Nové instalace německých onshore větrných elektráren se výrazně propadly
Instalovaný výkon onshore větrných elektráren v Německu roste výrazně pomaleji než v minulém roce. V meziročním srovnání bylo připojeno o 47 procent méně výkonu – do konce listopadu celkem 2,6 GW, během listopadu jen 98 MW. Výroba větrných elektráren jak na pevnině, tak na moři ovšem roste a mohla by za rok 2018 dosáhnout 110 TWh se zhruba 19% podílem na domácí spotřebě.
V Německu za rok 2018 přibude výrazně méně větrných elektráren na pevnině ve srovnání s minulým rokem. Dle dat německého energetického regulátora bylo do konce listopadu instalováno 2,6 GW výkonu, což je v meziročním porovnání o 47 % méně. Během měsíce listopadu bylo připojeno jen 98 MW.
Od roku 2014 bylo přitom v Německu v těchto zdrojích nainstalováno přes 20 GW – v průměru tedy 5 GW ročně.
Prudký pokles v nově instalovaném výkonu je dán změnou způsobu podpory, která je nyní soutěžena formou aukcí. Na příští rok je naplánováno celkem 6 aukcí, ve kterých Německo podpoří 3 675 MW výkonu v pevninských elektrárnách za maximální cenu 62 EUR/MWh.
Dalším důvodem jsou, dle nedávné zprávy FA Wind, právní a administrativní průtahy. Schválení alespoň části ze zhruba 10 GW výkonu uvězněného v povolovacích procesech by dle skupiny BWE pomohlo konkurenci v nadcházejících aukcích.
Výroba z větru v Německu roste
Větrná energetika bude v roce 2018 na druhé příčce největších výrobců elektřiny v Německu s 19% podílem na celkové domácí spotřebě (dle odhadů společnosti BDEW). Na prvním místě se i přes rozvoj OZE drží uhelné elektrárny.
Podle odhadů Fraunhofer ISE letos větrné elektrárny v Německu vyrobí 110 TWh, což zahrnuje kromě pevninských elektráren také přes 6 GW elektráren na moři, které dosahují vyšší doby využití maxima.
Mohlo by vás zajímat:
To je pěkné, hned první rok nového roku se vyplnila moje předpověď, o zásadním propadu instalací větrníků v Německu. Teď je už v podstatě jisté, že Německo nesplní evropský cíl podílu OZE do roku 2020 a nesplní ho nejspíš ani celá EU (může s tím ještě trochu zahýbat Brexit). Co se asi Německu za sabotáž boje s klimatem stane?.... Samozřejmě NIC.
A co by se mu mělo stát, podle Vás???
Když mají 10 GW připravených větrných instalací “uvázlých v administrativním řízeni” tak asi chyba není v těch hloupých větrnících
Z Vašich slov vyplývá, že recept na povinné navyšování podílu OZE do roku 2030 je jednoduchý. Stačí, aby nové zdroje uvízly v administrativním řízení. Počítám, že s tím "uvíznutím" nebude v ČR nejmenší problém a konečně jednou nadměrná byrokracie ušetří daňovým poplatníkům nemalé finanční prostředky.
On ale nikdo netvrdil, že je chyba ve větrnících. Prostě občané v Německu mají větrníků už plné zuby a na stále větším území je stále těžší nějaké on-shore instalace prosadit. Například v Bavorsku je to už dnes v podstatě nemožné, investoři to vědí a stáhli se. Díky tomu také roste cena v aukcích, protože investoři musí své okolí stále více "uplácet", aby něco postavili. No a to superzelené Německo prostě nebude schopné splnit cíl OZE do roku 2020 daný Evropskou legislativou. No a když to není schopné plnit Německo, tak proč to mají plnit mnohem chudší státy? A mimochodem, v roce 2016, což je stále poslední rok, za který jsou k dispozici oficiální data Eurostatu, měla ČR vyšší podíl OZE na hrubé konečné spotřebě energie než Německo.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se