Perret Associates: Světové trhy s uhlím se díky poklesu nabídky stabilizovaly

DomůUhlíPerret Associates: Světové trhy s uhlím se díky poklesu nabídky stabilizovaly

Světové trhy s uhlím se po prudkém poklesu cen v první polovině letošního roku stabilizovaly. Podle londýnské poradenské společnosti Perret Associates však bude pro dosažení vyvážené situace na trhu muset pokračovat snižování nabídky na trhu i v roce 2020.

Perret Associates ve svém posledním dlouhodobém výhledu uvádí, že pokles přebytku uhlí na trhu postupně klesá tak, jak společnost očekávala od jara letošního roku. Zatímco v květnu dosahoval přebytek na trhu zhruba 24 milionů tun, aktuálně je o zhruba 5 milionů tun nižší.

Právě přebytek uhlí na trhu byl jedním z hlavních faktorů, které způsobily prudký pád ceny černého energetického uhlí z loňských podzimních několikaletých maxim. Cena futures kontraktu na černé energetické uhlí z přístavů v Amsterdamu, Rotterdamu a Antverpách (ARA) s dodávkou v roce 2020 klesla mezi lednem a červnem letošního roku o téměř 30 %.

Vývoj ceny (USD/t) futures kontraktu na černé energetické uhlí z přístavů v Amsterdamu, Rotterdamu a Antverpách (ARA) s dodávkou v roce 2020. Zdroj: ICE
Vývoj ceny (USD/t) futures kontraktu na černé energetické uhlí z přístavů v Amsterdamu, Rotterdamu a Antverpách (ARA) s dodávkou v roce 2020. Zdroj: ICE

Perret Associates očekává, že export uhlí ze Spojených států amerických poklesne v letošním roce na 33 mil. tun a v roce 2020 následně až na 20 mil. tun. Loni přitom Spojené státy vyvezly přes 49 mil. tun uhlí. Export uhlí z Kolumbie, která je čtvrtým největším světovým vývozcem uhlí, by měl letos klesnout o 4,5 mil. tun na 75 mil. tun.

Austrálie snížila kvůli slabé poptávce odhad budoucích cen energetického uhlí

Na slabou poptávku po černém energetickém uhlí v první polovině letošního roku reagovalo ve svých predikcích nedávno také australské ministerstvo průmyslu, inovací a vědy, když snížilo svůj výhled budoucích cen černého energetického uhlí.

Průměrná spotová cena černého energetického uhlí z australského přístavu v Newcastlu, která je označována za benchmark pro cenu černého energetického uhlí na asijském trhu, by měla spadnout ze 105 USD/t v roce 2018 na 70 USD/t v roce 2020.

„V první polovině roku 2019 byly importy do Japonska, Jižní Koreje a Evropské unie meziročně nižší. Přestože čínský import byl stabilní, očekávané přísnější importní kontroly ovlivnily nákupní sentiment. Dlouhodobě nízké spotové ceny LNG , které zejména v Evropě vedly k přechodu z uhlí na plyn, dále snížily poptávku po energetickém uhlí,“ uvedlo ministerstvo ve čtvrtletní zprávě.

I Austrálie nicméně očekává stabilizaci na trhu s uhlím díky rostoucí poptávce v Indii a jihovýchodní Asii, která by měla vyrovnat očekávaný pokles poptávky v Číně a Evropě.

Předpokládaný růst exportu uhlí z Indonésie, Austrálie a Ruska by měl být do velké míry vyrušen poklesem exportu z Kolumbie a Spojených států amerických.

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Přenosová soustava 3D
Prohlédněte si v názorné mobilní aplikaci, jak funguje česká přenosová soustava!
Web podporují