Po propadu v roce 2013 se instalace větrných elektráren v USA v posledních letech opět vzpamatovaly. Do konce letošního roku je plánováno zprovoznění větrných turbín o dvojnásobném výkonu než v předcházejících dvou letech, příští rok by s ohledem na plánované projekty mohl překonat rekordní rok 2012.

Stejně jako v jiných zemích je i ve Spojených státech objem instalací větrných elektráren značně závislý na státní podpoře. Systém státní podpory, kdy provozovatelé větrných elektráren mohou po dobu 10 let čerpat daňové úlevy za vyrobenou elektrickou energii, měl být původně ukončen v roce 2012, což se v daném roce projevilo rekordním objemem instalací, kdy se developeři projektů snažili dokončit co největší objem projektů, aby získali podporu.

Systém daňových úlev byl v roce 2013 nicméně retroaktivně prodloužen, a podobně stimuluje velké objemy nových instalací v letošním a příštím roce. Větrné elektrárny, které zahájí provoz po roce 2020, již na daňové úlevy nebudou mít nárok. Pokud nebude systém opět obnoven, lze od roku 2021 v USA opět očekávat propad v objemu nových instalací, tak jako tomu bylo v roce 2013.

Podle dostupných dat o plánovaných projektech americká vládní agentura U.S. Energy Information Administration (EIA) předpokládá, že během letošního roku budou uvedeny do provozu větrné elektrárny o celkovém výkonu 12,2 GW, v roce 2020 by měla hodnota celkového nově zprovozněného výkonu vzrůst na rekordních 14,3 GW.

Historický a předpokládaný růst výkonu větrných elektráren v USA dle roku zprovoznění. Zdroj: EIA
Historický a předpokládaný růst výkonu větrných elektráren v USA dle roku zprovoznění. Zdroj: EIA

V rámci systému daňových úlev obdrží přípustné projekty daňový kredit buď v závislosti na roce zahájení provozu, či roce zahájení výstavby, ve kterém developer projektu utratí přinejmenším 5 % kapitálových výdajů na daný projekt. Tato 5% hranice umožňuje developerům větrných parků obdržet daňovou úlevu pro rok zahájení výstavby, pokud elektrárnu zprovozní do čtyř kalendářních let po roce zahájení výstavby.

Aby větrné parky obdržely plnou podporu ve výši pro rok 2016, musí být zprovozněny nejpozději v prosinci roku 2020. Stejně jako v předcházejících letech, EIA očekává, že v letošním i příštím roce bude v prosinci uvedena do provozu zhruba polovina výkonu z celého ročního přírůstku.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *