Konec uhlí v Británii? Výroba elektřiny se bez něj obešla přes 2 dny

DomůUhlíKonec uhlí v Británii? Výroba elektřiny se bez něj obešla přes 2 dny

Spojené království v minulém týdnu zaznamenalo další „bezuhelný“ rekord, když po dobu více než dvou dnů nevyrobilo ani jednu MWh elektrické energie v uhelných elektrárnách. Vzhledem k rostoucímu podílu obnovitelných zdrojů, ale také kvůli novým HVDC propojení s kontinentální Evropou může britským uhelným elektrárnám v běžném provozu odzvonit.

Spojené království v minulém týdnu, konkrétně od pondělního večera do čtvrtečního rána, přepsalo svůj bezuhelný rekord na 55 hodin. V této době žádná britská uhelná elektrárna nevyráběla elektřinu a země pokrývala svou potřebu z ostatních zdrojů. Pomyslný jeden den bez uhlí přitom Spojené království zaznamenalo teprve před rokem. Vzhledem k rostoucí výrobě OZE a nízké ceně plynu je pak možné, že další rekord přijde v řádu měsíců.

„Spojené království těží z velké diverzifikace a flexibility zdrojů elektřiny a náš energetický mix se nadále mění. Nicméně je podstatné nezapomenout, že uhlí je stále důležitým zdrojem elektřiny na naší cestě k nízkoemisní energetice,“ uvedl Fintan Slye, ředitel britského provozovatele přenosové soustavy National Grid.

Během úterka tvořily nízkoemisní zdroje více než 60 % výroby (jaderné elektrárny 20,1 %, větrné elektrárny 33,7 %, solární elektrárny 3,3 %, elektrárny na biomasu 5 % a vodní elektrárny 0,9%).

Výroba elektřiny ve Velké Británii.

Nové HVDC a OZE – konec uhelných elektráren?

Spojené království má rozestavěná HVDC propojení s kontinentální Evropou, která dále zvýší jeho importní a exportní možnosti. Již tento podzim by měla být uvedena do provozu 1GW HVDC linka s názvem NEMO spojující Británii s Belgií. Další HVDC linka ElecLink s kapacitou 1 GW pak propojí Británii s Francií na přelomu let 2019 a 2020.

Analytici zahraničního serveru Platts odhadují, že kvůli novým propojením a rostoucí výrobě OZE může být mezi zimními obdobími 2018 a 2019 uzavřeno až 4 GW uhelných elektráren. Na počátku února přitom oznámil i český EPH, provozovatel britské uhelné elektrárny Eggborough (2 GW), že letos v září ukončí její provoz a zaměří se na výstavbu nové plynové elektrárny.

Poslední šancí na ekonomický provoz pro velké uhelné elektrárny skýtá kapacitní trh pro roky 2019 a 2020.