
Německo vyřešilo spory ministerstev ohledně souladu výstavby větrných elektráren a ekologie
„Výhrady před lety vedly k nešťastnému zauzlení, dnes jsme ale ten uzel rozmotali,“ řekl Habeck.
Oba ministři se shodli, že urychlení výstavby nových větrných elektráren je nejen důležité na cestě k uhlíkové neutralitě, ale ve světle ruské invaze na Ukrajinu je to nezbytné pro energetickou bezpečnost Německa.
Obě ministerstva měla ještě za předchozí vlády kancléřky Angely Merkelové odlišný postoj k souladu výstavby a ekologie, především pak mezi potřebou záborů půdy a ochranou přírodních druhů. Výsledkem tak byly zamítnuté projekty větrných elektráren. To by nyní mělo být minulostí.
„Díky naší dohodě bude možná tolik potřebná rychlá výstavba větrných elektráren za dodržení nejvyšších ekologických standardů ochrany,“ řekla Lemkeová.
Jedním z klíčových bodů je příprava prvních celoněmeckých standardů pro ověřování a vyhodnocování rizik srážky ptáků s listy větrných turbín. Habeck v této souvislosti zmínil i technická řešení, která by kolizím měla bránit.
Německo chce do roku 2030 získávat až 80 procent elektřiny z obnovitelných zdrojů a do roku 2035 až sto procent, nyní tento podíl činí asi 40 procent. Současné tempo výstavby větrných parků je pro takové plány pomalé, na což Habeck a také energetické a strojírenské svazy opakovaně upozorňují.
Německo loni vybudovalo 484 pevninských větrných elektráren s instalovaným výkonem 1925 megawattů, což je ve srovnání s předchozím rokem nárůst nově instalovaného výkonu o 35 procent. Na moři v loňském roce nevznikly žádné německé větrné elektrárny. Německo předpokládá, že každá spolková země uvolní pro zdroje energie z větru dvě procenta plochy.
Mohlo by vás zajímat:
ve zkratce: Němci si zdevastují přírodu kvůli ekologii.
Příroda je už dávno zdevastovaná. Evropa s tím začala už někdy po roce 1500 :) a za 600 let se toho dá celkem dost stihnout.
Toto je pouze další přizpůsobení se, a příroda si poradí, větrník podle všeho není takový zásah. Ptáci se kolem toho naučí lítat, a ti kteří ne, ti budou Darwinovým zákonem eliminováni.
A co topit vyhořelým jaderným palivem, v domácnostech, generuje teplo desítky let, lidé jsou už dávno zdegenervaní začalo to už někdy okolo roku nula a za 2000 let se toho dá celkem dost stihnout. Je pouze o tom přizpůsobit se, radiace podle všeho není takový problém , lidé se s tím naučí topit a ti kteří ne, ti budou Darwinovým zákonem eliminováni. :)
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se