Domů
Uhlí
ČR získá z uhelného fondu EU 14,6 miliardy Kč, nejvíc dostane Polsko
hnědouhelný důl

ČR získá z uhelného fondu EU 14,6 miliardy Kč, nejvíc dostane Polsko

Uhlí
7 komentářů
15. leden 2020, 18:21
ČTK

Polsko bude výrazně největším příjemcem peněz z fondu, kterým chce Evropská komise (EK) kompenzovat regionům závislým na uhlí a dalších fosilních zdrojích přechod na klimaticky odpovědné hospodářství. Z celkových 7,5 miliard eur (190 miliard Kč) získá Varšava dvě miliardy. Česko bude mít po Německu a Rumunsku čtvrtý největší podíl 581 milionů eur (14,6 miliardy Kč). ČTK to dnes sdělily diplomatické zdroje.

EK chce spolu se zmíněnou částkou za pomoci národních příspěvků a soukromých investic celkem pro pomoc nejvíce dotčeným regionům v příštích sedmi letech získat nejméně 100 miliard eur. Podle kritických hlasů z řad europoslanců či členských zemí však tato částka nebude pro plnění klimatických závazků dostatečná.

Podle informací ČTK měla být původně suma určená Česku nižší, zvýšila se však na úkor Německa po úpravách zohledňujících vyspělost ekonomiky. Berlín měl nejdříve zejména díky uhelným regionům na východě Německa a v Porýní dostat miliardu eur, po úpravě se však musí spokojit s 877 miliony.

Brusel chce pomocí fondu motivovat zvláště země střední a východní Evropy k dosažení přísných klimatických závazků. Lídři unijních zemí se v prosinci zavázali, že EU bude do poloviny století uhlíkově neutrální, tedy že redukuje většinu svých emisí skleníkových plynů a ty zbývající vyváží například výsadbou stromů. Polsko se ke slibu jako jediné odmítlo připojit a chtělo znát podrobnosti chystaného fondu, od něhož si slibovalo významný příspěvek pro své uhelné regiony.

Podle navrhovaných částek se na stamiliony eur mohou těšit také regiony v zemích západní a jižní Evropy. Šestým největším příjemcem bude Francie se 402 miliardami eur, následovaná Itálií a Španělskem.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
nevim
15. leden 2020, 20:45

To je za odměnu nebo za trest?

CarlosEV
15. leden 2020, 22:58

dneska se píší články

Ctrl+C => Ctrl +V úplně stejnou chybu mají na webu E15 a nikoho to netrkne...Francie = 402 milionů EUR ... ne miliard !!

Martin Hájek
15. leden 2020, 23:46

Komisařka pro energetiku říká, že transformace bude EU stát 260 miliard Euro ročně. Dá se očekávat, že náklady pro ČR budou disproporčně vyšší než průměrné. I kdyby byly průměrné, půjde o 5 miliard Euro, tedy bratru 125 miliard Kč ročně. Mnozí se navíc domnívají, že jde o velmi konzervativní odhad. A teď nám EU milostivě pomůže jednorázově! necelými 15 miliardami Kč. To je pouhá almužna a spíš výsměch než co jiného!

PE
16. leden 2020, 08:54

O kolik se okradl CEZ po ,, prodeji Pocerad,, .....

Jan Skoupý
16. leden 2020, 09:12

ČEZ se prodejem Počerad o nic neokradl, vytěžil z dohody, kterou dostal za podmínku od EU maximum co mohl.

Takto odevzdá elektrárnu za 2miliardy, v případě, že by ji neodevzdal by musel do roku 2060 odebírat 5mil. tun uhlí ročně (což by musel spálit nebo jen zaplatit a Tykač by je prodal někomu jinému/ nebo dokonce spálil... takže by vydělal dvojnásob) nebo by šlo za 3miliardy odstoupit od smlouvy...

Nejvýhodnější stanovisko je tedy přenechat elektrárnu, která už moc provozovatelná stejně nebude max do roku 2030 (a to s investicí 12miliard Kč).

Martin Pácalt
17. leden 2020, 06:50

Mrkněte se na jeden z posledních rozhovorů s Michalem Šnobrem. Celkem logicky zmiňuje prodej jako nevýhodný. Argumentem je , že zároveň s elektrárnou na uhlí dojde i k prodeji pozemků vhodných ke stavbě nové elektrárny, které mají 1,5km vzdálené plynovodní potrubí s hotovou přípojkou a realizovat investici plynové elektrárny je na nich velmi snadné z pohledu administrativního.

Minimálně to tedy není tak jednoduché ...

Jan Skoupý
17. leden 2020, 12:31

Zde ale musíte brát v úvahu i to že ČEZ má spoustu dalších elektráren kde lze stavět plynovou elektrárnu, ty může provozovat déle, případně některé jsou z části prázdné a čekají na další využití.

Jednu plynovou el. ČEZ už v Počeradech má, jedná se o paroplynovou elektrárnu. To, že pan Šnobr tvrdí, že v plynu je budoucnost si úplně nemyslím. Tlakem na uhlíkovou neutralitu se budou omezovat i ty plynové elektrárny.

Beru uváhy pana Šnobra na mysl, ale na druhou stranu se snaží zastupovat minoritní akcionáře a tohle je jeho jediný argument. Možná by stálo za to prodat elektrárnu dráž, ale to v případě smlouvy, která byla uzavřena v roce 2013 nebylo reálné.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se