Domů
Větrné elektrárny
Rusko: Rosatom obrací svou pozornost k výstavbě větrných elektráren

Rusko: Rosatom obrací svou pozornost k výstavbě větrných elektráren

Ruská státní společnost Rosatom je celosvětově známá především díky svému jadernému byznysu, nyní však obrací svou pozornost také na obnovitelné zdroje enrgie. Ve čtvrtek zástupci společnosti zveřejnili plány na výstavbu 600 MW ve větrných elektrárnách na jihu Ruska.

Výstavba prvního z plánvaných projektů má začít již letos v létě. Dceřiná společnost Rosatomu JSC VetroOGK, chce začít s výstavbou 150MW větrné elektrárny v jihoruském Adygejsku. Dodavatelem turbín bude nizozemská společnost Lagerwey. Stavební povolení má být získáno již do konce dubna, větrný park by pak měl být uveden do provozu začátkem roku 2019.

Společnost JSC VetroOGK dále podepsala memorandum umožňující výstavbu až 200 MW ve větrných parcích v Krasnodarském kraji. Výše investice se očekává na úrovni 20,5 miliardy rublů (7,36 mld. Kč). Do provozu by větrné parky související s podepsaným memorandem měly být uvedeny do konce příštího roku. Dalších 400 MW ve větrných parcích je součástí dohody se Stavropolským krajem.

„Oblast jižního Ruska je pro nás regionem s nejvyšší prioritou, ve kterém chceme implementovat strategii Rosatomu v oblasti větrných elektráren. Lokalita nových projektů je plánována s ohledem na náš nový výrobní závod, který bude stát ve Volgodonsku. Rosatom tak v této oblasti vytvoří přibližně 1000 nových pracovních míst. Jedná se o začátek rozvoje nového odvětví, které umožní další rozvoj a diverzifikaci nízkouhlíkové výroby elektřiny Rosatomu,“ uvedl vedoucí divize větrných elektráren Rosatomu Aleksandr Korchagin.

Rosatom bude stavět na nizozemském větrném know-how

Součástí rozvoje větrné energetiky Rosatomu je také založení společného podniku se zmíněným nizozemským výrobcem větrných turbín Lagerwey, který byl pojmenován Red Wind. Společnost Red Wind bude zodpovědná za marketing, prodej, dodávku turbín na klíč a poprodejní podporu. Red Wind bude také asistovat se zahájením výroby turbín v nově vznikající továrně Rosatomu ve městě Volgodonsk.

Již v roce 2016 uspěla společnost JSC VetroOGK v aukcích na výstavbu 26 ruských větrných parků o celkovém výkonu 610 MW. V roce 2017 pak přidala dalších 360 MW. K loňském prosinci tak činil výkon patřící Rosatomu vzešlý z aukcí na dodávku větrných elektráren v Rusku 970 MW. Z neutuchajícího zájmu ruského jaderného giganta o oblast větrné energetiky a snahy o její další rozvoj je zřejmé, že Rosatom považuje větrnou energetiku za perspektivní oblast pro svůj další rozvoj.

Komentáře

(1)

Martin_C

19. únor 2018, 11:15

Zda se mi to jako logicky krok Rosatomu. V jiznim rusku neni z vojenskeho hlediska mozne nasazeni atomovych elektraren, vystavba plynovych turbin je podminena zahranicnimi dodavkami (Siemens), ale hlad po energiich zaroven vede k jejim vysokym cenam s vhodnymi podminkami pro vetrne a solarni elektrarny v regionu. Poloha planovaneho vetrneho parku v Stavropolskem kraji je primo urcujici pro napajeni oblasti od cerneho ke kaspickemu mori

https://en.wikipedia.org/wiki/Stavropol_Krai

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.