Think-tank: Pandemie může vést ke zvýšení energetické chudoby. Fondy EU by s tím měly počítat už nyní

DomůÚspory energieThink-tank: Pandemie může vést ke zvýšení energetické chudoby. Fondy EU by s tím měly počítat už nyní

Institut ve svém nově zveřejněném policy paperu apeluje na Evropskou komisi a vlády jednotlivých členských zemí, aby konkrétně domácnostem postiženým energetickou chudobou alokovaly z fondů určených na obnovu po pandemii koronaviru dostatečné finanční prostředky. Přestože energetická chudoba v posledních letech klesá, v roce 2019 si stále 30 milionů lidí nebylo schopno dostatečně vytopit domov. Pandemie podle autorů policy paperu tato čísla pravděpodobně významně zhorší. Informoval o tom portál Euractiv.

Evropský think-tank Institut Jacquesa Delorse ve svém policy paperu apeluje na Evropskou komisi a vlády jednotlivých členských zemí, aby pro postižené energetickou chudobou alokovaly z fondů navázaných na obnovu po pandemii koronaviru dostatečné finanční prostředky. Právě koronavirus podle Institutu počet lidí žijících v energetické chudobě pravděpodobně zvýší. Aktuální data ovšem nejsou dostupná.

30 milionů lidí v EU si nemůže vytopit domov

Energetická chudoba je největším problémem v jižní Evropě, kde jsou budovy méně izolované, a tedy méně odolné vůči chladnému počasí. Největší podíly lidí, kteří mají problémy dostatečně vytopit své domovy na celkové populaci, žijí v Bulharsku, Řecku, Portugalsku, Litvě a na Kypru. Mnohých lidí se ovšem energetická chudoba týká i v létě, kdy si nejsou schopni domov dostatečně ochladit.

„Jsou zde domácnosti, které se potýkají s nepohodlím po celý rok. V zimě jsou příliš chladné a v létě příliš teplé,“ uvádí Marie Delair, jedna z autorů policy paperu z Institutu Jacquesa Delorse.

Podíl populace neschopné dostatečně vytopit svůj domov v zemích EU v roce 2019. Zdroj: Institut Jacquese Delorse/Eurostat

Energetická chudoba se může kvůli pandemii zhoršit

Energetická chudoba v posledních deseti letech poklesla. Nicméně podle think-tanku v roce 2019 v EU nebylo 30 milionů lidí schopno dostatečně vytopit své domovy. Zároveň existují obavy, že se tato čísla opět zvýší v důsledku nárůstu chudoby kvůli pandemii koronaviru.

Dva hlavní důvody vzniku energetické chudoby se totiž mohou díky pandemii koronaviru zhoršit – bydlení v budovách s vysokou energetickou náročností a neschopnost dovolit si vytápění či jiné energie kvůli zhoršené finanční situaci.

„COVID-19 má dva extrémně negativní důsledky na energeticky chudé domácnosti. První je to, že počet chudých lidí obecně vzrůstá kvůli ztrátě příjmů vytvořených ekonomickou krizí. Druhým důvodem je logicky fakt, že lidé zůstávají doma déle kvůli karanténě, omezením vycházení a jiným opatřením. Faktura za energie tak roste,“ říká Thomas Pellerin-Carlin, spoluautor policy paperu z Institutu Jacquesa Delorse

Policy paper se ovšem snaží upozornit na to, že kvůli pandemii se energetická chudoba může týkat nových skupin obyvatel, jako například studentů, nebo živnostníků.

Finance musí být zaměřeny na ty nejpotřebnější

V říjnu 2020 Komise spustila Renovační vlnu zaměřenou na snížení energetické náročnosti budov. Podle autorů policy paperu ovšem peníze nemusí jít na renovaci budov. Zároveň, v případě, že jsou finance skutečně využity na renovaci budov, je podle autorů nutné zajistit, aby z něj neprofitovaly primárně bohaté komunity.

„Apelujeme na Evropskou komisi, aby zajistila, že v každém národním [klimaticko-energetickém] plánu bude minimální objem peněz, který bude určen konkrétně pro energeticky chudé domácnosti,“ dodává Thomas Pellerin-Carlin.

Autor úvodní fotografie: Marcel Oosterwijk, Flickr