Domů
Uhlí
IETA: Odklon od uhlí může snížit ceny emisních povolenek
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Coal_power_plant_Datteln_2_Crop1.png
Zdroj: Arnold Paul / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

IETA: Odklon od uhlí může snížit ceny emisních povolenek

Uhlí
Bez komentáře
12. červenec 2019, 11:15
Zuzana Vrbová

Mezinárodní asociace pro obchodování s emisemi (IETA) zveřejnila zprávu, ve které upozorňuje na to, že Evropský systém obchodování s emisemi EU ETS může být v budoucnu neúčinný, a to vzhledem k postupnému odklonu členských států od uhlí.

Desítky států plánují v budoucnu postupný uhelný phase-out a přestanou vyrábět elektrickou energii z uhlí. Dle IETA by tento fakt mohl efektivně snížit cenu uhlíku pro ostatní znečišťovatele v Evropě, pokud státy nepřijmou funkční opatření k zajištění vyšší ceny.

IETA, která obhajuje tržní přístup ke snižování emisí CO2, uvedla, že rezerva tržní stability (MSR), která má snižovat množství povolenek na trhu v případě přesycení trhu, bude v budoucnu trh regulovat nedostatečně. Státy by dle organizace měly samy přistoupit k rušení povolenek.

Nejednoznačnost směrnice

Směrnice o emisním obchodování státům umožňuje dobrovolně a jednostranně povolenky zrušit, a sice za účelem vyrovnávání dopadů vnitrostátních opatření, jako jsou například uhelné phase-outy.

IETA ale přiznává, že Evropská komise doposud neprovedla faktický výklad tohoto ustanovení. Je třeba vyjasnit, jak velké množství povolenek může stát jednostranně zrušit či jak a kdy má probíhat notifikace tohoto opatření.

Rušit či nerušit?

S IETA se shoduje i organizace Carbon Market Watch, která upozorňuje na to, že phase-outy mohou výrazně narušit systém EU ETS. Odklon od uhlí může způsobit převis až 2 miliard povolenek v období 2021-2030.

Naproti tomu britský think-tank Sandbag věří, že vlády by neměly být nuceny jednostranně povolenky rušit, především proto, že výnosy z aukcí mají následně financovat přechod na nízkouhlíkovou ekonomiku.  Dle Davea Jonese ze Sandbagu dává rušení povolenek smysl pouze pro Německo. Právě tam bude phase-out tak masivní, že by mohl způsobit tržní šok pro EU ETS.

Uhelný phase-out je již naplánován v osmi zemích Evropy. V roce 2022 je naplánován ve Francii, 2030 v Dánsku, Španělsku, Portugalsku a Finsku. Přesné datum ještě neoznámili Rakušané, Švédi s Britové. Německo, největší evropský spotřebitel uhlí, sestavil uhelnou komisi, která v lednu doporučila úplný odklon od uhlí při výrobě elektřiny v roce 2038.

Štítky:uhlí
EU ETS
Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se