Domů
Německo
Německo spustilo další aukce pro obnovitelné zdroje. Otočí se opět trend a začnou ceny po letošním růstu klesat?
Větrné a solární elektrárny
Obnovitelné zdroje - větrné a fotovoltaické elektrárny

Německo spustilo další aukce pro obnovitelné zdroje. Otočí se opět trend a začnou ceny po letošním růstu klesat?

Německý síťový regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA) spustil v polovině měsíce první aukce pro rok 2019 na výstavbu větrných a fotovoltaických elektráren. Na začátku února tak proběhnou dvě samostatné aukce, ve kterých budou o podporu soutěžit zvlášť developeři větrných a fotovoltaických elektráren. Systém aukcí Německo zavedlo ve snaze dále snížit náklady na rozvoj obnovitelných zdrojů. Po úspěšném roce 2017 se však trend letos otočil a ceny prudce vzrostly.

Na začátku února v Německu proběhnou první aukce pro podporu obnovitelných zdrojů na příští rok. Primárním parametrem rozhodujícím o úspěchu projektů bude tradičně výše nabízené ceny, kterou úspěšné projekty obdrží za vyráběnou elektřinu. Jedinou výjimkou jsou komunitní projekty větrných elektráren, které shodně obdrží nejvyšší vysoutěženou cenu. Na rozdíl od společných aukcí, kterým v prvnímdruhém letošním kole dominovala v Německu fotovoltaika, se bude jednat o oddělené tendry, které však budou vyhodnocovány v jeden den.

V aukci na výstavbu větrných elektráren se bude v první kole příštího roku soutěžit o celkem 700 MW výkonu, maximální nabízenou cenu regulátor stanovil na 62 EUR/MWh. Na samotném severu Německa, kde panují jedny nejlepších podmínek pro větrné elektrárny v zemi, je však celkový výkon pro toto kolo omezen na 155 MW.

Německo se zavedením takzvaných oblastí vyžadujících rozvoj sítí snaží dostat výstavbu větrných elektráren i do jiných regionů země, jelikož v těchto oblastech již stávající kapacita sítě nestačí pro vyvedení veškerého výkonu z větrných elektráren kvůli jejich husté zástavbě, což při vhodných podmínkách pro výrobu elektřinu vede k jejímu omezování.

V případě solárních elektráren budou developeři v únorovém kole soutěžit o celkem 175 MW výkonu, přičemž maximální nabízená cena je stanovena na 89,1 EUR/MWh. Stejně jako v minulých kolech bude umožněna výstavba na zemědělské půdě, loukách či jiných travnatých plochách s nepříznivými podmínkami. Tato možnost, kterou zavedly v polovině minulého roku spolkové země Bavorsko a Bádensko-Württembersko, vedla ke značnému poklesu ceny fotovoltaických elektráren v Německu. V únorovém kole bude tato možnost rozšířena i na spolkové země Hesensko, Porýní-Falc a Sársko.

Otočí se opět trend a začnou ceny po letošním růstu klesat?

Po úspěšném roce 2017, kdy ceny v aukcích na výstavbu větrných i solárních elektráren v Německu stabilně klesaly, se letos trend otočil. Německým aukcím se tak letos ceny již dále snižovat nedařilo, naopak v průběhu roku postupně rostly.

V případě větrných elektráren byla v letošní říjnové aukci vysoutěžena průměrná cena 62,6 EUR/MWh, ve srovnání s poslední aukcí z roku 2017, ve které dosáhl průměr vysoutěžených cen pouhých 38 EUR/MWh, se jedná o víc než 60% nárůst.

Další stlačení ceny se v posledních kolech nedaří ani u fotovoltaiky. Zatímco v prvním kole z letošního února průměrná cena klesla na 43,3 EUR/MWh, letošní poslední kolo přineslo průměrnou vysoutěženou cenu 45,9 EUR/MWh. Na rozdíl od aukcí pro větrné elektrárny se však stále jedná o pokles oproti poslednímu kolu roku 2017, ve kterém dosáhl průměr vysoutěžených cen 49,1 EUR/MWh.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se