Domů
Elektřina
Těžba i spotřeba uhlí v USA letos poroste, předpovídá EIA
Vlak vezoucí uhlí. Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Union_Pacific_Coal_Train_Douglas_WY.JPG

Těžba i spotřeba uhlí v USA letos poroste, předpovídá EIA

Produkce i spotřeba uhlí by ve Spojených státech měla podle předpovědí tamní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) v letošním roce mírně stoupat. Uhlí by tak letos mělo získat zpět část podílu na výrobě elektřiny, kterou v posledních letech přebíral zemní plyn.

Podle odhadů, jež EIA zveřejnila ve svém prvním letošním krátkodobém energetickém výhledu, poklesla v roce 2016 produkce uhlí v USA o 158 milionů krátkých tun (pozn. jedna krátká tuna je rovna přibližně 907 kg), tedy o 18 % a těžba se tak dostala na nejnižší hodnoty od roku 1978. Samotný pokles těžby v roce 2016 je jak svou hodnotou, tak procentuálně nejvyšším od roku 1949.

V letošním roce by měla produkce uhlí opět stoupat, a to ve všech regionech Spojených států. Těžba by tak v letošním roce měla vzrůst o 7 % na 790 krátkých tun, v roce 2018 by měla stoupnout pouze nepatrně, a to o 2 tuny.

Americký elektroenergetický sektor, jenž spotřebuje více než 90 % uhlí v zemi, v loňském roce spotřeboval o 60 milionů krátkých tun uhlí méně než v roce 2015. Na poklesu podílu spotřeby uhlí se nejvíce podepsaly nízké ceny zemního plynu a mírné teploty v první polovině roku, které vedly k nižší spotřebě elektřiny.

V loňském roce výroba elektrické energie z plynu přebrala v USA prvenství uhlí, což se podle dat od roku 1949 stalo vůbec poprvé. Zemní plyn se tak v roce 2016 podílel na výrobě elektrické energie v zemi 34 %, zatímco uhlí 30 %.

Dražší plyn nahrává zpátky uhlí

V posledních měsících nicméně ceny zemního plynu ve Spojených státech rostou. V loňském roce se podle EIA spotová cena plynu Henry Hub v průměru pohybovala na úrovni 2,51 USD/MMBtu, letos by však měla vzrůst na 3,55 USD/MMBtu a v roce 2018 následně na 3,73 USD/MMBtu.

V letošním roce tedy EIA naopak předpokládá vzhledem k vyšším cenám plynu a rostoucí výrobě elektřiny nárůst spotřeby uhlí při výrobě elektrické energie, a to o 41 milionů krátkých tun, tedy 6 %. Podíly obou paliv na výrobě elektrické energie by se měly letos vyrovnat, kdy má podíl plynu klesnout na 32,3 % a podíl uhlí vzrůst na 32,5 %.

V roce 2018 se má trend opět otočit, kdy má spotřeba uhlí klesnout o 11 milionů krátkých tun.

Autor úvodní fotografie: Wusel007

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.