Domů
Větrné elektrárny
Lidé z Krouny souhlasí s větrnou elektrárnou, investor nabízí levnější elektřinu
Větrný park, východ slunce

Lidé z Krouny souhlasí s větrnou elektrárnou, investor nabízí levnější elektřinu

Obyvatelé Krouny na Chrudimsku souhlasí s výstavbou větrné elektrárny na svém katastru. Rozhodli o tom dnes v referendu. Investor ji chce stavět v lokalitě Františky, nabízí za to obci příspěvek do rozpočtu a lidem levnější elektřinu. ČTK to řekl starosta Petr Schmied (Nezávislí).

V Krouně a jejích čtyřech místních částech žije 1112 oprávněných voličů, k volbě přišlo 590 lidí. Pro větrnou elektrárnu hlasovalo 415 lidí, proti se vyjádřilo 164 lidí. Deset hlasů bylo neplatných a jeden člověk nezaškrtnul ani jednu variantu. Lidé v referendu souhlasili, aby orgány obce umožnily firmě PV Consulting stavět na obecním pozemku. Pozemek je v katastru Františky, jde o mýtinu v lese.

„Nechával jsem to na voličích, jak se rozhodli, tak to budou mít. Proti větrným elektrárnám nic nemám. Když by ji každý odmítl, nebude stát nikde. Myslím, že je to cesta do budoucnosti už kvůli přípravě a schvalování komunitní energetiky. Pozemek je za kopcem, když by se elektrárna postavila, do krajiny bude vidět,“ řekl starosta.

Plánovaný větrník má mít výkon až 6,5 megawattu. Firma za to nabízí Krouně ročně do obecní pokladny 1,95 milionu korun. A zároveň přislíbil, že bude obyvatelům poskytovat levnější elektřinu, v průměru by měli ročně uspořit 11.600 korun oproti současným účtům. Nabídka je na 20 let.

„Tohle bereme jako základ, případně bychom zkusili vyjednávat, Musíme si zjistit další informace. Firma čeká, jak dopadne referendum, zastupitelstvo by jí mělo pozemek pronajmout. Firma pak může začít řízení, aby získala povolení stavby, což je určitě na několik let,“ řekl starosta.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(22)
Milan Vaněček
11. listopad 2023, 19:29

To je klíč k větrným elektrárnám. Levná elektřina pro obyvatele. Větrné elektrárny nemohou nabízet velmi dobře placené pracovní příležitosti, jako nabízí práce v elektrárně jaderné,

ale mohou nabízet všem obyvatelům dané obce levnou elektřinu a obci ještě peníze do obecní pokladny.

To je správný přístup, to zvítězí.

Pravoslav Motyčka
11. listopad 2023, 20:15

Žádná levná elektřina pro obyvatele nebude , . Lidé zaplatí distribuci v plné výši , stejně jako poplatek za OZE. To jsou 2,7kč /kWh pak dostanou nějakou slevu silové elektřiny takže ve výsledku ušetří cca 1 kč /kWh. 300kč měsíčně ti co s el. netopí. Přitom ceny nemovitostí a pozemků klesnou ,takže stavbou ušetří pár stovek měsíčně a znehodnotí se jim majetek řádově o stovky tisíc ne-li o miliony.

Petr
12. listopad 2023, 10:33

Proč by měla elektrárna snižovat ceny nemovitostí?

Emil
12. listopad 2023, 11:18

Protože nabídka×poptávka - poptávka po takových domech je logicky nižší. RWI vyčíslil pokles ceny nemovitosti ve vzdálenosti do kilometru od větrné elektrárny na 7 %, tj. stovky tisíc korun: cleanenergywire. org/news/wind-turbines-hurt-property-prices-study-finds

V Dánsku dokonce některé hypoteční společnosti na domy v blízkosti větrných elektráren odmítají poskytovat hypotéky: nyheder. tv2. dk/samfund/2023-08-16-realkreditselskaber-fraraader-laan-til-huse-taet-paa-vindmoeller

Omega
12. listopad 2023, 12:22

No tak to by měli víc řvát v Proseči, nebo Pusté Kamenici.

Ale o snížení ceny nemovitostí bych se v téhle oblasti moc nebál - je to na vysočině, tam banky odmítají dávat hypotéky normálně, takže si lidi musí stavět nové domy svépomocí.

Martin V.
12. listopad 2023, 14:33

A tady je myslím hlavní důvod, proč v tomto referendu větrná elektrárna (na rozdíl od mnoha jiných případů) uspěla. Většina voličů (= obyvatel Krouny) totiž bydlí ve vzdálenosti větší než 5 km od vrtule. Ta má stát na pasece v lese ve východním cípu katastru https://mapy.cz/s/butajacula V místní části Františky jsou prý kromě 35 voličů samí chalupáři.

Pravoslav Motyčka
12. listopad 2023, 13:56

Protože bydlet v blízkosti VTE poškozuje lidské zdraví. Je to jasně prokázané

https://www.tydenikhrot.cz/clanek/syndrom-z-turbin-manzele-vysoudili-ve-francii-miliony

Jan Veselý
12. listopad 2023, 16:29

Lidi jsou si schopni přivodit psychosomatické potíže prakticky z čehokoliv. Ti dva Belgičani ve Francii to přivodili SAMI SOBĚ pomocí větrných turbín. Ale větrné turbíny bych z toho nevinil.

Emil
12. listopad 2023, 17:04

TL;DR: francouzský soud uznal, Jan Veselý neuznal. :-D

Jan Veselý
13. listopad 2023, 07:49

@Emil: Cituji z odkazovaného článku: "I když podle lékařů nebylo možné prokázat žádný zdravotní problém, soudní znalec upozornil na turbínový syndrom, o kterém se píše v odborné literatuře. Australská studie z roku 2013 nicméně uvádí, že se jedná hlavně o psychosomatické komplikace, jež jsou častější tam, kde se hovoří o negativních dopadech větrných farem na místní obyvatele."

Emil
13. listopad 2023, 15:50

To citujete celkem zbytečně, když to na faktu "francouzský soud uznal, Jan Veselý neuznal" nic nemění. Navíc to není jediný případ, kdy soud uznal že větrné farmy vydávají nadměrný hluk: abc. net. au/news/2022-03-25/bald-hills-wind-farm-to-pay-damages/100938656

Milan Vaněček
12. listopad 2023, 21:03

Kdyby to byla pravda, tak by se muselo Nizozemí zcela vylidnit. Vždyť by kdysi větrné mlýny a větrná čerpadla a nyní větrné elektrány Holaňdany úplně zdecimovaly, že Pravoslave a Emile. A nemovitosti v Nizozemí by byly za hubičku.

Anebo je to jinak??

Realita vypadá jinak a co napíše někdo .... je zcela bezvýznamné?

Emil
12. listopad 2023, 21:14

Nemuselo by se zcela vylidnit, ani by větrné elektrárny Holanďany nezdecimovaly, ani by nemovitosti v Nizozemí nebyly za hubičku, Vaněčku. Jen tu stavíte slaměné panáky. Mezi větrnou elektrárnou a větrným mlýnem je dost zásadní rozdíl, už dávno mě u vás nepřekvapuje, že je ten rozdíl pod vaše rozlišovací schopnosti. K realitě má podstatně blíž rozhodnutí soudu než vaše dojmy.

Milan Vaněček
12. listopad 2023, 22:23

Emil asi netuší, že Holanďané nyní už nestaví větrné mlýny ale že už mnoho desítek let budují všude větrné elektrány.

Karásek
12. listopad 2023, 13:39

Motyčka, jste schopen ten pokles cen nemovitostí nějak prokázat?

Dalibor Fišer
12. listopad 2023, 10:50

žádná sleva nebude. Změní-li se majitel větrniku pak stavajici smlouvy prestavaji byt platne. A novy majitel uz nemusi nic. Takze se muze stat kdy stavajici firma, ktera uzavrela smlouvy vyhlasi bankrot a maji po ptakach. bo vyhody skonci. Aby je nevysplouchly musi mit kvalitni sikovne napsane smlouvy a jak to chodi u statniho, nebo obecniho, tak nic takoveho mit nebudou.

Omega
12. listopad 2023, 12:11

No na pozemku pronajatém obcí se to dá lehce smluvně ohlídat. Pokud nový majitel nebude splňovat smlouvu, pronájem končí a obec ho odstřihne.

Antonín Mikeš
12. listopad 2023, 22:37

Bude se výhoda levné elektřiny dědit, bude přecházet na nového majitele při prodeji nebo bude jen na současného majitele, který podepíše smlouvu? (Bude to na budovu nebo na odběrné místo?)

Milan Vaněček
12. listopad 2023, 21:09

Ona ta uměle vyvolávaná averse vůči VtE a obecně vůči OZE nějak přestává fungovat, viz dnešní Monitoring zde na webu

cituji z USA:

Projekt prvního SMR se ruší

S prudkým poklesem cen obnovitelných zdrojů se však ekonomická stránka zhoršila a podporovatelé začali od celého projektu ustupovat. Od projektu tak postupně odstoupilo několik měst, protože náklady na vybudování elektrárny s malými modulárními reaktory soustavně rostly.

Poslední kapka přišla ve středu, kdy firma NuScale a sdružení Utah Associated Municipal Power Systems oznámily, že projekt Carbon Free Power nemá dostatek partnerů z oblasti veřejných služeb, a proto se ruší.

Adélka Nováková
13. listopad 2023, 01:23

Jaký je koeficient využití VtE je uvnitř kontinentu v ČR? cca 1200/8760=13,69%,....u JE až 92%, jak to je s akumulací a kdo bude vypínán? JE nebo VtE v době přebytku výkonů a poklesu spotřeby? Lobbysté ničí strategické odvětví, a zničí i celý průmysl v ČR pro drahé energie,.....SRN dotuje ceny elektřiny, a ČR nikoliv. Co lze očekávat? Úpadek ekonomiky ČR a nezaměstnanost! Takové postoje vlády ČR odbory tolerují?

Dalibor Fišer
13. listopad 2023, 07:59

němci zavedly emisni povolenky a prodrazili vyrobu EE. Ted se boji o preziti prumyslu a budou EE pro nemecke podniky dotovat. Co budou jako delat okolni staty, ktere si dotace nemohou dovolit? Klekne jim cely prumysl. Vykaslalbychse na tu zrudnost emisnich povolenek.

Zdeves Pavel
13. listopad 2023, 11:40

Ona žádná levnější energie nebude. Obec nakupuje energie ze sítě za sjednanou cenu. Do sítě nakonec i VE jsou připojeny. A jde tedy o jakousi výplatu, kompenzaci za umístění na katastru obce.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se