Equinor plánuje největší plovoucí větrnou elektrárnu na světě u pobřeží Jižní Koreji
Společnost Equinor vytvořila konsorcium se společnostmi v Jižní Koreji za účelem vybudování největšího plovoucího větrného parku o instalovaném výkonu 200 MW. První fází projektu bude vypracování studie proveditelnosti.
Zpravodajská stanice CNBC informovala o novém záměru společnosti Equinor, která se spojila s korejskými společnostmi Korea National Oil Corporation a Korea East-West Power a vytvořily konsorcium za účelem výstavby plovoucí offshore větrné farmy.
Obnovitelné zdroje v Jižní Koreji
Celý projekt je zatím na samém začátku. Equinor oznámil, že nově vytvořené konsorcium vytvoří studii proveditelnosti. Plovoucí offshore větrná elektrárna má zamýšlený instalovaný výkon 200 MW.
Na základě výsledků studie proveditelnosti by výstavba plovoucího větrného parku mohla začít v roce 2022 a výroba elektřiny v roce 2024. Projekt plovoucího offshore větrného parku nese název Donghae 1.
Jižní Korea má ambice dosáhnout 20% podílu obnovitelných zdrojů ve výrobě elektřiny do roku 2030. Toho chce dosáhnout díky vybudování celkem 49 GW nového instalovaného výkonu, 31 GW instalovaného výkonu v solárních elektrárnách a 16 GW instalovaného výkonu ve větrných elektrárnách.
Senior viceprezident oddělení větrné a nízkouhlíkové technologie u společnosti Equinor Stephen Bull k novému konsorciu řekl, že společnost je „velmi potěšena, že může být členem partnerství, které realizuje první plovoucí offshore větrnou elektrárnu v Asii.“
Největší plovoucí větrný park na světě
Bull navíc dodal, že jestli se celý projekt realizuje, tak se bude jednat o největší plovoucí větrnou elektrárnu na světě. Navíc dle jeho slov takto velký projekt pomůže budoucí konkurenceschopnosti plovoucích větrných parků.
Equinor již provozuje větrný park Hywind Scotland, který je světově prvním plnohodnotným komerčním plovoucím větrným parkem. Tento větrný park se nachází u pobřeží Skotska, má instalovaný výkon 30 MW a začal dodávat elektřinu v roce 2017.
Mohlo by vás zajímat:
Nových 49 GW výkonu v OZE postavených zhruba za 10 let to je velmi ambiciozní program. Jižní Korea má území zhruba velikosti ČR , takže není zrovna žádný obr. Z uvedeného výkonu lze dostat ročně asi 80 TWh elektřiny , což je výroba, kterou by ročně dodalo 10 kusů jaderných reaktorů po 1 GW. Jižní Korea si tak nově během 10 let pořídí roční výrobu elektřiny v ČR a to pomocí OZE.
Pane Loudile, špatně počítáte, z těch slunečních a off shore větrných elektráren (49GW) může Korea dostat až 40 plus 110 TWh =150TWh elektřiny ročně. Vzpomínám na pana Wagnera, který když jsme diskutovali Koreu tak říkal: to nééjde. No korejci to zkusí, myslím že to dokážou, bude to záviset jen na nich a ne na tom co si myslíme my.
Ale máte pravdu že jižní Korea není rozlohou žádný obr (ale zřejmě tam není populární filozofie "to nééjde", na rozdíl od nás).
pardon, něco jsem spletl, má to být 40 plus 55=95 TWh, pořád více než naše spotřeba
Já jsem nasadil u soláru skromných 1 GW =1 TWh ročně ,protože je Korea - "poměrně vysoko na severu". Souhlasím ale, že Korea byla dlouho podceňována u potenciálu OZE a že jí vždy byl doporučován trvalý mix. : Atom, plyn, uhlí. Jak je vidět, není to až tak pravda. Území Koreje je z východu, jihu i západu obklopeno mořem = je to tedy poloostrov. Stejně jako Dánsko, které z větru dává nějakých 40 % elektřiny. I po r.2030 bych tak dával Koreji další velké možnosti u větrníků budovaných na moři.
Soul, který je úplně na severu země, je na přibližně stejné rovnoběžce jako Atény nebo Sevilla.
Tak ona to není jediná věc, kterou jste spletl. Pořád tam těch 95 TWh navíc totiž udělá navíc jen nějakých 15% výroby. A rozhodně tu nikdo netvrdil, že néééjde přidat 15% v OZE.
Ano Soul je asi na 38 stupni severní šířky , což odpovídá jihu Evropy /Španělsko, Řecko, Itálie/. Píšu proto - "poměrně vysoko" , jelikož třeba Indie , Sahara ,Kuba, Vietnam, Arab. poloostrov,.... leží na stupni 20 tém, což je podstatně výhodnější poloha.
Equinor chce stavět, jeho šéf musí dělat PR, a čtenáři zase musí být vůči jeho sdělením opatrní. Podle větrné mapy 3tier fouká v Koreji průměrně asi 60% rychlostí oproti severozápadní Evropě. Plovoucí VTE buď bude v závislosti na ukotvení a stabilizaci buď fungovat chabě, nebo bude velmi nákladná. Na druhou stranu, překvapilo mne, že podle wikipedie se Soul, ač monzunový, těší průměrně více než 2000h slunečního svitu ročně, když v Praze je to něco přes 1600h. Zimní noci to ovšem jistí.
Mají na to EIA? Mají zákon na zadávání veřejných zakázek? Mají tam soudy které řeší odvolání účastníků veřejné zakázky?
Ne?
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se