Nad americkým exportem uhlí se stahují mračna, varují analytici
Současná vysoká zahraniční poptávka po americkém energetickém a koksovatelném černém uhlí by mohla být brzy ohrožena zpomalením globální ekonomiky a potenciální eskalací obchodního sporu mezi USA a Čínou. Export uhlí z USA by měl podle analytiků hovořících na konferenci pořádané Americkou uhelnou radou (American Coal Council) dosáhnout svého vrcholu letos a poté začít klesat.
Charles Dayton, vicepresident pro analýzu trhů ve společnosti Doyle Trading Consultants, na 17. ročníku konference věnované obchodování s uhlím uvedl, že očekává, že USA dosáhnou letos vrcholu v exportu uhlí na úrovni 108 milionů tun a poté bude export klesat.
Přestože američtí producenti uhlí zažívají v současné době z regulatorního a kapacitního pohledu v USA klidné časy, Dayton upozornil, že upravený ekonomický výhled Mezinárodního měnového fondu poukazuje na zpomalení důležitých trhů pro energetické uhlí, jako jsou Indie a Turecko. Dayton dodal, že dále vidí „stahující se mračna“ nad americkými producenty uhlí kvůli současné ekonomické aktivitě Německa a Japonska.
Lucas Pipes, senior vicepresident a senior analytik v investiční bance B. Riley FBR, dále upozornil na riziko eskalace obchodního sporu mezi USA a Čínou, která by mohla mít dopad na americké producenty uhlí a hutnický průmysl.
Export uhlí z USA by letos mohl být nejvyšší od rekordního roku 2012
Export černého uhlí z USA stabilně roste od roku 2016, kdy na světových trzích spadly ceny uhlí na dlouholetá minima. To se podepsalo i na americkém exportu, který ve zmíněném roce 2016 dosáhl pouze necelých 50 milionů tun uhlí.
Zcela jiná situace panuje na trhu s uhlím v letošním roce. Díky rostoucí poptávce zejména v Asii atakovaly v říjnu ceny uhlí na světových trzích několikaletá maxima.
Podle říjnového výhledu, který zveřejnila zahraniční agentura Platts, by Spojené státy letos mohly vyvést 106 milionů tun koksovatelného a energetického černého uhlí. Více než polovinu amerického exportu (58 milionů tun) by mělo tvořit koksovatelné uhlí, necelou polovinu (41 milionů tun) bituminové uhlí a zbylých sedm milionů poté sub-bituminové uhlí.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se