Domů
Větrné elektrárny
Spojené království chce pomoci dalšímu rozvoji přímořských větrných elektráren
Haliade-X vizualizace

Spojené království chce pomoci dalšímu rozvoji přímořských větrných elektráren

Britské Ministerstvo podnikání, energetiky a průmyslové strategie (BEIS) ve čtvrtek zveřejnilo novou sektorovou dohodu, která má dále prohloubit spolupráci mezi vládou a odvětvím přímořských větrných elektráren. Dohoda, která staví na pozici Spojeného království jako světového lídra v odvětví přímořských větrných elektráren, má za cíl dále podporovat výstavbu nových zdrojů a zvyšování produktivity a konkurenceschopnosti celého odvětví.

Díky partnerství s britskou vládou sektor demonstroval svou schopnost budovat v předvídatelném čase větší a větší projekty větrných parků. Navíc náklady na výstavbu přímořských větrných elektráren i nadále klesají. Podíl offshore větrných parků na výrobě elektřiny v Británii stoupl z 0,8 % v roce 2010 na 6,2 % v roce 2017. Podle stávajících prognóz by podíl těchto elektráren měl v roce 2020 dosáhnout 10 %. Dle dohody mají tyto elektrárny vytvořit nedílnou součást nízkonákladové a nízkouhlíkové flexibilní sítě.

Nová dohoda se zaměřuje rovněž na zvýšení produktivity a konkurenceschopnosti britského dodavatelského řetězce. Díky tomu by mohly britské společnosti hrát větší roli ve vedoucím postavení Spojeného království ve výrobě elektřiny v přímořských větných parcích a zároveň by se měly stát více konkurenceschopné i v mezinárodním měřítku. Tohoto rozvoje má být dosaženo prostřednictvím investic do průmyslu ve výši až 250 milionů liber.

Jedním z klíčových bodů dohody je i zajištění dobrého podnikatelského prostředí a také dalších kol aukcí na podporu těchto zdrojů formou takzvaných „Contracts for Difference“. Další alokační cyklus je v současnosti plánován na květen příštího roku, o dva roky později mají následovat aukce další. Budoucí CfD mají přijít až na 557 milionů liber.

Do roku 2030 má narůst instalovaný výkon přímořských větrných elektráren až o 30 GW

Podle dohody dojde v příštím desetiletí k masivnímu rozvoji přímořských větrných elektráren. Podle některých prognóz má celkový instalovaný výkon přímořských větrných elektráren v roce 2030 činit až 154 GW.

V dohodě se britská vláda zavazuje, že bude spolupracovat s odvětvím a i s dalšími zainteresovanými stranami s cílem zajistit, že do roku 2030 bude moci být připojeno až 30 GW větrného výkonu, a to udržitelným a příhodným způsobem.

Zdroj úvodního obrázku: GE Renewable Energy

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Milan Smrž
10. březen 2019, 13:18

Prakticky kdekoliv na světě je možné úplné zásobování obnovitelnou energií. Příkladem jsou některé regiony v Rakousku (100% OZE elektřiny v Dolním Rakousku a Burgenlandu) či v Německu okres Luechow-Danneberg (100% elektřiny, veliký podíl tepla, Rhein-Hunsrück (300% elektřiny) a mnoho dalších...

Že by ve střední Evropě platila různá fyzika?

Vladimír Šťastný
10. březen 2019, 18:56

Nechte toho, pane Smrži.

Petr
11. březen 2019, 09:18

Ale musí v Rakousku mít všechny ty zelené fanatické domácnosti filtr proti elektronům ze síťově blízkého Temelína :)

Milan Vaněček
11. březen 2019, 10:31

Temelín je zázrak, dodává GW německé a rakouské energetice a ještě Gigawatty do ČR. Asi nemá výkon 2GW ( když zrovna půlka nestojí jako teď) ale aspoň 20 GW, že Péťo?????

Jo, jen sluníčko má výkon v TW ????

Loudil
9. březen 2019, 18:46

Británie jako ostrov má velmi dobré podmínky pro "mořský vítr." Takováto výroba elektřiny má mnoho výhod : 1. Příliš útlocitným lidem nehyzdí krajinu 2. Nezabírá to pozemky na pevnině /louky, pole, zahrady/ 3. Žádný nebo slabý hluk doléhající k pobřeží 4. Na moři je příznivější síla větru než ve vnitrozemí /většinou/. Jistě se najdou i nedostatky ,ale převažují pozitivní faktory těchto staveb.

Josef
9. březen 2019, 22:08

Dnes má UK asi 8GW přímořských el. a dávají 6% elektřiny. Takže 1GW je 0.75% spotřeby. Pokud by do roku 2030 mělo být instalováno v UK 30GW, pak je to 22,5% spotřeby k tomu nejméně 12% onshore a 5% FV panely to máme celkem cca 40% neřízených zdrojů při využití ( celkovém ) tak 30% těchto zdrojů máte běžný podíl 130% aktuální spotřeby. Řídit takovou soustavu a ještě na ostrově, který je špatně integrován do okolí bude finančně náročné a podle mého názoru bude nutné masivně využívat řízení na straně spotřeby. To si vynutí jinou skladbu spotřebičů a investice na straně spotřebitelů - akumulační ohřev TUV , el. mobilita a celkově větší podíl elektrifikace. Angličani, kteří dodnes nepoužívají ani mixážní hlavice a mají samostatné kohouty na teplou a studenou vodu nejsou právě moc agilní....

Petr
10. březen 2019, 10:12

Tak zrovna Británie je dost výjimečný případ a může jít minimálně na 50% OZE bez problémů. Nejsevernější mořské větrníky pojedou jinak než ty na jihu, celou svou soustavu můžou propojit rychle nataženými tlustými mořskými kabely, a na vyrovnávání můžou začít používat už fungující starší elektrárny na plyn a biomasu.

Skutečný problém Británie do budoucna je, že by potřebovala přestavět všechny tamní rodinné domky na pasivní standart, ale místní obyvatelstvo je vychováno k opovrhování manuální prací, Poláci se začali vracet domů a Pakoši či Indové při stavbách nehledí na centimetry.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se