Vláda chce pověřit správou daně z neočekávaných zisků ERÚ, ten s tím nesouhlasí
Vláda chce u energetických firem pověřit správou mimořádné daně z neočekávaných zisků, kterou v pátek schválili poslanci, Energetický regulační úřad (ERÚ). Ten s tímto úkolem nesouhlasí. Podle úřadu jde o daně, na jejichž správu nemá kompetence ani vybavení. ČTK to sdělil mluvčí ERÚ Michal Kebort.
„ERÚ nesouhlasí s tím, že by měl být správcem těchto odvodů, o důvodech úřad informoval vládu ve svých dopisech zaslaných již v minulém týdnu,“ řekl dnes Kebort.Podle úřadu je odvod nadměrných zisků už ze své povahy daní a podle návrhu se má řídit podle daňových předpisů. „ERÚ nemá v oblasti daní žádné kompetence, informační systémy a zkušenosti, přitom jde o požadavek na výběr desítek miliard se zahájením do několika týdnů. Za tak krátkou dobu nelze vysoutěžit a vybudovat potřebný systém ani sehnat kvalifikované pracovníky,“ uvedl mluvčí. Podle něj by to ohrozilo výběr miliardových prostředků do státního rozpočtu. Úřad zároveň odmítá ustanovení v důvodové zprávě návrhu zákona, podle něhož jde o cenovou regulaci. „Ceny, za které výrobci prodávají, nejsou žádnou regulací stanoveny. Daněny mají být veškeré výnosy výrobců nad určitou hranici, což přímo odpovídá definici daně,“ řekl mluvčí. Materiál k mimořádné dani z neočekávaných zisků počítá podle důvodové zprávy také se záložní variantou, kdy by do správy odvodů byla zapojena Finanční správa ČR. Sněmovna schválila daň z neočekávaných zisků v takzvaném daňovém balíčku. Dopadne na energetické, petrolejářské či těžební firmy a banky od příštího roku. Příjmy z daně mají sloužit k pokrytí mimořádných nákladů, které stát bude mít v souvislosti se stanovením maximálních cen energií. Platit má po dobu tří let od příštího roku do roku 2025. Sazba daně bude činit 60 procent. Návrh musí ještě schválit Senát a podepsat prezident. Daň by měla podle vlády v příštím roce vynést 85 miliard korun a počítá s ní už návrh rozpočtu na příští rok. Ministerstvo financí odhaduje, že na kompenzaci maximálních cen energií bude potřebovat zhruba 100 miliard korun. Další peníze chce získat na odvodech z výroby elektřiny.
Mohlo by vás zajímat:
ERÚ některé své úkoly nezvládá, jako např. zodolnit systém proti opakování Bohemky, ale u téhle zákonné kompetence s ním souhlasím. Jinak je to ovšem jedno, příští rok mimořádné zisky nebudou, daně optimalizovány, v knihách uklizeno.
Před pár hodinami zveřejnili daňový dopad na opatření, která doporučuje NERV:
- zrušení slev v jízdném před rok 2018 .....................................................3,3mld Kč
- zrušení podpory stavebního spoření ....................................................4,2mld.
- slučování, snižování počtu a revize v úřadech a ústavech ...... 15,0 mld. Kč
- revize samospráv, slučování obcí .........................................................10,0mld. Kč
- snížení počtu vězňů ......................................................................................3,0mld.
- redukce v policii ..............................................................................................3,3mld. Kč
- nezavádění výchovného do důchodů ..................................................19,0mld. Kč
- zkrácení rodičovského příspěvku ...............................................................6mld.
- zvýšení poplatků za těžbu nerostů ...........................................................jednotky mld.
- zrušení nadbytečných finančních institucí státu .............................7,5mld. Kč
- zdražení dálničních známek 2x, mýtné ...............................................desítky mld.
- snížení počtu lidí v exekuci - přesun do oficiální ekonomiky ..........?
- revize spotřebních daní, daň na víno nyní není ..........................desítky mld. Kč
- návrat superhrubé mzdy, daň z příjmu na 19% ................................90-100mld. Kč
- sleva na manželku - zrušení .........................................................................4,7mld. Kč
- Omezení/zrušení daňových výjimek a úlev ..........................................desítky mld.
- Zvýšení daně z nemovitých věcí ..................................................................jednotky mld.
I kdyby windfall tax nevyšla a bylo dotáhnuto do konce polovina výše uvedeného, strukturální schodek 200 mld. Kč by zmizel.
Naprosto souhlasím s návratem superhrubé mzdy, jak bylo dojednáno při jejím zrušení. Souhlas i se zvýšením daně z nemovitostí, považuji jí za jednu ze spravedlivých daní, zabíráš tu místo, plať. Policie by zefektivnit chtěla, stejně jako soudnictví a celá státní správa, ale peníze bych policii nebral.
Windfall tax v nějaké podobě asi vyjde, ale 70€ pro JE bude pmn ústavním soudem zrušeno. Pokud bude schváleno, možná ani nepůjde ke schválení. Jádro má v ČR pouze ČEZ. ČEZ má 30% minorit. Stát se pokouší silou své zákonodárné moci (stanovením nerovných podmínek pro výrobce el.) přesunout zisk k sobě. V podstatě se jedná o legalizaci krádeže. To by v právním státě projít nemělo.
Když mohl tento stát ukrást IPB, tak o právním státě nelze mluvit.
V tomto jsem celkem optimista, pokud by v ČR bylo více vlastníků jádra, asi by 70€ šlo obhájit, takto se evidentně jedná o okradení spoluvlastníka.
Oni už jsou připomínky i z úřadu vlády ( odbor kompatibility s Evropským právem) a sněmovna měla být upozorněna že "dvojí daňové/odvodové zatížení téhož je velmi obtížně hájitelné", to je nepotvrzená informace.
Mě přišly velmi zajímavé návrhy na sloučení obcí a obecně úklid v samosprávách, kdy v nejmenších vesnicích je problém vůbec sehnat kandidáty do 7 členných zastupitelstev. Dtto proškrtat slevy a pravidla pro určování základu pro výpočet daní - tam je prostor pro desítky mld. Kč aniž by se změnily sazby daně. A v sazbách DPH je také díky Alenky Instagramové nepřehledno.
Daně z nemovitosti je u nás velmi malá a její příspěvek by se měl zvýšit násobně. Leckdo přišel v 90tkách snadno k majetku (bývalí papaláši) a 30let bohatnou a "dělají machry" (řečeno slovy Bohumila Stejskala z Dědictví).
Rozhodně by neměli rezignovat na výnosy typu 1-5 mld., protože v součtu několika opatření dojdeme k desítkám mld., které si nyní musíme půjčovat. Dluhy by měly mít jednorázový charakter a být investiční povahy, ne do spotřeby - obecná floskule, ale stále platná.
No a proč zrušili EET, 13 mld. Co půjčka 10 mld. na Ukrajinu co budou platit vnoučata, 2 biliony na nová letadla z USA. Umí se šetřit jen na těch co už nic nemají. Proč deficit 300 mld. v rozpočtu, když je inflace 18%? A tak je možné pokračovat.
Vy asi máte trochu problém s počty za 2 biliony pořídíte raketoplán, zjistěte si kolik F35 stojí a hlavně ve kterém roce se začne platit, napovím po skončení pronájmu gripenů kde je možná ještě 2 letá opce
Celková částka za 24 letounů F35 za celou dobu jejich předpokládané životnosti je cca 340 miliard Kč v dnešních cenách. Což je o 180 miliard víc, než za Gripen NG.
Jen valorizace důchodů mezi 2022 a 2023 je 80 mld , důchody celkem 700 mld to jen pro porovnání s celkovým rozpočtem, to uneseme...
Ale pan Zdeves je jiný kabrňák ten by dal 2 biliony a měli bychom i letadlovou loď
Neuneseme. Na F35 nemáme, a v podstatě je to 180 miliard jen za VLO (a to ještě jen při použití vnitřní pumovnice), protože v ostatních parametrech je na tom např. Gripen NG téměř stejně, občas i výrazně lépe.
Navíc jeden podstatný parametr, který si téměř nikdo neuvědomuje - když bude skoro celá Evropa mít F35, čím se bude lítat v případě, že bude F35 uzemněna kvůli nějaké závadě? A že už jich bylo.
Feliz navidad: Souhlasím s vámi v tom, že mít v letectvu i moderní Gripeny by dávalo smysl. Až to Osmani dovolí, bude Švédsko alianční zemí a kromě Brazílie by celosvětově byly používány i dvěma zeměmi NATO.
Po vojenské stránce jsou lepší švédské stíhačky pro obranu území, F35 spíš na útok (dobrý vzkaz směrem na východ, o kompatibilitě s Finy a Poláky nemluvě.. O provozních parametrech je celkem známo, že Gripeny jsou levnější. Nicméně letectvo by mohlo jít i cestou být větší o jednu letku Gripenů E. Neumím však posoudit, jestli se dá nějak říznout do projednávaných dvou letek F35, pro letectvo jsou dvě letky minimum a hraje v tom roli i předpoklad toho, že vždy je nějaká stíhačka v opravě a údržbě - mimo službu.
Podobně zajímavé je to s výstavbou nové tankové brigády ;-) . A pokud do 10 let už naše armáda a letectvo nebudou muzeum sovětské techniky, kterou mohou efektivně rozpustit na frontě Ukrajinci, osobně se mi taková představa líbí. Tatra defence vehicles v tomto smyslu už navyšuje výrobu na dvojnásobek počtů .
Nejde o to kolik stojí letadla, ale co stojí to okolo co se musí pořídit a co se musí s nimi provozovat. A to je ta experty odhadovaná cena.
Odkaz na článek o způsobu výstavby tankového praporu.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se