Domů
Uhlí
Španělský import uhlí roste v důsledku uzavření nerentabilních domácích dolů

Španělský import uhlí roste v důsledku uzavření nerentabilních domácích dolů

Uhlí
1 komentář
27. březen 2019, 12:07
Jan Budín

Španělský import uhlí vzrostl v lednu meziročně o 12 % na 1,5 milionu tun poté, co došlo k uzavření 26 nerentabilních domácích dolů na začátku letošního roku. Nejvíce uhlí putuje do Španělska z Indonésie.

Ve Španělsku došlo na začátku letošního roku k uzavření 26 uhelných dolů, které byly provozované se ztrátou kompenzovanou z veřejných finančních prostředků. Posledním aktivním dolem je tak nyní podle zahraničního serveru Platts důl La Escondida v provincii León s produkcí na úrovni 7 tis. tun/měsíc.

Útlum domácí těžby vyústil v navýšení množství dováženého uhlí, a to zejména z Indonésie, ze které bylo v lednu dovezeno 642 tis. tun uhlí, což je dvojnásobné množství ve srovnání s lednem 2018.

K nárůstu došlo také v případě importu uhlí z Austrálie (o 27 % na 340 tis. tun) a Jihoafrické republiky (o 10 % na 168 tis. tun). Opačná situace panovala v případě importu uhlí z Ruska, který poklesl meziročně o 49 % na 296 tis. tun.

Největším dovozcem uhlí do Španělska v loňském roce byla Indonésie s 4,5 mil. tunami (o 5,5 % více než v roce 2017), následovaná Ruskem s 3,6 mil. tunami (o 27 % méně než v roce 2017).

Uhlí a jádro mají být nahrazeny obnovitelnými zdroji

Španělská vláda oznámila v listopadu loňského roku plány cílící na 100% výrobu elektrické energie z obnovitelných zdrojů do roku 2050.

Na základě zveřejněných plánů by mělo dojít k uzavření všech stávajících uhelných elektráren do roku 2030 s tím, že prvních devět uhelných elektráren má být uzavřeno v červnu 2020, jelikož nebudou splňovat emisní limity dané evropskou legislativou.

Podle ministra energetiky Josého Domingueze by do roku 2030 mělo dojít k uzavření také všech jaderných elektráren.

Uhelné a jaderné elektrárny měly v roce 2018 téměř 37% podíl na celkové výrobě elektřiny ve Španělsku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Petr
27. březen 2019, 13:42

To je tak zhruba ideální rychlost útlumu, nechat si při přechodu pro jistotu elektrárny ještě 10 let po té, co jim dojde dostupné domácí uhlí. A u jádra mají ještě další desetiletí na přehodnocení, i když mají násobně lepší přírodní podmínky pro vítr i slunce než třeba Česko.

Hlavně by se ale nemělo zapomínat, že u těch nejvýhodnějších solárních panelů to je energeticky v podstatě zahraniční nákup přepracovaného písku a uhlí z Číny.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se