Domů
Větrné elektrárny
Nejlidnatější německá spolková země zrušila kontroverzní pravidlo minimální vzdálenosti větrných elektráren od obydlí
Větrný park Havelland v Německu. Zdroj: Mainova
Zdroj: Mainova

Nejlidnatější německá spolková země zrušila kontroverzní pravidlo minimální vzdálenosti větrných elektráren od obydlí

Nejlidnatější německá spolková země Severní Porýní-Vestfálsko zrušila kontroverzní pravidlo minimální vzdálenosti větrných elektráren od obydlí, uvedl webový listu Frankfurt Allgemeine Zeitung. Tato spolková země se tak stala jednou ze tří německých zemí, které podobné pravidlo plošně nevyužívají.

Vládní koalice v německé spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko, složená z konzervativní CDU a Strany zelených, prosadila zrušení pravidla minimální vzdálenosti větrných elektráren 1000 metrů od obytných budov. Toto pravidlo považovali kritici za jeden z hlavních důvodů pomalého rozvoje větrných elektráren v zemi v posledních letech.

Koaliční strany zemské vlády ve svém návrhu zákona argumentovaly tím, že urychlení rozšiřování obnovitelných zdrojů pomůže snížit ceny elektřiny a zvýšit bezpečnost dodávek. Upozornily však, že to bude fungovat pouze tehdy, "pokud bude zajištěna a dále zvyšována akceptace ze strany lidí v celé zemi".

Podle průzkumu Německého svazu pro větrnou energii (BWE) bude Severní Porýní-Vestfálsko spolu se Sárskem a Saskem-Anhaltskem jednou z mála spolkových zemí, které již nebudou mít plošné omezení minimální vzdálenosti větrných elektráren od obydlí. Téměř všechny spolkové země mají stále požadavky nebo doporučení na vzdálenost několika set až 1000 metrů.

Kvůli přísným předpisům, například o ochraně před hlukem, však budou větrné elektrárny v Severním Porýní-Vestfálsku v budoucnu zpravidla umístěny ve vzdálenosti několika set metrů od obytných budov, jak odhaduje Zemský svaz pro obnovitelné zdroje energie (LEE).

Plán: 1000 nových elektráren do roku 2027

Rozšiřování větrných elektráren v Severním Porýní-Vestfálsku bude v budoucnu řízeno regionálními směrnicemi pro využívání půdy. V červnu zemský kabinet zahájil přípravu návrhu nového zemského rozvojového plánu.

Zemská vláda plánuje v zemi během svého současného funkčního období trvajícího do roku 2027 postavit nejméně 1 000 nových větrných elektráren, zatímco kancléř Olaf Scholz uvedl, že Německo jako celek by mělo v příštích několika letech usilovat o výstavbu až pěti nových turbín denně.

Německá spolková vláda pověřila všechny spolkové země, aby do roku 2032 vyčlenily určitý podíl svého území pro větrné elektrárny. Do roku 2032 musí Severní Porýní-Vestfálsko vymezit 1,8 % rozlohy spolkové země (61 400 ha) pro větrnou energii. Tento cíl chce země splnit již do roku 2025.

Rozvojový plán se specifikací ploch pro rozvoj větrné energetiky pro šest regionů má vstoupit v platnost na jaře 2024. Podle Státního úřadu pro ochranu přírody, životního prostředí a spotřebitelů Severního Porýní-Vestfálska je v současné době pro větrné elektrárny vyhrazeno přibližně 1,3 % rozlohy země.

Nedávné údaje o počtu vydaných licencí pro elektrárny v této spolkové zemi i ve zbytku Německa naznačují, že po několika letech omezeného rozvoje větrných elektráren se tempo jejich rozšiřování již začalo zvyšovat.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(20)
Miloslav Černý
27. srpen 2023, 12:27

Prioritou je chválihodná energetická nezávidslost ve spojení s max. bezpečností (bez jádra). Za X. let se může stát, že bude ekonomicky výhodnější jiná bezemisní energie např. z hlubin země (20 km) nebo jiná, až budou vyřešeny plně tyto technologie ke komerčnímu využití, nebude důvodu tyto vrtule obnovovat, spíš naopak. Nové technologie vznikají, aby staré zanikaly, to doprovází lidstvo, co je lidstvem. Rozhodně na tom nejsme v Česku tak, že bychom měli určovat neefektivnější způsoby této složité transformace. Můžeme o tom tak akorát polemizovat a přizpůsobovat se danému vývoji.

Pravoslav Motyčka
27. srpen 2023, 12:53

Ve Francii bylo prokázáno , že velké VTE umístněné v blízkosti budov velmi negativně působí na zdraví obyvatel. (nespavost, srdeční arytmie, migréna, deprese, závrať a nevolnost) A to z důvodu hluku / i v neslyšitelné oblasti/ se vzdáleností od VTE tento hluk s exponentem klesá .

tydenikhrot.cz/clanek/syndrom-z-turbin-manzele-vysoudili-ve-francii-miliony

Výše uvedený odkaz popisuje soudní spor , kdy VTE zásadně poškodily zdraví manželskému páru , který měl od nich dům ve vzdálenosti 700 metrů. Zastánci VTE tato fakta ignorují, ale zároveň odmítají umístnění VTE v CHKO a národních parcích z důvodu ochrany přírody zdraví lidí je netrápí.

Možnost výstavby VTE na menší vzdálenost než 1000 metrů od obydlí je velmi negativní rozhodnutí už jen proto ,že větší elektrárny budou z principu zdrojem většího hluku.

Jan Veselý
27. srpen 2023, 13:19

Super ten článek. Hlavně tahle část:

"I když podle lékařů nebylo možné prokázat žádný zdravotní problém, soudní znalec upozornil na turbínový syndrom, o kterém se píše v odborné literatuře. Australská studie z roku 2013 nicméně uvádí, že se jedná hlavně o psychosomatické komplikace, jež jsou častější tam, kde se hovoří o negativních dopadech větrných farem na místní obyvatele.

Další studie provedené v Evropě, Kanadě a ve Spojených státech odkazují na syndrom, který ovšem není zatím mezi lékaři uznávaný. Spíše se jedná o fenomén, který je způsoben negativní publicitou a odporem vůči větrným elektrárnám. Negativní očekávání mohou u lidí způsobit výše popsané zdravotní komplikace."

Takže nemoc způsobená médii v kombinaci s "necu" u citlivých osob. Zajímalo by mě, jestli se "turbínový syndrom" dá léčit nějakými lehčími antidepresivy. V ČR občas doktoři doporučují jedno pivo před spaním.

Slavomil Vinkler
27. srpen 2023, 17:19

Je to pivo každý večer na lékařský předpis? Která pojišťovna to hradí?

Jan Veselý
27. srpen 2023, 17:35

To nevím, ale znám dva lidi, kteří měli jedno pivo před spaním přímo doporučené od lékaře jako režimové opatření, které jim pomohlo s psychickými obtížemi.

Líp se po tom spí a v chmelu jsou látky působící jako mírné antidepresivum.

V obou případech si pivo kupovali bez předpisu.

Pravoslav Motyčka
27. srpen 2023, 20:42

Kdybyste četl článek pozorně , tak by Vám došlo, že těm manželům prokazatelně VTE zničili zdraví a soud jim dal náhrady. Infrazvuk, které VTE produkují poškozuje zdraví.

Jan Veselý
27. srpen 2023, 22:15

Máte něco prokazatelného o tom jak infrazvuk poškozuje zdraví? Já totiž o negativních účincích infrazvuku akorát slyšel o spekulaci, že frekvence okolo 6-7 Hz mohou u citlivých osob způsobovat pocit strachu. A dlouhodobá interní intoxikace kortizolem dokáže nasekat přesně ty příznaky, které ti manželé popisovali. A blikání a následné problémy se spaním tomu nepřidají. Ale to lidé obvykle řeší tlustšími závěsy, já ti tím taky pomáhal, když mi v prvním patře kandelábr svítil přímo do okna ložnice.

Nebo jsou jenom sugestivní a někdo je dostatečně vyděsil historkami o zlých větrných turbínách. To je taky ten důvod proč jsem psal o těch antidepresivech, byl by to zajímavý experiment.

Navíc "belgický pár žijící v jižní Francii", tj. na 99% důchodci. A hned mi naskakuje paní Zajícová, se kterou jsem kdysi sdílel bytový dům. Bába na důchodu, v paneláku, nic moc do dělat neměla, odpoledne prodřímala u televize a pak v noci neuměla spát, všechno jí rušilo a postupně si vypěstovala až paranoiu, že se lidi v paneláku proti ní spikli, aby jí nenechali vyspat (viz náhodné panelákové zvuky).

Pravoslav Motyčka
27. srpen 2023, 23:44

Asi byste měl napsat tomu soudu, lékařům a znalcům , že je to všechno jinak, protože vy to víte lépe a že mají těm manželům sebrat ty peníze za poškozené zdraví.... :)

Josef
28. srpen 2023, 16:51

No jeden případ je na množství VTE instalovaných opravdu argument....

Karásek
30. srpen 2023, 16:17

Ale nepovídejte Motyčka.

Galipoli
27. srpen 2023, 13:10

„... zrušení pravidla minimální vzdálenosti větrných elektráren 1000 metrů od obytných budov..." A kde je pravidlo > 10H (kde H je výška VTE)? Teda... pokud nejde o VTE s výškou < 100 m. No, pokud si to u sebe postaví majitelé okolnách pozemků, tak asi nelze nic namítat.

Vlado
27. srpen 2023, 15:11

Bydlím v 7. patře. Dost mně v minulých letech v noci otravoval štěkot psa, asi 100 m daleko. Když jsem ale došel ke vchodu v přízemí, tak jsem toho psa skoro neslyšel. Je tam spousta stromů a keřů, které jeho štěkot "zabrzdily", kdežto já v 7. patře jsem to měl napřímo. Píši to proto, že čím vyšší budou větrníky, tím dále a více (protože budou výkonnější) se jejich hluk bude šířit a obtěžovat.

Jan Veselý
27. srpen 2023, 17:38

A ze všeho nejhorší je nechat do problematiky hluku kecat amatéry. Svět není lineární, hluk a jeho šíření už vůbec ne.

Pravoslav Motyčka
27. srpen 2023, 21:12

U VTE nejde o zvuk slyšitelný , ale o infrazvuk , ten totiž způsobuje celou řadu zdravotních problémů. Ale obecně platí to co říkáte čím větší VTE tím je výše a tím se zvuk šíří na delší vzdálenost kvůli přímé viditelnosti. Infrazvuk má navíc tu vlastnost , že snadno proniká materiály. Otázkou také je jakou úroveň hluku vydává konkrétní VTE což se bude jistě měnit s jejím stářím.

Josef
28. srpen 2023, 16:53

Jo když nezabral pokus, že VTE ovlivní srážky nebo proudění větru, tak máme infrazvuk

Jan Veselý
28. srpen 2023, 19:50

A nezapomeňte na chudáky ptáčky a netopýry.

Karásek
30. srpen 2023, 16:22

Je to dobrá zpráva a je dobře, že neuspěly lži typu infrazvuk atd. I na daleko menší vzdálenost, než 1000 metrů je větrná elektrárna bezproblémová.

Emil
30. srpen 2023, 16:37

Nejde o žádné lži, Karásku, lež je naopak tvrzení "I na daleko menší vzdálenost, než 1000 metrů je větrná elektrárna bezproblémová".

Karásek
31. srpen 2023, 16:33

Doporučení pro Emila : Podívat se osobně na větrnou elektrárnu(větrné elektrárny).

Emil
31. srpen 2023, 17:00

K posouzení zmiňovaných jevů rozhodně nestačí "Podívat se osobně na větrnou elektrárnu", Karásku.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se