hlavně mi neříkej odpoveď, jako jedna zelená pomatenkyně, kde vezme elektřinu, když nebude foukat a svítit, že v zásuvce.
Tak tomu tleskám ?.. Na dálku vypnout elektroměry těm, kteří si podepíší že chtějí pouze zelenou elektřinu. Pokud ta přestane být.. Bude pokles v síti, tak první odpojit ty co chtěli zelenou z OZE. ?
A vas zase privazat ke kominu v Prunerove.
Konečně to začíná docházet zastáncům staré energetiky, že nadprodukce z FVE v létě a z VtE v zimě povede ke snižování cen elektrické energie.
Současné přechodné období (5-10 let) je labutí písní starých zdrojů, jejichž vlastníci resp dodavatelé paliva mohou manipulovat cenami podle svého přání.
To během deseti let skončí, slunce, vodu a vítr na vírobu elektřiny v EU máme
a pak už obchodníci s uhlím, plynem či jaderným palivem nám nebudou mít možnost výrazně zvyšovat ceny, podíl starých zdrojů na výrobě elektřiny bude totiž neustále klesat. Ale bude důležité si neustále držet takovou rezervu starých zdrojů, aby nikdy nedošlo k nedostatku výrobních kapacit.
A je vymalováno.
opravte prosím překlep vírobu na výrobu
Dekuji pane Mylane V.Jinak jste jeste neodpovedel,jak konkretne u vas probiba ten solarni BOOM,pro inpiraci ostatnim...
nadobudam istotu, ze nie v jednom slove mate preklep, ze aj cely vas prispevok je preklep, ze aj vase myslienkove pochody su jeden logicky preklep. Spojeny s neschopnostou porozumiet pisanemu textu.
Pozrite si do historie, kde ste vehementne popieral, ze moze nastat dnesny stav.
Pokial bolsevicke elity EU nedostanu vcas rozum, bude vymalovano.
Bolsevici celej EU, spojte sa!
Ale ale, zloděj křičí abychom chytli zloděje. Věřte, že my se už těšíme na novou malbu. Takže nás nezastrašíte. My jsme již investovali. A Vy z našich investic neuvidíte ve své zásuvce ani elektron.
Kupredu, leva, kupredu, leva…
Takto zvesela sa rutili vstric zdarnym zitrkum i bolsevici vtedajsi, aj bolsevici dnesni. Este sem nedodal sudruzsku zdravicu genose Karasek.
Ceny el. energie se pane Vaněček nikdy nevrátí na ceny, / myslím očištěné od inflace/ , které tady byly před tímto růstem. Konečný spotřebitel všechno nakonec zaplatí a to včetně využívání tzv. přebytků pro výrobu vodíku. Polepší si ti co svojí živnost provozují převážně v létě třeba zmrzlináři, ale celoročně žádná levná elektřina nebude a vrtivá většina lidí a firem bude tratit. a je pro mě překvapení, že ani Německo nebude schopné zajistit dostatek energie z větru ze severního moře a bude spoléhat na letní výrobu energie z FV panelů a její ukládání do vodíku. Ceny solárních el. navíc v příštích letech porostou, protože poptávka překročí nabídku.
Dokud nezdražili zelení pomatenci povolenku, tak byla elektřina z uhlí násobně levnější. A výrobce si cenu nediktuje, tu řídí trh. Nevíš o výrobě elektřiny a obchodu nic. Jen plácáš nesmysly.
FVE z duvodu oblacnosti je pruznejsi,nez smrdici zdroj/nez se nahreje para/...Kdy uz se konecne zacne setrik v nemocnicich ,na uradech ,v obchodnich domech ,verejnych osvetlenich,aby se pripadne prebytky daly akumulovat...nebo vypnout nejspinavejsi uhelky!!/snizi se tim i mnozstvi co2 za emisni povolenky.
Toto je taky překlep
Tak samozřejmě autor má pravdu, nicméně otázkou zůstává kdy tento scénář nastane, protože proti tomuto scénáři jdou jiné silné faktory jednak je to cena povolenky, kdy klasické zdroje se při pádu cen el. energie vypínají a druhý faktor je nastupující elektromobilita , kdy majitelé aut budou nabíjet právě v době nižších cen el. energie , dalším silným faktorem je zvýšení přenosové kapacity el. sítě i když se zpožděním ty linky se neustále staví , takže el. energii lze rozvádět na delší vzdálenosti posledním faktorem je očekávaný obecný růst spotřeby el. energie v zimním období takže třeba VTE, které v zimě dávají více el. energie než v létě nebudou tolik nízkými cenami zasaženy. Co se týče dotací pak záleží na cenách el. energie vysoká cena povolenky prakticky vyřadí levnou konkurenci což ve výsledku povede k zajištění rentability OZE, protože i když v době přebytku bude cena el. energie klesat v době nedostatku bude naopak vysoká. Samozřejmě že časem nad všemi těmito faktory převáží množství instalovaného výkonu FV elektráren ceny se budou odvíjet o jejich aktuálního výkonu, to povede k nízkým cenám během dne v letním období a naopak k obecně drahé el. energii v zimě. Toto cenové rozdělení negativně dopadne i na další zdroje zejména jadernou energetiku a povede k obecnému průměrnému růstu cen el. energie, protože v každém případě spotřebitel musí konečnou cenu energie vždy nakonec zaplatit. Investoři do FV el. se s tímto mohou vyrovnat jen částečně a to zejména vhodnou orientací a úhlem FV panelů a to zejména jejich postavením pod vyšším úhlem než je pro naše šířky obvyklých 32 stupňů cca 50 stupňů. Orientace na JV. Tím bude výkon FV elektrárny během roku více vyrovnaný a maxima bude el. dosahovat v dopoledních hodinách kdy je obecně vyšší cena el. energie a tím sice klesne energetické využití plochy, ale vzroste cena za vyrobenou elektřinu.
Účinné využití solárů bez dotací končí zhruba u Českých Budějovic, viz několik článků z posledních týdnů s velkoprůmyslníky z tohoto oboru. Na masivní větrné parky tu chybí ekvivalent používaný přímořskými nebo hornatými státy viz větrná maoa ČR. Hydroelektrárnám chybí přírodní podmínky Rakouska atd. Bylo by férové, kdyby to Komise EU ve svých návrzích zohlednila a Europarlament to tak posléze i odhlasoval. To pomíjím skutečnost, že průměrná suma, kterou může obyvatel Západu utratit je proti obyvateli Východu více jak dvojnásobná. Před současnou energetickou krizí byl kvalifikovaný odhad Komise, že Green Deal finančně nezvládne zhruba 130 milionů obyvatel EU. A většina z nich nežije na Západě.
Autor píše o naprosto jasné věci. Já to vidím tak, že i u nás budeme mít do pár let výrazný nárůst instalovaného výkonu ve fotovoltaice. Je to nejrychlejší a nejlevnější způsob jak si malé firmy a organizace sníží vysoké ceny za elektřinu. Většina firem si postaví elektrárny bez akumulace do výkonu svého základního zatížení. Tato investice se vrátí velice rychle. K tomu si tady postaví se státní podporou ČEZ a další nejméně 6 GW výkonu taktéž ve fotovoltaice . Na toto živelné rozšiřovaní se zase budou muset udělat opatření a to zejména v oblasti distribuce. Na jedné straně se bude muset hodně investovat do distribuční a přenosové soustavy a na druhé bude klesat odběr u mnoha odběratelů. Budou muset být zavedeny distribuční paušální poplatky za připojení a ne za odběr. Naprostá většina tarifů bude s průběhovým měřením, kdy se cena za kWh bude hodinově odvozovat od spotové ceny. Nízké až záporné ceny v letních měsících a extrémně vysoké ceny v zimních měsících. K tomu vysoký paušál za připojení k distribuci, bez vázanosti na spotřebované kWh. Tak jako to je dnes u tarifů přímotop, či tepelné čerpadlo. Výsledkem bude jedině vysoká souhrnná cena. Nakonec se octneme tam, kde jsme dnes. Tedy u vysokých cen. Nejhůře na tom budou nakonec ti, co si instalovali FTE na své střechy. Neboť v tu dobu co jim ta jejich FTE bude vyrábět KWh za 5 Kč, tak ostatní budou čerpat povinně ze sítě kWh za 1 Kč včetně distribuce.
Jak můžete psát takové pitomosti, že Vás příjde 1kWh na 5 korun? To platilo před 10 lety.
Teď je to zhruba 1 Kč/1kWh, když berete životnost 30 let,roční výrobu z 1 kWpeak instalace (investice 30 tisíc) asi 1MWh.
A když si počkáte tak 5 let, tak to bude za polovinu....
Pane Vaněčku, vy máte něco ve své domácnosti co vám slouží 30 let bez poruchy? Nebo co by vám morálně za tu dobu nezastaralo? Mě se stačí podívat na internet, prohlédnout si nabídky, propočíst si ideální výrobu a od ní odpočíst různé ztráty, či nespotřebovanou energii kvůli letním přebytkům a dostávám se na 6 Kč po deseti letech provozu. To už bude na hraně akumulátor a s největší pravděpodobnosti i střídač. Takže nákup dalšího zařízení návratnost zase prodlouží. 1 Kč je jen váš sen. A to se ještě bavíme o tom, že vám polovinu na to dá stát. Takže se to v podstatě zas tak moc neliší oproti solárním tunelům před 10 lety. Na další opravy už nedostanete dotaci, tak i s tou polovinou to vyjde na stejno jako dnes. A cena vám při dnešní inflaci určitě neklesne na vaši vysněnou polovinu. To by bylo proti principům nabídky a poptávky. A ta poptávka bude enormní.
Ale reaguji na článek o kanibalizaci OZE. A právě ta kanibalizace zapříčiní, že malé FTE nebudou moci obstát vůči těm velkým. A jak jsem psal výše. Bude tlak na to aby se přebytky co nejefektivněji spotřebovaly, tedy co nejméně akumulace a co nejvíce přímá spotřeba. Proto budou chytré tarify, které budou motivovat ke spotřebě v dobách přebytků. A jelikož přebytky budou tvořit zejména FTE, tak ekonomicky malé FTE nemůžou obstát.
Marku, plácáte nesmysly. Jinak samozřejmě, z té velké FVE by to bylo ještě levnější (za polovinu), ale musí se na tom napakovat spousta dalších lidí... (zisk z investice, distribuce, daně, ...
To vše Vám odpadne, když si budete doma nabíjet svůj elektromobil...
(ale až bude i ten levný, tak Vám stejně všechno zdaní).
Da se predpokladat, ze casem bude spousta spotrebicu bezet na stejnosmerny proud a nejaky stridac/menic nebude potreba. Stridavy proud je uz jen kvuli rozvodum. Pro lokalni vyrobu a spotrebu je DC vyhodnejsi. Beztak se uz skoro ve vsech spotrebicich musi AC premenit na DC. A nabijeni elektroauta primo DC napetim je take mnohem efektivnejsi. Akorat se musi etablovat nejaky standard. Za 30 let bude solar na kazdem baraku misto tasek a fasady.
Pane ing, Vaněčku, omlouvám se ale ta vaše 1 Kč je kravina. Skutečnost před asi 7 měsíci byla okolo 2 Kč/kWh a po současném zdražení panelů a ostatních komponent se dostáváme k reálné ceně 1 kWh okolo 2,5 Kč.
K vašemu názoru, že to za 5 let bude 0,5 Kč se raději nevyjadřuji, neb bych asi porušil pravidla slušné komunikace...
Přes to ale je třeba říci, že pokud se nebude a to se asi nakonec bude, platit za příkon tak jak se před asi 3 roky plánovalo, pak využitý výkon z FTVE pro malou firmu, která dnes zaplatí třeba i 5 Kč/kWh v průměru je velmi výhodné...
S výkonovou platbou to ale půjde u většiny odběratelů do prčic... tedy bude draho i s FTVE
Bez povolenky je z uhlí cena cca 0,9 Kč/1 kWh. Vám pomatencům zeleným bych dával jen zelenou, jinak ani kilovatu.
Jakmile budou distributoři nuceni přejít na pružnou cenu elektřiny, která se bude měnit i v průběhu dne, zákazníkům se vlastní FV nevyplatí - Vždyť by si vyráběli vlastní energii v době, kdy by byla levná od distributora.
Všechno je to jen bouře ve sklenici vody. Ceny energií vystoupí na několikanásobek cen loňského roku. Ceny výrobků, platy a důchody úměrně vzrostou. A za 2 roky si nikdo na "energetickou krizi" ani nevzpomene. Cena energií bude zase tvořit stejné procento výdajů domácností jako v loňském roce. V roce 1996 stála elektřina 50 haléřů za kW, vč. distribuce, DPH na energie neexistovalo. V roce 2000 stála elektřina 5,50 Kč za kW + DPH. Nikdo to neřešil. Nechápu, o čem to melete.
Zlatý grál spočívá v nalezení rozumného způsobu dočasného ukládání energie. Baterky to nebudou, spíš zcela jiný způsob. Třeba ošklivé přečerpávací, gravitační nebo úplně
jiné. Naše zcela ostrovní fotovoltaika bez dotací poukázala na slabiny OZE - obtížnou regulovatelnost výroby a spotřeby domácnosti. Elektřinu v létě není kam dávat, proto jsme pořídili starší elektromobil, který nás vozí 3/4 roku. V zimě jezdíme spalovacím a elektr. nakupujeme ze sítě. Ideální bych viděl topit doma kogenerací, popřípadě mini jaderkou.
Rád bych na trhu viděl nově vznikající družstva, která by byla ochotná odebírat přebytečnou levnou energii a sem tam kampaňově hromadně vyrábět energeticky náročné operace: např. Lisování pelet, tavba recyklovanych kovů a skla, atp. Pak by OZE začalo být poblíž optima. Tam dotace dnes nemíří. Proč by dotace na bioplynu neměly být mířeny na velký mezizásobník bioplynu, velký bojler s teplou vodou a 5x výkonnější kogeneračku, která by se startovala několikrát denně, dle potřeb sítě. Jiná mikrokogeneračka by ji mohla udržovat zahřátou. To je skutečná ne-efektivita, kterou by měly podpořit dotace pro OZE, byly li by smysluplné. Ono to OZE není jen o výrobě, ale bohužel i o ochotě spotřebovávat to co je, když to tu zrovna je. Tedy právě když je to nad míru toho, co jsme běžně schopni spotřebovat. OZE stejně jako elektromobilita může být zisk i koule u nohy. Jde o to za jaký konec provazu zataháte. Je to o změně myšlení, přístupu k věci a vystoupení z komfortní zóny.
Super, když bude elektřina drahá budu dodávat a když bude záporná budu odebírat, moc se na to těším, je to tržní a správné. Dokud ale distributoři nenamontují minimálně hodinové (lépe 15 minutové) elektroměry, tak jsou takové úvahy a výpočty výzkumníků z Platts k ničemu, protože se to stejně zprůměruje.
Když bude drahá (v zimě), tak i Vy bude spíše spotřebovávat a drahá bude právě proto, že nebude moc těch schopných dodávat. Naopak když budete schopen hodně dodávat Vy (v létě), tak bude i spousta jiných schopných dodávat a bude levná. Shodneme se ale v tom, že by mělo dojít na elektroměry schopné téměř online sledování.
Cituji:
V současnosti je v České republice drtivá většina odběratelů vybavena standardním fakturačním elektroměrem bez možnosti dálkového odečtu. To se během několika let musí změnit. Od roku 2024 mají distributoři elektřiny do sítě instalovat první chytré elektroměry. „V roce 2027 by pak v souladu se zákonem měla být všechna odběrná místa s roční spotřebou nad 6 MWh už tímto chytrým řešením vybavena.
Ještě doplním tu citaci:
"Instalace smart meterů se také týká zákazníků, kteří mají doma fotovoltaiku nebo elektromobil,“"
A je to rok stará citace. Myslím, že po tom, co se děje s cenami, bude tlak na rychlejší realizace.
Obávám se, že hoši od Plattsů udělali dvě chyby v úvahách. Smrdí tam předpoklad, že poptávka nereaguje na cenu, což je zcela jistě špatně. A dál fakticky předpokládají, že se super levná elektřina nemůže přelévat do jiných oborů, i kdyby tu bylo triviální nahřívání vody v bojlerech.
A o existenci utěšeně rostoucího trhu s PPA jim asi taky nikdo neřekl.
Poptávka na cenu reaguje. Ale jakým způsobem se to dnes převážně děje? Většina výroby nepřizpůsobuje svůj odběr aktuálním cenám, že by třeba 3 hodiny vyráběli a pak s tím přestali, nebo vyráběli jen v létě apod. Možná se toto do budoucna změní a fabriky nebudou mít celozávodní dovolenou a odstávky o prázdninách v létě, ale budou je mít v únoru, i když nevím jak se to bude líbit rodinám. Stejně tak domácnosti příliš svou spotřebu nepřizpůsobují okamžitým cenám, protože mají ceny dlouhodobé a měření spotřeby to dnes nepodchytí. Ano, existuje například HDO regulující odběry ve špičkách, ale to je jen malá část. Spíše je tedy poptávka dnes regulována ve smyslu: buď vyrábím a pak jedu kontinuálně dle pracovní doby, nebo je cena vysoká a pak fabriku zavřu úplně (nebo doma topím v kamnech). Do budoucna se celkem jistě bude muset prosadit proměnlivé stanovování cen a spotřeby, které část další regulace zařídí. Nicméně ani to nic nezmění na tom, že u nás největší spotřeba energií je a bude právě v době, kdy fotovoltaika nevyrábí a o to tu primárně jde.
Předpokládáte, že si nějaký podnikatel pořídí elektrický bojler jenom proto, že bude mít naději na občasný přebytek energie na trhu? A bude si platit rezervaci výkonu v distribuční síti pro tuto náhodnou situaci? A po zbytek roku bude vodu ohřívat něčím jiným, protože by ohřev elektřinou nezaplatil?
Tohle asi ne, ale akumulátory pro nákupy elektřiny v době záporných cen a prodeje v době vysokých cen klidně. Vlastně se divím, že to někdo nedělá jako podnikání už teď. A možná dělá.
vies, preco to nikto dnes nerobi? Lebo v case nulovej, ci zapornej ceny aj tak musis zaplatit prenosovy poplatok vo vyske viac ako 40€/MWh. Pri predaji musis opat zaplatit tento poplatok. Takze zarabat zacnes, az predajna cena presiahne dvojnasobok spominaneho poplatku. Bomba kseft.
Nikdo to ve velkém nedělá, protože se to ani tak nevyplatí. Pořizovací náklady akumulátorů jsou velké a největší rozdíl v cenách bude mezi létem a zimou. Takže byste koupil akumulátor, ten jednou v létě nabil a v zimě vybil a zase čekal na léto, abyste chytil ty největší rozdíly v cenách? To je jasný nesmysl. Samozřejmě jsou i rozdíly mezi dnem a noc, ale ty nejsou tak extrémní, takže to prostě nedává smysl. Někteří totiž stále nechtějí vidět, že největší problém, který logicky máme, je zima a zima je proto, že slunce dost nesvítí a proto zároveň také nepojedou FVE. Až někdo vyřeší jak levně a ve velkém skladovat energii z léta na zimu, tak bude vyhráno, ale zatím to nikdo nevymyslel. Jinak FVE jsou u nás dobré jako doplněk, samozřejmě jsou na světě místa, která to mají jinak a mají problém se spotřebou na klimatizace, těm to pak vychází mnohem lépe než těm, co potřebují topit.
Vyrábějte z přebytků vodík a máte to vyřešené.
Akorát že přebytek elektřiny (záporná cena) byl naposled pět hodin na začátku listopadu a předtím v srpnu...
Opet spatne. Prebytek muze byt mnohem casteji a pokud se nepodari energii prepravit na trh diky pretizene siti, tak se to na trhu neprojevi. Jak nekdo dnes psal, v tom pripade se zdroj odpoji a nebo u velkych fve se vykon dalkove redukuje. Navic FVE plni dulezitou roli. Dokazou ucinne kompenzovat jalovou energii v siti. Stridace umi pomerne dobre kompenzovat jalovinu na cos fi=1. Tim se usetri velke ztraty v siti. Jaloviny produkuji indukcni stroje/motory a kompenzace byla v minulosti nakladna. Ted to delaji stridace fve levou zadni. Nevim, zda to delaji gratis nebo s odmenou.
To by ovšem tu nadprodukci musely OZE (nejspíše to budou FVE) akumulovat u sebe, aby nepřetěžovaly síť. Pak by ale (akumulovaná) elektřina už nebyla tak levná a cena FV elektřiny by se tak spíš blížila reálu.
Kompenzace cos fi je potřeba dělat v místě toho indukčního spotřebiče (motoru). Jinak opět přetěžování sítě a zvyšování ztrát na rozvodech. Tedy pomocí FVE jedině FVE + motory ve stejném areálu. Kompenzace nebyla nikdy a není ani nyní příliš nákladná. Stačí připojit k indukčnosti odpovídající kapacitu. Klasicky kondenzátor(y), nebo nověji se dělá elektronicky (součást elektronické regulace otáček). Cena zařízení potřebného pro kompenzaci nebývá podstatnou sumou z celkové investice.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se