Domů
Uhlí
IETA: Odklon od uhlí může snížit ceny emisních povolenek
Zdroj: Arnold Paul / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

IETA: Odklon od uhlí může snížit ceny emisních povolenek

Mezinárodní asociace pro obchodování s emisemi (IETA) zveřejnila zprávu, ve které upozorňuje na to, že Evropský systém obchodování s emisemi EU ETS může být v budoucnu neúčinný, a to vzhledem k postupnému odklonu členských států od uhlí.

Desítky států plánují v budoucnu postupný uhelný phase-out a přestanou vyrábět elektrickou energii z uhlí. Dle IETA by tento fakt mohl efektivně snížit cenu uhlíku pro ostatní znečišťovatele v Evropě, pokud státy nepřijmou funkční opatření k zajištění vyšší ceny.

IETA, která obhajuje tržní přístup ke snižování emisí CO2, uvedla, že rezerva tržní stability (MSR), která má snižovat množství povolenek na trhu v případě přesycení trhu, bude v budoucnu trh regulovat nedostatečně. Státy by dle organizace měly samy přistoupit k rušení povolenek.

Nejednoznačnost směrnice

Směrnice o emisním obchodování státům umožňuje dobrovolně a jednostranně povolenky zrušit, a sice za účelem vyrovnávání dopadů vnitrostátních opatření, jako jsou například uhelné phase-outy.

IETA ale přiznává, že Evropská komise doposud neprovedla faktický výklad tohoto ustanovení. Je třeba vyjasnit, jak velké množství povolenek může stát jednostranně zrušit či jak a kdy má probíhat notifikace tohoto opatření.

Rušit či nerušit?

S IETA se shoduje i organizace Carbon Market Watch, která upozorňuje na to, že phase-outy mohou výrazně narušit systém EU ETS. Odklon od uhlí může způsobit převis až 2 miliard povolenek v období 2021-2030.

Naproti tomu britský think-tank Sandbag věří, že vlády by neměly být nuceny jednostranně povolenky rušit, především proto, že výnosy z aukcí mají následně financovat přechod na nízkouhlíkovou ekonomiku.  Dle Davea Jonese ze Sandbagu dává rušení povolenek smysl pouze pro Německo. Právě tam bude phase-out tak masivní, že by mohl způsobit tržní šok pro EU ETS.

Uhelný phase-out je již naplánován v osmi zemích Evropy. V roce 2022 je naplánován ve Francii, 2030 v Dánsku, Španělsku, Portugalsku a Finsku. Přesné datum ještě neoznámili Rakušané, Švédi s Britové. Německo, největší evropský spotřebitel uhlí, sestavil uhelnou komisi, která v lednu doporučila úplný odklon od uhlí při výrobě elektřiny v roce 2038.

Štítky:uhlíEU ETS

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.