Těžba i spotřeba uhlí v USA letos poroste, předpovídá EIA
Produkce i spotřeba uhlí by ve Spojených státech měla podle předpovědí tamní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) v letošním roce mírně stoupat. Uhlí by tak letos mělo získat zpět část podílu na výrobě elektřiny, kterou v posledních letech přebíral zemní plyn.
Podle odhadů, jež EIA zveřejnila ve svém prvním letošním krátkodobém energetickém výhledu, poklesla v roce 2016 produkce uhlí v USA o 158 milionů krátkých tun (pozn. jedna krátká tuna je rovna přibližně 907 kg), tedy o 18 % a těžba se tak dostala na nejnižší hodnoty od roku 1978. Samotný pokles těžby v roce 2016 je jak svou hodnotou, tak procentuálně nejvyšším od roku 1949.
V letošním roce by měla produkce uhlí opět stoupat, a to ve všech regionech Spojených států. Těžba by tak v letošním roce měla vzrůst o 7 % na 790 krátkých tun, v roce 2018 by měla stoupnout pouze nepatrně, a to o 2 tuny.
Americký elektroenergetický sektor, jenž spotřebuje více než 90 % uhlí v zemi, v loňském roce spotřeboval o 60 milionů krátkých tun uhlí méně než v roce 2015. Na poklesu podílu spotřeby uhlí se nejvíce podepsaly nízké ceny zemního plynu a mírné teploty v první polovině roku, které vedly k nižší spotřebě elektřiny.
V loňském roce výroba elektrické energie z plynu přebrala v USA prvenství uhlí, což se podle dat od roku 1949 stalo vůbec poprvé. Zemní plyn se tak v roce 2016 podílel na výrobě elektrické energie v zemi 34 %, zatímco uhlí 30 %.
Dražší plyn nahrává zpátky uhlí
V posledních měsících nicméně ceny zemního plynu ve Spojených státech rostou. V loňském roce se podle EIA spotová cena plynu Henry Hub v průměru pohybovala na úrovni 2,51 USD/MMBtu, letos by však měla vzrůst na 3,55 USD/MMBtu a v roce 2018 následně na 3,73 USD/MMBtu.
V letošním roce tedy EIA naopak předpokládá vzhledem k vyšším cenám plynu a rostoucí výrobě elektřiny nárůst spotřeby uhlí při výrobě elektrické energie, a to o 41 milionů krátkých tun, tedy 6 %. Podíly obou paliv na výrobě elektrické energie by se měly letos vyrovnat, kdy má podíl plynu klesnout na 32,3 % a podíl uhlí vzrůst na 32,5 %.
V roce 2018 se má trend opět otočit, kdy má spotřeba uhlí klesnout o 11 milionů krátkých tun.
Autor úvodní fotografie: Wusel007
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se