Domů
Větrné elektrárny
EIA: Růst výkonu větrných turbín v USA by v příštím roce měl být rekordní
Wind power plant. Větrná elektrárna v poušti. Zdroj: https://www.flickr.com/photos/usfwshq/
Wind power plant. Větrná elektrárna v poušti. Zdroj: https://www.flickr.com/photos/usfwshq/

EIA: Růst výkonu větrných turbín v USA by v příštím roce měl být rekordní

Po propadu v roce 2013 se instalace větrných elektráren v USA v posledních letech opět vzpamatovaly. Do konce letošního roku je plánováno zprovoznění větrných turbín o dvojnásobném výkonu než v předcházejících dvou letech, příští rok by s ohledem na plánované projekty mohl překonat rekordní rok 2012.

Stejně jako v jiných zemích je i ve Spojených státech objem instalací větrných elektráren značně závislý na státní podpoře. Systém státní podpory, kdy provozovatelé větrných elektráren mohou po dobu 10 let čerpat daňové úlevy za vyrobenou elektrickou energii, měl být původně ukončen v roce 2012, což se v daném roce projevilo rekordním objemem instalací, kdy se developeři projektů snažili dokončit co největší objem projektů, aby získali podporu.

Systém daňových úlev byl v roce 2013 nicméně retroaktivně prodloužen, a podobně stimuluje velké objemy nových instalací v letošním a příštím roce. Větrné elektrárny, které zahájí provoz po roce 2020, již na daňové úlevy nebudou mít nárok. Pokud nebude systém opět obnoven, lze od roku 2021 v USA opět očekávat propad v objemu nových instalací, tak jako tomu bylo v roce 2013.

Podle dostupných dat o plánovaných projektech americká vládní agentura U.S. Energy Information Administration (EIA) předpokládá, že během letošního roku budou uvedeny do provozu větrné elektrárny o celkovém výkonu 12,2 GW, v roce 2020 by měla hodnota celkového nově zprovozněného výkonu vzrůst na rekordních 14,3 GW.

Historický a předpokládaný růst výkonu větrných elektráren v USA dle roku zprovoznění. Zdroj: EIA
Historický a předpokládaný růst výkonu větrných elektráren v USA dle roku zprovoznění. Zdroj: EIA

V rámci systému daňových úlev obdrží přípustné projekty daňový kredit buď v závislosti na roce zahájení provozu, či roce zahájení výstavby, ve kterém developer projektu utratí přinejmenším 5 % kapitálových výdajů na daný projekt. Tato 5% hranice umožňuje developerům větrných parků obdržet daňovou úlevu pro rok zahájení výstavby, pokud elektrárnu zprovozní do čtyř kalendářních let po roce zahájení výstavby.

Aby větrné parky obdržely plnou podporu ve výši pro rok 2016, musí být zprovozněny nejpozději v prosinci roku 2020. Stejně jako v předcházejících letech, EIA očekává, že v letošním i příštím roce bude v prosinci uvedena do provozu zhruba polovina výkonu z celého ročního přírůstku.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
energetik II
25. září 2019, 10:21

I když výstavbu v USA podporují stále daňové úlevy , je přírůstek 12 GW letos a 14 GW v roce příštím velmi slušný. Z těchto 26 GW bude vyráběno asi 75 TWh ročně , což umožní odpojit uhelné elektrárny o zhruba 12 GW, případně nějakou jadernou. V USA dokáží stavět větrníky ve výhodných lokalitách, a tak tam větrníky o 1 GW vyrábí asi 3 TWh ročně , což je dobré. Pan Trump se staví za uhelný průmysl, realita jde ale jiným směrem. Velkou výhodou USA třeba proti Německu je řídké zalidnění ve většině oblastí státu, takže stížnosti obyvatel na hluk či "pokažení krásy přírody" se asi moc často neřeší. Šoupnout větrný park někam 40 km za městečko či farmu tam asi není problém.

Ivan Novák
25. září 2019, 10:47

S odpojením uhelných elektráren to bude složitější: sníží roční výrobu, ale úplně odpojit je možné nebude kvůli záloze pro bezvětří. Ušetří se něco za uhlí, celý systém bude však v součtu nákladnější (a taky náročnější na výpočty chodu sítě pro její řízení, např. Švýcaři a nejen oni už jsou občas v úzkých, reálná čísla překračují meze nastavené v modelech). Ale tak sexy zelený ... zvlášť pro banky přeplněné likviditou.

Jan Veselý
25. září 2019, 18:56

S odpojením uhelných elektráren není v USA nějaký zásadní problém. Na pružnou výrobu mají dostatek plynových a vodních elektráren.

Dnes se tam hlavně zavírají ty uhelné elektrárny, které technicky a ekonomicky "nadávají" pokles koeficientu využití na cca 50% nebo i níže.

Jan Veselý
25. září 2019, 19:00

Oprava: "nedávají"

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se