Domů
Úspory energie
EU chce do roku 2030 zrenovovat 35 mil. budov. Plán má vést k 60% poklesu emisí CO2 v tomto sektoru
Zateplování budovy
Zdroj: Cjp24 / Creative Commons / C-BY-SA-4.0

EU chce do roku 2030 zrenovovat 35 mil. budov. Plán má vést k 60% poklesu emisí CO2 v tomto sektoru

Evropská komise představila strategii nazvanou „Renovační vlna“, jejímž cílem je, aby evropské budovy, na které nyní připadá 40 % spotřeby energie v EU, snížily do roku 2030 spotřebu energie o 14 %, spotřebu energie na vytápění a chlazení o 18 % a emise skleníkových plynů o 60 %. Aby se tak stalo, je dle tiskové zprávy Evropské komise nutné v příštích letech zdvojnásobit tempo renovací budov a zajistit, aby renovace vedly k vyšší energetické účinnosti a účinnějšímu využívání zdrojů.

Stanovený cíl snížení emisí skleníkových plynů z budov o 60 % je dle Komise nezbytný k dosažení navrhovaného přísnějšího cíle pro snížení celkových emisí skleníkových plynů o 55 % do roku 2030 ve srovnání s rokem 1990. O finální hodnotě tohoto cíle probíhá aktuálně debata na úrovni Evropského parlamentu a členských států EU, přičemž europoslanci požadují ještě ambicióznější cíl v podobě 60% snížení emisí.

Podle Evropské komise je pro dosažení uvedených cílů pro spotřebu energie a emise skleníkových plynů z budov nutné, aby došlo ke zdvojnásobení současného tempa renovací budov a k zajištění toho, aby renovace vedly k vyšší energetické účinnosti a účinnějšímu využívání zdrojů.

Do roku 2030 by dle Komise mohlo být zrenovováno 35 milionů budov a v důsledku toho vytvořeno až 160 000 nových „zelených“ pracovních míst ve stavebnictví.

„Na budovy připadá přibližně 40 % spotřeby energie v EU a 36 % emisí skleníkových plynů. Avšak pouze 1 % budov každoročně projde energeticky účinnou renovací, takže účinná opatření mají zásadní význam pro to, aby byla Evropa do roku 2050 klimaticky neutrální,“ uvedla Komise.

Snížení závislosti na dovozu fosilních paliv

Jak připomněl zahraniční server Platts, fosilní paliva představovala v roce 2017 zhruba 77 % energie spotřebované na vytápění budov a tato oblast bude tudíž nejvíce ovlivněna představenými plány Komise.

„Modernizace systémů využití energie v budovách je klíčem k jejich dekarbonizaci, využití potenciálu obnovitelných zdrojů a snížení závislosti EU na dovážených fosilních palivech,“ dodala Komise.

EK dále uvedla, že posoudí možnost zpřísnění evropského cíle z roku 2018 pro podíl obnovitelných zdrojů energie (OZE) na hrubé konečné spotřebě energie v oblasti vytápění a chlazení. Tento nezávazný cíl po členských státech požaduje, aby podíl OZE v sektoru vytápění a chlazení stoupal mezi lety 2020 a 2030 v průměru o 1,3 % ročně. Vyloučen dále není ani požadavek na určité minimální množství podílu energie z OZE v budovách či podpora využití dekarbonizovaných plynů.

Autor úvodní fotografie: Cjp24

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Josef
16. říjen 2020, 18:46

Na většině budov u nás byly ovšem ekonomicky efektivní úpravy už udělány, takže zbývají ty neefektivní pokud - ty bude prosazovat EU pro naše světlé zítřky, pak se máme tedy na co těšit. Protože to jsou typicky ideologicky vyházené peníze.

pr
19. říjen 2020, 16:08

O5 ta o červené karkulce? Rozhodně není zatepleno 50% panelových domů a z rodinných je zatepleno tak 20%. Ztoho polovina špatně. Ty co jsou zatepleny špatně nesplňují ani minimální požadavky normy na tepelnou prostupnost konstrukcí (o doporučovaných hodnotách se raději ani nezmiňoat....) A jen mizivé procento splňuje podmínky pro otvorové výplně. (žádné okno s "dvojsklem" v obytných místnostech nesplňuje požadavek normy). Takže češi správně usoudili, že zateplovat se má jen tak, aby návratnost vyšla do dvou let z předloňských cen tepla. Protože budou zateplovat znovu spláchnou se tím dvě mouchy jednou ranou. Možná i více. Za prvé opět naplní státní kasu odvedeným DPH za další zateplení a za druhé budou moci svou vlastní blbost nadáváním kydat na hlavu těm, kteří je jednou donutí udělat tu práci správně.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se