Domů
Uhlí
Konec uhlí v Británii? Výroba elektřiny se bez něj obešla přes 2 dny

Konec uhlí v Británii? Výroba elektřiny se bez něj obešla přes 2 dny

Spojené království v minulém týdnu zaznamenalo další „bezuhelný“ rekord, když po dobu více než dvou dnů nevyrobilo ani jednu MWh elektrické energie v uhelných elektrárnách. Vzhledem k rostoucímu podílu obnovitelných zdrojů, ale také kvůli novým HVDC propojení s kontinentální Evropou může britským uhelným elektrárnám v běžném provozu odzvonit.

Spojené království v minulém týdnu, konkrétně od pondělního večera do čtvrtečního rána, přepsalo svůj bezuhelný rekord na 55 hodin. V této době žádná britská uhelná elektrárna nevyráběla elektřinu a země pokrývala svou potřebu z ostatních zdrojů. Pomyslný jeden den bez uhlí přitom Spojené království zaznamenalo teprve před rokem. Vzhledem k rostoucí výrobě OZE a nízké ceně plynu je pak možné, že další rekord přijde v řádu měsíců.

„Spojené království těží z velké diverzifikace a flexibility zdrojů elektřiny a náš energetický mix se nadále mění. Nicméně je podstatné nezapomenout, že uhlí je stále důležitým zdrojem elektřiny na naší cestě k nízkoemisní energetice,“ uvedl Fintan Slye, ředitel britského provozovatele přenosové soustavy National Grid.

Během úterka tvořily nízkoemisní zdroje více než 60 % výroby (jaderné elektrárny 20,1 %, větrné elektrárny 33,7 %, solární elektrárny 3,3 %, elektrárny na biomasu 5 % a vodní elektrárny 0,9%).

Nové HVDC a OZE – konec uhelných elektráren?

Spojené království má rozestavěná HVDC propojení s kontinentální Evropou, která dále zvýší jeho importní a exportní možnosti. Již tento podzim by měla být uvedena do provozu 1GW HVDC linka s názvem NEMO spojující Británii s Belgií. Další HVDC linka ElecLink s kapacitou 1 GW pak propojí Británii s Francií na přelomu let 2019 a 2020.

Analytici zahraničního serveru Platts odhadují, že kvůli novým propojením a rostoucí výrobě OZE může být mezi zimními obdobími 2018 a 2019 uzavřeno až 4 GW uhelných elektráren. Na počátku února přitom oznámil i český EPH, provozovatel britské uhelné elektrárny Eggborough (2 GW), že letos v září ukončí její provoz a zaměří se na výstavbu nové plynové elektrárny.

Poslední šancí na ekonomický provoz pro velké uhelné elektrárny skýtá kapacitní trh pro roky 2019 a 2020.

Komentáře

(11)

manasek

24. duben 2018, 12:29

Až to nebudou dva slunečné a větrné dny, ale dva zamračené měsíce bezvetří, tak podobné úvahy začnou mít smysl.

Jan Veselý

24. duben 2018, 13:36

A kdy to naposledy v Británii bylo?

frank

24. duben 2018, 13:51

Matně si pamatuji, že v zimě 2015 při poptávce cca 50 Giga vítr několikrát dokázal v celé Británii dodávat méně než 1 procento, tou dobou měli +- ve větru nainstalováno 15 giga. Takže stát se to může :)

Jan Veselý

24. duben 2018, 14:59

Jak dlouho to trvalo? Dva měsíce?

manasek

24. duben 2018, 15:18

Hyperbola vám něco říká? I týden by to dokázal položit, a to se stává poměrně často. Vždyť jen v březnu byly dvě čtyřdenní období, kdy vítr generoval zlomek své kapacity, minulý rok takové týdny byly několikrát.

frank

24. duben 2018, 15:29

stát se může všechno, být tou dobou spadlá line do Francie, tak by mohlo být (ne)veselo pane Veselý i při 24 hodinách natož po pár dnech, i proto doslova horečně staví spojení do Belgie.....

Jan Veselý

24. duben 2018, 21:34

ad manasek) Jo, znám hyperbolu, česky se tomu říká přehánění. 4 dny nejsou 2 měsíce.

ad frank) Však máte pravdu, před časem se to řešilo v USA a jsou známa čísla, >99% blackoutů bylo způsobeno problémy v síti (dráty, trafa). Ta jediná výjimka byla způsobena tím, že uhelným elektrárnám zmrzlo uhlí.

Jste taky rád, že ve výrobě elektřiny se bude rozvíjet mezinárodní spolupráce evropských států? Mě osobně to připadá lepší než národní "písečky".

Martin Hájek

25. duben 2018, 21:40

Při vší úctě si tedy nejsem jist, jestli spojení do Belgie bude pro Británii nějakým přínosem vzhledem k tomu, jak se rýsuje budoucnost tamní energetiky (obrovský deficit výkonu).

manasek

26. duben 2018, 08:32

ano, 4 dny nejsou dva měsíce, to ale nějak vychází právě z definice hyperboly. Kdyby 4 dny byly 2 měsíce, tak by nešlo o hyperbolu. Vloni to byly i období trvající cca týden. Co by dělali, kdyby neměly pružný zdroj? Závislost na importu. Nevím, zda vám se to zdá jako divný požadavek, nicméně v klíčové oblasti by IMO měly být země soběstačné. Jediný stav, kdy týden bezvětří (či bez Slunce) by měl být přijatelný pro připojování těchto elektráren do společné sítě by nastal, kdyby tyto zdroje byly v místě zálohovány alespoň na 72 hodin (zajištění náběhu jakéhokoliv náhradního zdroje z nulového výkonu)

Petr

24. duben 2018, 21:22

A takhle si to někteří malovali skoro pro celou dnešní Evropu, maximální spoléhání v udržení sítě na spalování kvant plynu v podstatě po arabsku.

Pro EU budou daleko vhodnější střední kogenerační elektrárny spalující dohromady biomasu, vytříděné odpady a ten plyn hlavně pro dosahování vyšších teplot a regulaci.

Milka

24. duben 2018, 22:58

Zajímalo by mě, jak v praxi vypadalo, to že uhelky nevyráběli. To turbín nešla žádná pára a v kotlích se netopilo? Takže se museli kotle rozehřát s předstihem a Britové se teda spoléhali na předpověď počasí, protož jinak nemohli vědět dopředu kdy klesne výroba z OZE. Nebo se kotle udžovali na provozní teplotě? Zajímalo by mě kolik uhelky vypustili CO2 v těch dvouch dnech nevýroby.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.