Domů
Větrné elektrárny
V Polsku má vyrůst první větrná farma bez dotací

V Polsku má vyrůst první větrná farma bez dotací

Soukromá polská společnost Polenergia zahájila přípravu projektu větrné farmy, která jako první nebude ke své realizaci vyžadovat finanční podporu v podobě dotací. Projekt Szymankowo bude mít instalovaný výkon 38 MW a zprovozněn má být v roce 2021. Polenergia přesto nevyloučila svou účast v aukci obnovitelných zdrojů energie konající se příští měsíc.

Větrná farma Szymankowo s instalovaným výkonem 38 MW bude prvním velkým projektem v oblasti obnovitelné energetiky v Polsku, který nebude vyžadovat státní dotace, ani dlouhodobý kontrakt, aby byl realizován. Větrná farma se bude nacházet v severním Polsku, v Pomořansku a její uvedení do provozu se plánuje na rok 2021.

Podle prohlášení soukromé společnosti Polenergie projekt získal půjčku od Evropské banky pro obnovu a rozvoj a dvou soukromých bank mBank a ING Bank Slaski v celkové výši 107 milionů zlotých (cca 640 milionů korun).

Dodavatelem 3,4MW turbín bude Siemens Gamesa. Instalace turbín s tímto výkonem  podle Polenergie v dlouhodobém horizontu k úsporám. Budou totiž vyrábět více elektřiny, než 2 až 2,5MW turbíny, které bývají v Polsku běžné.

Účast v aukci stále není vyloučená

Přestože může být projekt vybudován bez jakýchkoliv dotací, tak Polenergie nevylučuje, že příští měsíc vstoupí do aukce s obnovitelnými zdroji, „pokud by to umožnilo maximalizaci ziskovosti projektu“. Zajistila by si tak 15letý vládní kontrakt.

Dle Bartolomeje Derskeho z webového portálu Wysokie Napiecie zajištění dlouhodobého kontraktu není vždy tím nejlepším řešením. A to v situaci, kdy projekt bude vyrábět elektřinu relativně levně a velkoobchodní ceny pravděpodobně zůstanou vysoké. Podle Derskeho by tedy v případě účasti v aukci Polenergia nabídla nejvyšší možnou částku 285 zlotých za MWh (cca 1 705 korun). Pokud by v aukci prohrála, větrná farma může být stále realizována. Pokud by vyhrála, Polenergia by měla jistotu stabilní a vysoké ceny na 15 let.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Lukas
7. listopad 2019, 14:30

38 mw, nechyba tam jedna 0 na konci? no na dnesne pomery a potreby je to zalostne malo a zvlast polsko by malo investovat do OZE a jadra!

Na druhu stranu ide o sukromnu spolocnost takze palec hore, lepsie ako nic.

Josef
7. listopad 2019, 22:56

Patrně malá oblast s výbornými větrnými podmínkami 11 turbín není příliš...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se