Obava o nabídku a výhled chladného počasí vyhnaly ceny uhlí nahoru

30. listopad 2020, 13:30
DomůUhlíObava o nabídku a výhled chladného počasí vyhnaly ceny uhlí nahoru
Zdroj: Wikimedia Commons

Cena uhelného kontraktu na příští měsíc na evropském trhu připsala během týdne lehce přes 10 % a dle energetického portálu Montel dosáhla na své roční maximum. To v důsledku obavy o nedostatečnou nabídku, což dle názoru účastníků trhu v tomto týdnu podnítilo nákupní aktivitu a zapříčinilo růst cen.

Cena kontraktu černého energetického uhlí API2 na příští měsíc, nyní tedy pro měsíc prosinec, připsala od pátku přes 5,5 $/t a během týdne se vyšplhala až na 59,55 $/t. Dle agentury Montel se jedná o nejvyšší cenu kontraktu na příští měsíc od listopadu loňského roku.

Na trhu s fyzickým vypořádáním se pak DES ARA index, benchmark pro ceny uhlí v oblasti Atlantiku, dostal uprostřed týdne k 53,07 $/t.

„Nabídka je hlavním problémem,” uvedl pro server Montel expert na uhelné trhy.

Analytik dále uvedl, že se trh zaměřil v minulých týdnech spíše na vyhlídku snížené poptávky v důsledku mírného počasí a rozsáhlých omezení souvisejících s COVID-19.

“Ale co se stane, jestli bude zima nebo nebude foukat? Pak skončíte bez nabídky v období vyšší výroby [elektřiny] z uhlí,“ míní analytik. „Myslím, že trh tuto možnost nezohlednil v ceně.“

Zásoby uhlí v průběhu týdne poklesly na 4 klíčových uhelných terminálech v severozápadní Evropě na 4,73 miliónů tun, nejnižší úroveň od května 2018.

V minulém týdnu upozorňoval Jean-Paul Roubin, provozní ředitel RTE (francouzský provozovatel přenosové soustavy), na hrozící nedostatek dostupného výkonu během zimních měsíců kvůli odstávkám jaderných elektráren ve Francii. Dle RTE by mohly napomoct stabilitě tamní rozvodné sítě právě zvýšené dodávky konvenčních elektráren (uhelné nebo paroplynové).

O tom, že paroplynové elektrárny jsou například v Německu vzhledem k aktuálním cenám zemního plynu, ceně uhlí a ceně emisních povolenek favorizovány před provozem černouhelných elektráren pro pokrytí základního zatížení, jsme psali zde.

Pacifik

Ceny uhlí v oblasti Pacifiku také prudce vzrostly, kontrakt na Q1 pro ICE Newcastle dosáhl v týdnu na 70,05 $/t, což může teoreticky, vzhledem k cenovému rozdílu (během týdne i o více než 10 $/t v porovnání s ekvivalentní cenou API2), přesměrovat některé náklady z Atlantiku, čímž by se dále snížila nabídka.

Stávky v Kolumbii, poptávka Turecka

Silná poptávka po uhlí panuje na spotovém trhu v Turecku. Turecko obvykle nakupuje uhlí od kolumbijských exportérů, zvláště pak z uhelného dolu Cerrejón, který ovšem zastavil na tři měsíce provoz. Kolumbijský uhelný export je celkově omezen v důsledku stávek horníků.

„Na trhu jsou tu určitě dva, pravděpodobně tři [turečtí] zákaznici, kteří hledají náklady s brzkou dodávkou, což tlačí nahoru přední část forwardové křivky,“ uvádí zdroje Montelu.

Dle zdrojů Montelu na trhu pak například turecká společnost Eren vypsala tender na dodávku uhlí pro první kvartál příštího roku. Dle ruských zdrojů pak ruský přístav Taman již registruje požadavek ruských dodavatelů na dodatečné nakládací kapacity pro leden příštího roku. Je tedy možné, že ruští dodavatelé výpadek kolumbijských dodavatelů uhlí zaplní.

Dle dalšího analytika jsou ceny uhlí obecně podpořeny vidinou vakcíny proti COVID-19, což by umožnilo “návrat do normálu“, který by s sebou přinesl zvýšenou poptávku po energii, a tedy i zvýšenou poptávku po uhlí.

Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují