Domů
Uhlí
Aktivisté budou před MŽP protestovat 10 dní, chtějí rychlý konec uhlí

Aktivisté budou před MŽP protestovat 10 dní, chtějí rychlý konec uhlí

Ekologičtí aktivisté dnes zahájili desetidenní protest před ministerstvem životního prostředí v pražských Vršovicích. Cílem akce je přimět členy takzvané uhelné komise, aby doporučili co nejbližší termín konce využívání uhlí. Podle aktivistů by komise o finálním termínu měla rozhodnout 26. listopadu, tedy za deset dnů. Kabinet by pak měl rozhodnout do konce roku. Akci pořádají organizace Fridays for Future (FFF), Univerzity za klima, Extinction Rebellion a Limity jsme my.

Před budovou MŽP se dopoledne sešlo 13 lidí. U vchodu rozvěsili transparenty, na nichž stálo například „Jednejte okamžitě“, „Jsme v klimatické nouzi“ nebo „Poplach. Klimatická krize“.

Mluvčí FFF Petr Doubravský novinářům řekl, že protest má přimět členy komise, aby zvolili co nejrychlejší ústup od těžby i využívání uhlí. Zdůraznil, že nyní diskutované scénáře konce uhlí, tedy roky 2033, 2038 a 2043, jsou podle ekologů z hlediska závazků Pařížské dohody nedostačující.

Doubravský nicméně vyzval, ať v případě hlasování zvítězí alespoň nejbližší ze zmíněných termínů. Požádal také, aby se, bez ohledu na konečné doporučení, začalo s útlumem těžby a využívání uhlí co nejdříve. Podle aktivistů uhelná komise vznikla v důsledku studentských stávek za klima a na to, že má přispět k ochraně klimatu, by měli její členové myslet.

Kryštof Říha z organizace Univerzity za klima uvedl, že protest má poukázat i na to, že jsou v komisi málo zastoupeni lidé z regionů, kterých se útlum těžby dotkne. Zástupkyně Extinction Rebellion dodala, že je nutné myslet na rekvalifikační programy pro ty, kteří v důsledku odklonu od uhlí přijdou o práci.

Ohledně stanování před ministerstvem za současných opatření kvůli koronaviru Doubravský ČTK řekl, že povolení pořadatelé řeší s policií.

Svaz průmyslu a dopravy již dříve uvedl, že doporučení uhelné komise pro vládu musí být postaveno na kvalitním analytickém materiálu, který bude projednán a schválen v jejích pracovních skupinách. Dodal, že rozhodnutí o bezuhelném roku není úkolem komise, ale politickým rozhodnutím.

„Diskuse o bezuhelném roku 2038 či jakémkoliv jiném je z pohledu SP ČR předčasná, neboť v aktuální podobě materiálu modelování scénářů chybí výpočet celkových nákladů systému, aktualizace plánu transformace teplárenství a popis podmínek, které jsou nutné pro realizaci jednotlivých scénářů včetně uvedení rizik, které by vedly k odchýlení se od trajektorie scénáře,“ řekla již dříve mluvčí svazu Lenka Dudková.

Česká uhelná komise byla zřízena loni, je poradním orgánem vlády. Předsedají jí ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) a ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Má 19 členů, mezi kterými jsou zástupci těžařů, akademici i ekologové. Mezi ně patří generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Rostislav Palička či vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský.

Komentáře

(15)

Milan

16. listopad 2020, 15:51

Zase ta hrstka křiklounů a profesionálních aktivistů, kteří o reálném životě ví prd, ale chtějí své vize vnucovat ostatním. Měli by víc studovat a naslouchat a potom by zjistili, že ta tzv. klimatická krize je jen v jejich hlavách. Tihle katastrofisté nás straší kdečím a už toho pamatuju docela dost. U normálních lidí dosáhnou pravého opaku.

Carlos

16. listopad 2020, 15:55

OK, boomer.

Josef

16. listopad 2020, 20:56

Docela bych rád věděl, kdo tyto lidi platí a ani bych se nedivil, kdyby prostředky přicházeli z firem z oblasti plynárenství.

Jan Veselý

16. listopad 2020, 23:45

Takže plivanec bez důkazů?

Josef

17. listopad 2020, 21:43

to je zkušenost - jsou to profesionální aktivisti nedělají to ve svém volném čase neberou si na to dovolenou, dělají to za peníze. Pokud je někdo zaplatí lépe budou možná bojovat za něco jiného, třeba za LGBT ideologii. Ptám se tedy komu poslouží rychlý odklon od uhlí - jednoznačně plynařům nikomu jinému. Jde o mnohamiliardové zisky.

Carlos

19. listopad 2020, 01:14

Tak to máme argumentační faul "každý přece ví".

Dlabas

16. listopad 2020, 22:27

Prosím najděte si čas a podívejte se na dokument

David Attenborough: Život na naší planetě

PetrV

17. listopad 2020, 03:07

Vrazi s green dealu. V případě zvýšení sopečné činnosti jen na úrovni Laki dojde k blackoutu , jelikož FVE a VTE nebudouz důvodu dlouhotrvajících mrazů funkční. To bude umrzlých lidí.

Carlos

19. listopad 2020, 01:14

Argumentační faul typu nelichotivé zařazení a ještě přímý odkaz na propagandu minulého režimu... Něco lepšího nemáte?

PetrV

17. listopad 2020, 03:07

Vrazi s green dealu. V případě zvýšení sopečné činnosti jen na úrovni Laki dojde k blackoutu , jelikož FVE a VTE nebudouz důvodu dlouhotrvajících mrazů funkční. To bude umrzlých lidí.

Carlos

19. listopad 2020, 01:07

Jsem ochoten Vám vzít nefunkčnost FVE z důvodu "jaderné zimy", ale ne z důvodu mrazů.

Richard Vacek

17. listopad 2020, 10:34

Měli bychom konečně začít s dalšími jadernými elektrárnami, přece jen energie je potřeba a umožnilo by nám to rychlejší odklon od uhlí. Jiné alternativy jsou horší. I ten plyn vychází provozně podstatně dražší a CO2 alarmisty neuklidní.

petr_p

18. listopad 2020, 10:23

Chyba lávky. I kdyby jste teoreticky zítra začal uvažovat o nových blocích (nikoliv náhrady dosluhujících Dukovan) tak o žádném rychlejším odklonu od uhlí nemůže být vůbec žádná řeč - uhlí nám dojde za 20 let. Jediná alternativa je plyn a nic neřešící (nikoliv však dotačně) OZE

Josef

19. listopad 2020, 00:48

JE můžete povolit za rok a postavit za 7 let.

Carlos

19. listopad 2020, 01:08

Sežeňte investora, soukromého, ten to možná vypapíruje, stát je bez šance jak je vidět. A to už jenom z důvodu že musí chtě nechtě řešit politiku, to soukromá firma nemusí.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.