Společnost DNV GL zveřejnila svou studii, která identifikuje výzvy spojené s výrobou a instalací další generace neustále větších a větších pevninských větrných turbín. Studii zadala americká Národní laboratoř Lawrence Berkeley, která spadá pod americké Ministerstvo energetiky.

Podle společnosti dosáhl průmysl s větrnými turbínami během posledního desetiletí zásadního nárůstu výroby elektrické energie a zlepšení ekonomické efektivnosti. Tato zdokonalení byla z velká části zapříčiněna právě růstem velikostí věží i lopatek. Průmysl se podle DNV GL rychle blíží k logistickému a schopnostnímu stropu. Důvodem je fakt, že stávající infrastruktura v USA a doprava velkých součástí začíná být limitujícím faktorem.

Největší lopatky používané v USA mají délku 67 metrů. Největší lopatky větrných turbín instalovaných v Evropě měří 88,4 metrů. Na obzoru jsou ale lopatky, které měří až 115 metrů. Tak, jak rostou rozměry jednotlivých komponent větrných elektráren, logistická omezení mohou zapříčinit pokles počtu vhodných lokalit pro jejich instalaci anebo zvýšit jejich náklady a učinit mnohé lokality nekonkurenceschopné. Vyřešení těchto logistických výzev spojených s velikostí komponentů by sektoru větrné energetiky umožnilo dosáhnout optimálních nákladů na energii v každém regionu USA.

Studie zvažovala tři základní způsoby dopravy enormně velkých součástek

Zvažován byl způsob „inovativní dopravy“, která v sobě zahrnuje dopravu po železnici a silnicích s pomocí kontrolovaného ohýbání součástky, či doprava pomocí transportních letadel s vysokou vzletovou hmotností. Alternativní varianta počítala s využíváním segmentových nebo modulárních lopatek. Poslední zvažovanou variantou byla výroba samotné součástky v lokalitě instalace.

„DNV GL identifikovala celou řadu činností v oblasti výzkumu a vývoje, které by mohly přispět k životaschopnému vývoji super velkých lopatek. Tato doporučení přispívají do projektu Ministerstva energetiky „Big Adaptive Rotor“, jehož cílem je posoudit a upřednostnit technologie potřebné k vývoji cenově konkurenceschopné 5MW pevninské turbíny, která by využívala lopatky dlouhé 100 metrů,“ – Ryan Wiser, vedoucí výzkumník, Národní laboratoř Lawrence Berkeley.

Pro urychlení výzkumu a vývoje, který by umožnil využívání super velkých lopatek, je zapotřebí spolupráce mezi americkými výzkumnými pracovníky, výrobci turbín, výrobci lopatek a logistickými společnostmi. Lopatky jsou nejdůležitějším komponentem při určování technické a ekonomické výkonnosti větrných turbín.

„Pro realizaci dalších pokroků ve zvyšování konkurenceschopnosti větrné energie ve všech regionech v USA musí průmysl s větrnými turbínami urychlit výzkum a vývoj inovativních přístupů k návrhu, výrobě a přepravě lopatek,“ – Richard S. Barnes, výkonný viceprezident pro energetiku v Severní Americe v DNV GL

Zdroj úvodního obrázku: Land Rover Our Planet

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *