Domů
Uhlí
Perret Associates: Světové trhy s uhlím se díky poklesu nabídky stabilizovaly

Perret Associates: Světové trhy s uhlím se díky poklesu nabídky stabilizovaly

Světové trhy s uhlím se po prudkém poklesu cen v první polovině letošního roku stabilizovaly. Podle londýnské poradenské společnosti Perret Associates však bude pro dosažení vyvážené situace na trhu muset pokračovat snižování nabídky na trhu i v roce 2020.

Perret Associates ve svém posledním dlouhodobém výhledu uvádí, že pokles přebytku uhlí na trhu postupně klesá tak, jak společnost očekávala od jara letošního roku. Zatímco v květnu dosahoval přebytek na trhu zhruba 24 milionů tun, aktuálně je o zhruba 5 milionů tun nižší.

Právě přebytek uhlí na trhu byl jedním z hlavních faktorů, které způsobily prudký pád ceny černého energetického uhlí z loňských podzimních několikaletých maxim. Cena futures kontraktu na černé energetické uhlí z přístavů v Amsterdamu, Rotterdamu a Antverpách (ARA) s dodávkou v roce 2020 klesla mezi lednem a červnem letošního roku o téměř 30 %.

Vývoj ceny (USD/t) futures kontraktu na černé energetické uhlí z přístavů v Amsterdamu, Rotterdamu a Antverpách (ARA) s dodávkou v roce 2020. Zdroj: ICE

Perret Associates očekává, že export uhlí ze Spojených států amerických poklesne v letošním roce na 33 mil. tun a v roce 2020 následně až na 20 mil. tun. Loni přitom Spojené státy vyvezly přes 49 mil. tun uhlí. Export uhlí z Kolumbie, která je čtvrtým největším světovým vývozcem uhlí, by měl letos klesnout o 4,5 mil. tun na 75 mil. tun.

Austrálie snížila kvůli slabé poptávce odhad budoucích cen energetického uhlí

Na slabou poptávku po černém energetickém uhlí v první polovině letošního roku reagovalo ve svých predikcích nedávno také australské ministerstvo průmyslu, inovací a vědy, když snížilo svůj výhled budoucích cen černého energetického uhlí.

Průměrná spotová cena černého energetického uhlí z australského přístavu v Newcastlu, která je označována za benchmark pro cenu černého energetického uhlí na asijském trhu, by měla spadnout ze 105 USD/t v roce 2018 na 70 USD/t v roce 2020.

„V první polovině roku 2019 byly importy do Japonska, Jižní Koreje a Evropské unie meziročně nižší. Přestože čínský import byl stabilní, očekávané přísnější importní kontroly ovlivnily nákupní sentiment. Dlouhodobě nízké spotové ceny LNG , které zejména v Evropě vedly k přechodu z uhlí na plyn, dále snížily poptávku po energetickém uhlí,“ uvedlo ministerstvo ve čtvrtletní zprávě.

I Austrálie nicméně očekává stabilizaci na trhu s uhlím díky rostoucí poptávce v Indii a jihovýchodní Asii, která by měla vyrovnat očekávaný pokles poptávky v Číně a Evropě.

Předpokládaný růst exportu uhlí z Indonésie, Austrálie a Ruska by měl být do velké míry vyrušen poklesem exportu z Kolumbie a Spojených států amerických.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.