IEA: Globální poptávka po uhlí by měla být v následujících 5 letech stabilní

19. prosinec 2019, 13:52
DomůUhlíIEA: Globální poptávka po uhlí by měla být v následujících 5 letech stabilní

S rekordním poklesem výroby elektrické energie v uhelných elektrárnách globální poptávka po uhlí v letošním roce klesá. Podle výhledu Mezinárodní energetické agentury (IEA) by však v následujících 5 letech měla globální poptávka po uhlí zůstat díky stále silné poptávce v Asii stabilní.

Nižší poptávku po uhlí má na svědomí zejména energetický sektor, kdy podle IEA letos meziročně poklesla globální výroba elektřiny z uhlí o 250 TWh, tedy o zhruba 2,5 %. Podle agentury se jedná o vůbec nejvyšší meziroční pokles v historii. V Evropě a Spojených státech přitom spotřeba uhlí klesala výrazně rychleji, a to dvojciferným tempem.

Podle IEA je v současné době brzo soudit, zda bude letošní výrazný pokles začátkem dlouhodobého trendu. V následujících 5 letech by nicméně většinu nové výroby měly zajistit obnovitelné zdroje, přičemž výroba z uhlí má růst pouze marginálně, a to o méně než 1 % ročně. Vzhledem k celkovému nárůstu výroby elektřiny tak podíl uhlí poklesne z loňských 38 % na 35 % v roce 2024.

„Vítr a fotovoltaika rapidně rostou v mnoha částech světa. S poklesem investic do nových elektráren instalovaný výkon uhelných zdrojů mimo Asii jasně klesá a v nejbližších letech bude klesat i nadále,“ uvedl Keisuke Sadamori, ředitel IEA pro energetické trhy a bezpečnost.

Agentura ve svém výhledu dále zdůrazňuje, že země v jižní a jihovýchodní Asii, jako Indie, Indonésie a Vietnam, se spoléhají na uhlí, aby podpořily svůj hospodářský růst.

Například v Pákistánu jsou hlavními zdroji elektrické energie zemní plyn a ropa, nicméně od roku 2017 země uvedla do provozu uhelné elektrárny o výkonu 5 GW a dalších 5 GW naběhne v příštích několika letech. Podobná situace je i v Bangladéši, kde většinu dodávek elektřiny zajišťují plynové elektrárny, nicméně podle agentury jsou v běhu projekty nových uhelných elektráren o výkonu 10 GW.

„Toto ale neznamená konec uhlí, jelikož poptávka v Asii nadále roste. Podíl tohoto regionu na globální výrobě elektrické energie z uhlí vzrostl ze zhruba 20 % v roce 1990 na bezmála 80 % v roce 2019, což znamená, že osud uhlí je stále více svázán s rozhodnutími na asijských trzích,“ dodává Keisuke Sadamori.