Domů
Uhlí
EK: ČR může kvůli dolu Turów žádat pokutu pro Polsko
Hnědouhelný důl Turów. Autor: Anna Uciechowska. Zdroj: commons.wikimedia.org
Zdroj: Wikimedia Commons / Anna Uciechowska / CC BY-SA 3.0

EK: ČR může kvůli dolu Turów žádat pokutu pro Polsko

Uhlí
2 komentáře
31. květen 2021, 16:10
ČTK

Brusel 31. května (zpravodaj ČTK) – Pokud chce Česká republika vyvinout další tlak na Polsko, aby přerušilo těžbu v hnědouhelném dole Turów, má možnost požádat Soudní dvůr Evropské unie, aby stanovil pokutu. Evropská komise (EK) vůči rozhodnutí Polska neuposlechnout příkazu soudu nijak aktivně vystupovat nebude, případ ale hodlá pozorně sledovat. ČTK to dnes sdělila mluvčí unijní exekutivy.

Soud EU předminulý týden Polsku na žádost České republiky nařídil, aby okamžitě přerušilo veškeré práce v dole nedaleko českých hranic. Polský premiér Mateusz Morawiecki ale před týdnem veřejně oznámil, že Polsko nařízení „samozřejmě nedodrží“, neboť by pro jeho zemi mělo velmi negativní důsledky. Dodal, že Česko slíbilo žalobu stáhnout, což premiér Andrej Babiš později popřel. Žaloba podle něj trvá, ačkoli obě strany jednají o vyřešení sporu prostřednictvím mezivládní dohody.

Komise v uplynulých dnech několikrát zopakovala, že Polsko musí okamžitě zastavit těžbu uhlí v dole Turów, a to až do vydání konečného verdiktu v tomto sporu. Polsku ale patrně nehrozí žádný postih, který by iniciovala sama exekutiva EU.

„Pokud by se polské úřady rozhodnutí soudu nepodřídily, soud může na žádost Česka vyměřit státu pokutu,“ sdělila ČTK mluvčí komise.

České úřady se na unijní justici obrátily v únoru s žalobou proti rozšiřování dolu, které podle nich mimo jiné ohrožuje kvalitu pitné vody pro obyvatele Libereckého kraje. Polsko podle české strany porušuje unijní právo tím, že umožnilo pokračování těžby bez posouzení jejího vlivu na životní prostředí. Varšava to odmítá a nedávno schválila prodloužení provozu dolu až do roku 2044. Po předběžném opatření soudu však Polsko poprvé projevilo ochotu vyřešit spor dohodou.

Komise už loni v prosinci v právně nezávazném stanovisku došla k závěru, že polská strana nesprávně posuzuje vliv dolu na životní prostředí a nesprávně o svých záměrech informovala sousední státy.

Polsko podle komise dlouhodobě neplní požadavky soudu EU v jiném sporu týkajícím se ochrany přírody, a to těžby dřeva v Bělověžském pralese. Unijní soud už v roce 2018 nařídil ukončit kácení ve velkém, které ohrožovalo místní výjimečný ekosystém. Komise letos v únoru uvedla, že Varšava se verdiktu zcela nepodřídila, na pokuty ale zatím nedošlo.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Energetik 007
1. červen 2021, 08:56

Tak to vypadá že žádná vláda od 1963 nevymáhala náhrady škod přímých nepřímých...

Pokuty a penále jsou až potom.

Ivan Novák
1. červen 2021, 10:32

Pokuta (soudní, ne podle obchodní smlouvy) je aktem veřejné moci, a odškodnění je soukromoprávní, jde to vedle sebe, ne za sebou. Ale co mi přijde opravdu komické: EK sama od sebe nehodlá dělat nic s tím, že se Polsko rozhodlo nerespektovat výrok soudu EU (i když požadavek okamžitě zastavit těžbu je neúměrný, ale to je jiná hloupost. Ten soud není český ani polský, má samostatné, nadnárodní postavení, a EU by měla iniciativně dbát, aby byl respektován).

Předpokládám, že s žalobou např. Německa nebo Francie by bylo nakládáno jinak - výrok soudu by nebyl absurdní, a jeho případné neplnění by bylo sankcionováno automaticky. Takto to vypadá, že si centrála EU ostentativně myje ruce nad sporem dvou "vzdálených zemí, o nichž nic nevíme".

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se