Domů
Úřady a instituce
MŽP: Česko prochází díky Modernizačnímu fondu významnou transformací
Instalace střešní solární elektrárny
Zdroj: GW Solar Institute / Creative Commons / Public Domain Mark 1.0

MŽP: Česko prochází díky Modernizačnímu fondu významnou transformací

Do roku 2030 bude mít Česko prostřednictvím Modernizačního fondu k dispozici téměř 500 miliard korun. Většina prostředků plyne do projektů obnovitelných zdrojů energie.

Česká republika má status členského státu, který má právo na čerpání z Modernizačního fondu. Ten byl založen novelou směrnice o EU ETS a jeho prostředky mají být využity na energetickou transformaci v zemich EU s nižším HDP.

Jak informoval server CEEnergy News, Česko je velmi úspěšné v čerpání prostředků z Fondu. Bylo jedním z prvních států, které Modernizační fond implementovaly, a čerpat z něj začalo jako první.

Podle Ministerstva životního prostředí ČR prošla země v posledních dvou letech díky Modernizačnímu fondu významnou transformací. Prostředky byly využity především na podporu růstu obnovitelných zdrojů energie.

MŽP byly předloženy stovky projektů - celkově se sešly žádosti o celkové výši přes 185 miliard korun. Nyní, v návaznosti na reformu evropského systému obchodování s emisemi (EU ETS), se fond rozšíří i do dalších oblastí a do roku 2030 bude navýšen až na 500 miliard korun.

Ministerstvo uvedlo, že největší počet schválených projektů je v oblasti výstavby solárních elektráren. Od roku 2022 bylo podpořeno téměř 2 000 megawattů (MW) instalovaného výkonu solárních elektráren, které ročně ušetří 1,6 milionu tun CO2.

Tyto 2 GW instalovaného výkonu, zdůraznil ministr životního prostředí Petr Hladík, odpovídají roční spotřebě energie zhruba 750 000 domácností. Ministr uvedl, že velká výstavba nových solárních elektráren probíhá především v uhelných regionech.

"Pěkným příkladem zodpovědného přístupu obcí je příklad obce Kačice ve Středočeském kraji, kde se rozhodli instalovat fotovoltaické systémy včetně bateriového úložiště na budově obecního úřadu a domu s pečovatelskou službou. Ročně tak spotřebují o 31 megawatthodin (MWh) elektřiny méně, což v přepočtu na peníze může představovat roční úsporu zhruba 124 tisíc korun," vysvětlil Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR, který zajišťuje kompletní správu Modernizačního fondu.

Z Modernizačního fondu se čerpá na roční bázi. V současné době probíhá příjem žádostí v pěti otevřených výzvách: dvě jsou určeny na výstavbu solárních elektráren, dvě jsou zaměřeny na technologie zvyšování energetické účinnosti a snižování emisí v EU ETS a poslední je otevřena na modernizaci tepláren.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Pravoslav Motyčka
9. květen 2023, 22:13

Opravdu skvělý program - nepodporují FVE s 1 odběrným místem postavené na střechách nebo přístřešcích na auto. Zato na zemi to není žádný problém.... tam stát dotuje jak divý, tomu říkám logika.....

energetik
10. květen 2023, 00:51

A k tomu nová vyhláška č. 114/2023 Sb. která jakože za bezpečnost schovává podobné šílenosti. Na rodinném domě do 10kW jakože bezpečnost vůbec neřeší, ale 0,2kW na psí boudě je velký bezpečností problém :-)

A také Síkelou vykleštěný návrh komunitní energetiky je úplný opak toho co tvrdí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516