V Polsku má vyrůst první větrná farma bez dotací

DomůVětrné elektrárnyV Polsku má vyrůst první větrná farma bez dotací

Soukromá polská společnost Polenergia zahájila přípravu projektu větrné farmy, která jako první nebude ke své realizaci vyžadovat finanční podporu v podobě dotací. Projekt Szymankowo bude mít instalovaný výkon 38 MW a zprovozněn má být v roce 2021. Polenergia přesto nevyloučila svou účast v aukci obnovitelných zdrojů energie konající se příští měsíc.

Větrná farma Szymankowo s instalovaným výkonem 38 MW bude prvním velkým projektem v oblasti obnovitelné energetiky v Polsku, který nebude vyžadovat státní dotace, ani dlouhodobý kontrakt, aby byl realizován. Větrná farma se bude nacházet v severním Polsku, v Pomořansku a její uvedení do provozu se plánuje na rok 2021.

Podle prohlášení soukromé společnosti Polenergie projekt získal půjčku od Evropské banky pro obnovu a rozvoj a dvou soukromých bank mBank a ING Bank Slaski v celkové výši 107 milionů zlotých (cca 640 milionů korun).

Dodavatelem 3,4MW turbín bude Siemens Gamesa. Instalace turbín s tímto výkonem  podle Polenergie v dlouhodobém horizontu k úsporám. Budou totiž vyrábět více elektřiny, než 2 až 2,5MW turbíny, které bývají v Polsku běžné.

Účast v aukci stále není vyloučená

Přestože může být projekt vybudován bez jakýchkoliv dotací, tak Polenergie nevylučuje, že příští měsíc vstoupí do aukce s obnovitelnými zdroji, „pokud by to umožnilo maximalizaci ziskovosti projektu“. Zajistila by si tak 15letý vládní kontrakt.

Dle Bartolomeje Derskeho z webového portálu Wysokie Napiecie zajištění dlouhodobého kontraktu není vždy tím nejlepším řešením. A to v situaci, kdy projekt bude vyrábět elektřinu relativně levně a velkoobchodní ceny pravděpodobně zůstanou vysoké. Podle Derskeho by tedy v případě účasti v aukci Polenergia nabídla nejvyšší možnou částku 285 zlotých za MWh (cca 1 705 korun). Pokud by v aukci prohrála, větrná farma může být stále realizována. Pokud by vyhrála, Polenergia by měla jistotu stabilní a vysoké ceny na 15 let.

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...