Domů
Uhlí
Globální instalovaný výkon uhelných elektráren v první polovině roku klesl
čína, uhelná elektrárna, satelitní snímek. Zdroj: planet.com

Globální instalovaný výkon uhelných elektráren v první polovině roku klesl

Podle amerického think-tanku Global Energy Monitor globální instalovaný výkon uhelných elektráren v první polovině roku 2020 poklesl. Důvodem je urychlení uzavírání některých elektráren a zpoždění, či pozastavení nových projektů kvůli pandemii koronaviru. Informoval o tom server Bloomberg.

K poklesu globálního čistého instalovaného výkonu uhelných elektráren došlo poprvé od doby, kdy jsou dostupné záznamy. Uzavírání uhelných elektráren, zejména v Evropě a USA, je totiž rychlejší než budování nových zařízení.

Nejvíce nových uhelných elektráren bylo postavených v Číně. Konkrétně se jedná o navýšení instalovaného výkonu o 11,4 GW. To představuje podíl 62 % na dokončených uhelných zdrojích globálně ve sledovaném období první poloviny roku 2020.

Podle studie Global Energy Monitor ovšem rozšiřování uhelných elektráren v Číně může vést k nadbytkům instalovaného výkonu a tedy k poklesu průměrného využití elektráren na 45 % do roku 2025. V jiných asijských zemích ovšem stavba nových uhelných elektráren zpomaluje. Podle Global Energy Monitor například Bangladéš a Vietnam zvažují omezení, či pozastavení výstavby nových uhelných zdrojů.

Pozastavení rozvoje uhelných elektráren může být příležitostí

Přestože došlo k čistému poklesu instalovaného výkonu uhelných elektráren pouze o 2,9 GW (přibližně 0,1 % globálního instalovaného výkonu uhelných zdrojů), jedná se o významný zlom. V loňském roce například globální výkon zaznamenal čistý nárůst o 37,8 GW.

„Pandemie koronaviru pozastavila rozvoj uhelných elektráren po celém světě a nabízí státům jedinečnou příležitost k přehodnocení jejich energetických plánů a zvolit si nákladově efektivní cestu, což je nahradit uhelné elektrárny čistou energií.“

Christine Shearer, ředitelka pro oblast uhlí v Global Energy Monitor

Růst čistého instalovaného výkonu uhelných elektráren. Zdroj: Bloomberg, Global Energy Monitor

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Jan Veselý
5. srpen 2020, 15:59

A teď ještě něco postupně udělat s těmi ~6000 GW, co už na světě jsou.

Martin Hájek
5. srpen 2020, 19:16

:-) Nevidím v tom žádný problém, všichni budou určitě následovat příklad EU. Hlavně Čína se na to vyloženě chystá...

Jan Veselý
5. srpen 2020, 20:06

500 GW zrušených projektů uhelných elektráren v Číně mezi 2010-2020. Tam už se dávno dějí věci.

Josef
5. srpen 2020, 21:10

Ano máte pravdu Čína je skutečně u vrcholu spotřeby uhlí. Nicméně letošní rok nelze brát jako statisticky významný naopak pokud bude Čína čelit sankcím USA, jejiž cílem je brzdit hospodářský růst Číny, pak obrana Číny bude logicky znamenat omezení importu když totiž tolik nedovážíte, tak nemusíte vyvážet a tak Vám tolik nevadí nějaké sankce, no a to bude znamenat tlak na dovoz ropy a plynu. Nahradí je el. energie vyrobená z domácích zdrojů. Což nahrává dalšímu růstu spotřeby uhlí, ale i OZE a jádra v Číně. Možná to také zvýší a urychlí stavbu nových přehrad uvidíme. Místa je na nich v Číně dost a nedávné povodně ke zvýšení staveb přehrad také povedou.

Vladimír Šťastný
6. srpen 2020, 06:26

Myslím, že na to není potřeba žádná zvláštní strategie, pokud za ně bude plnohodnotná náhrada, dožijí v čase, nebo už do nich nebude palivo. V horizontu 25-30 let se to vyřeší samo. Zamýšlet bychom se spíš měli nad tím, co bude po nich.

Jaroslav Novák
6. srpen 2020, 08:37

uhelné elektrárny nahradí na zasíťované lokalitě neemisní jaderná elektrárna, skládka popílku se změní v golfové hřiště, a doplnění JE o nové PVE zajistí bezpečnou a cenově přijatelnou elektřinu!!! Tak by jednala národní vláda v národním českém zájmu!!! Ale čeho jsme svědky nyní??? Naprosté zoufalosti a odkládání rozhodnutí začít stavět v Dukovanech EDU 5.blok v roce 2029!!! Proč nezahájíme shodnou v technologií stavbu ETE34 ještě letos??? Protože nevládnou vlastenci,...ale loutky cizích zájmů!!!

Jan Veselý
6. srpen 2020, 10:29

Nemyslím si, že je českým státním nebo ekonomickým zájmem znárodnění výroby elektřiny, centrální plánování, ču-čche a fangličkaření.

Energetik 007
7. srpen 2020, 07:07

Lepší když výrobu elektřiny bude vlastnit stát ČR než francouzská státní společnost - Dalkia, německá a.s. EON propojená s RWE...

Nebo obchdníci s dluhy Tykač, Dienstel.

Nebo Křetínský který dojí české teplárenství a ani tu Spartu neumí řídit

Pavel K
7. srpen 2020, 07:15

A kde na to stat vezme penize? CO takhle zvyit dane? DPH z 21 na 121 %, libi? A co treba razantne zvednout dan na elektrinu, abychom ji bez dane meli levnou?

Emil
7. srpen 2020, 07:49

Třeba tam kde stát dnes bere peníze dnes na podporu OZE. Stačilo by to a ještě by zbylo.

Pavel K
7. srpen 2020, 08:33

Tak, jestli vim dobre, velka cast tech penez jde CEZu, takze staci jen premluvit minoritni akcionare, ze si ty penize vezme. V ostatnich pripadech staci presvedcit veskere investory, ze poruseni zakona (odebrnai podpory, na ktere maji ze zakona narok) se jich urcite nikdy tykat nebude, takze jsme stale bezpecna zeme k investicim. Nebo jak byste to chtel udelat, aniz by to melo negativni dopad na nasi budouci ekonomiku?

A to, co se za pristich 10 let vybere bude tak stacit na 1,5 bloku. Dotycny pise o 3 blocich, tak jak muze jeste zbyt? NEbo Vy byste to vybral i zpetne? A i lidem, kteri dostavaji prispevek ze stresnich instalaci?

Emil
7. srpen 2020, 09:08

Jednoduše. Současná podpora kolem roku 2030 skončí. Financování pátého bloku v Dukovanech je už vyřešené. Další dva bloky by se stejně dřív než v roce 2030 ani při nejlepší vůli začít stavět nestihly. Po roce 2030 se pro financování nových bloků nabízí využití modelu RAB. Podotýkám, že stále pouze odpovídám na otázku, kde na to vzít peníze. Nic víc za tím nehledejte.

Josef
6. srpen 2020, 15:47

Nebude palivo ? Tak to není. Zásoby uhlí jsou velmi rozsáhlé. Jen u nás máme uhlí na stovky let. Zavírání jaderných elektráren je většinou rize politické rozhodnutí (EU) a nebo ekonomické (USA). Výhled do budoucna je velmi nejistý za 20 let bude světová spotřeba uhlí patrně stejná jako dnes.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se