Investice do offshore větrných parků v Evropě dosáhly v 1H 2016 rekordu

DomůElektrárny v EvropěInvestice do offshore větrných parků v Evropě dosáhly v 1H 2016 rekordu

Evropská offshore větrná energetika si za prvních šest měsíců roku 2016 připsala rekord v podobě investicí v hodnotě 14 miliard eur. Celkem sedm nových projektů dosáhlo konečného investičního rozhodnutí. Ukazuje to červencová zpráva hodnotící první pololetí roku 2016 od organizace WindEurope.

Během prvních šesti měsíců letošního roku byly v Evropě do sítě připojeny offshore větrné turbíny ze čtyř projektů, dvou německých a dvou holandských. Celkově šlo o 114 turbín s instalovaným výkonem 511 MW. Oproti prvnímu pololetí roku 2015 jde o pokles o 78 %.

Instalovaný výkon nových offshore větrných turbín v Evropě. Zdroj WindEurope

V první polovině letošního roku probíhaly práce na 13 evropských offshore větrných farmách – jedné belgické, dvou holandských, čtyřech britských a šesti německých.

Velký nárůst oproti loňskému roku zaznamenaly investice do nových elektráren. Celkem sedm projektů ze čtyř zemí dospělo ke konečnému investičnímu rozhodnutí. Instalovaný výkon nových offshore větrných farem z první poloviny letošního roku přesáhne 3,7 GW, což je dvojnásobek oproti stejnému období v roce 2015. Investice se vyšplhaly na rekordních 14 miliard eur.

Investice do offshore větrných farem v první polovině roku 2016. Zdroj: WindEurope

„Rekordní čísla ukazují jasné odhodlání průmyslu v oblasti offshore větrných elektráren. V roce 2017 očekáváme, že počet instalací výrazně vzroste, přesto je zde spousta výzev, kterým musí větrná energetika na moři čelit.“

Giles Dickson, výkonný ředitel WindEurope

V Evropě je 11 zemí, které mají offshore větrnou elektrárnu. Starý kontinent má celkem 82 větrných farem na moři o instalovaném výkonu 11 538 MW. Bloomberg Energy Finance současnou střední hodnotu ceny energie z offshore větrných elektráren odhaduje na 3 780 Kč/MWh.

Nedávno přední evropští výrobci větrných turbín spojily své síly s jasným cílem – snížit náklady na výrobu energie z offshore turbín pod 100 liber/MW (3 170 Kč/MWh) do roku 2020.

Zdroj úvodní fotografie: DONG Energy