Domů
Obnovitelné zdroje
V Česku startuje třetí aukce na podporu OZE, zájem mohou povzbudit nižší ceny elektřiny na trhu
Decentralizované větrné turbíny a farmy by i u nás mohly přispět k přechodu k nízkoemisní elektroenergetice. V popředí osamělá turbína v Jizerských horách, v pozadí nalevo od ní pak skupina turbín v Polsku. (Foto Vladimír Wagner).
Zdroj: Vladimír Wagner

V Česku startuje třetí aukce na podporu OZE, zájem mohou povzbudit nižší ceny elektřiny na trhu

Ministerstvo průmyslu a obchodu zahájilo již třetí aukci pro podporu obnovitelných zdrojů energie v České republice. Aukce pro větrné elektrárny, malé vodní elektrárny a modernizaci bioplynových stanic má kapacitu v souhrnu 72 MW. Prostřednictvím aukcí byla dosud přidělena podpora pro 20 MW větrných elektráren.

První letošní aukce nabídne podporu pro dvojnásobný výkon větrných elektráren oproti loňskému roku. Ministerstvo nabídne podporu až pro 60 MW nových větrníků. Stejně jako v loňském roce ministerstvo vypsalo aukce také pro malé vodní elektrárny a bioplynové stanice.

V případě malých vodních elektráren lze podat nabídku pro modernizaci stávající vodní elektrárny nebo pro výstavbu nové. U bioplynových stanic lze podporu získat pouze na modernizaci stávajících zdrojů.

Ministerstvo ponechalo maximální výši podpory nezměněnou

Ministerstvo nezměnilo nejvyšší možnou výši podpory, kterou mohou zájemci požadovat. Cenové stropy pro aukci byly podstatně navýšeny mezi první a druhou aukcí z důvodu, aby byly aukce atraktivnější. Zatímco v případě větrných elektráren vyšší ceny přilákaly první dva projekty, ostatní aukce zůstaly prázdné i ve druhém kole.

V případě větrných elektráren tak lze soutěžit až o 3500 Kč/MWh (cca 146 EUR/MWh), u modernizace bioplynových stanic až o 4000 Kč/MWh (cca 167 EUR/MWh) a u modernizace a výstavby nových vodních elektráren až o 4500 Kč/MWh (cca 188 EUR/MWh).

Úspěšní účastníci aukce získají podporu formou tzv. rozdílového kontraktu (anglicky "contract for difference"). Prostřednictvím něj má výrobce garantováno, že za vyrobenou elektřinu dostává cenu, kterou požadoval v aukci, jelikož získá cenu za prodej elektřiny na denním trhu a navíc aukční bonus, který dorovnává rozdíl do referenční aukční ceny.

V opačném případě, tedy pokud by cena na denním trhu byla vyšší, než kterou výrobce požadoval v rámci aukce, je povinností výrobce vrátit rozdíl mezi cenou na denním trhu a požadovanou výší podpory v aukci (referenční aukční cenou) operátorovi trhu.

§ 11 odst. 8 zákona o podporovaných zdrojích energie: "V případě ... aukčního bonusu, kdy je dosaženo vyšší hodinové ceny, než je referenční aukční cena, nárok na podporu v dané hodině nevzniká a výrobce je povinen uhradit rozdíl mezi hodinovou cenou a ... referenční aukční cenou operátorovi trhu."

Přidělování podpory prostřednictvím aukcí je v ČR možné teprve od ledna loňského roku. Přestože si od této nové úpravy řada odborníků slibovala rychlejší rozvoj OZE, prozatím aukce nenaplnily očekávání.

O loňské aukce nebyl zájem, podpora zůstala nevyčerpána

Objem instalovaného výkonu, který může získat každý rok podporu prostřednictvím aukcí, stanoví každoročně vláda nařízením na tři roky dopředu. Pro loňský rok Ministerstvo průmyslu a obchodu vypsalo aukce pro 30 MW větrných elektráren, 5 MW elektráren využívajících bioplyn a 7 MW malých vodních elektráren. Zájemci podali nabídky pouze ve výši 20 MW v aukci pro větrné elektrárny. O zbývající podporu nebyl zájem.

Pomalý rozběh aukcí lze přičítat především tomu, že v České republice chybí projekty, které lze realizovat v termínu požadovaném v aukci. Podle podmínek loňské aukce bylo nutné uvést výrobny do provozu do konce roku 2026 (zatímco účastníci letošní aukce mají termín až do konce roku 2027). Po dlouhém období, kdy byla podpora pro nové velké obnovitelné zdroje prakticky zrušena, bylo minimum projektů, které by bylo možné dokončit v požadovaném čase.

Za nezájmem ovšem mohly stát také loňské vysoké ceny elektřiny na denních i forwardových trzích a související vyšší očekávání výrobců ohledně cen, které jim mohly být nabídnuty v rámci PPA kontraktů. Naproti tomu v letošním roce jsou ceny na spotových trzích podstatně nižší. Ti, co plánují výstavbu větrných elektráren, proto mohou být nyní více motivováni k účasti v aukcích, které jim garantují stabilní cenu za vyrobenou elektřinu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
miro novak
19. červenec 2023, 09:12

nizka cena elektriny ako podnet k investiciam?

Pokrok nezastavis. Hi, hi.

Martin Hájek
19. červenec 2023, 11:35

Je ta obnovitelná energie ale úžasně levná, což?

Milan Vaněček
19. červenec 2023, 14:54

No vůči postavení nové jaderné elektrárny v EU či USA určitě.

VF
19. červenec 2023, 15:56

Pane Hajku, ano oze je levna. Vite proc nikdo nedela aukce na EE z jadra za cenu 146 EUR/MWh, nevim na jak dlouho, 15 let? Protoze by se tam nikdo neprihlasil. Musel by jste nabidnout 200 Euro, plus kazdorocni inflaci a minimalne 30 let. Jenomze za 15let bude FV stat mozna polovinu, mozna desetinu dnesnich cen. Mozna ani to ne, je tam stale velky prostor na zlevnovani, ale tomu rozumi spise pan Vanecek. Jsem jednoznacne proto, aby do aukci mohly hlasit i JE. Bylo by po hloupych diskuzich.

VF
19. červenec 2023, 16:01

A do toho vyctu jsem jeste zapomnel zaradit pojisteni. JE neni pojistena na plnou vysi skod. Je to takova socializace rizika. Plus riziko realizace uloziste, kdo toto riziko nese? Samozrejme stat. Hezky rovne podminky pro vsechny, ze?

Antonín Mikeš
19. červenec 2023, 16:55

Prosím řekněte kdo nese plné riziko za Vltavskou kaskádu? Kdo nese plné riziko za chemičky, které mají ve svém areálu dost čpavku a chlóru na otravu blízkých měst, kdo nese riziko za stavby domů v záplavovém území? JE je oproti těmto provozům defakto úplně neškodné zařízení. Při havárii v TMI nikdo neumřel, ve Fukušimně umřeli dva zaměstnanci na výbuch vodíku, na radiaci také nikdo. Jaké riziko má realizace uložiště?

VF
19. červenec 2023, 17:36

Jaké riziko má realizace uložiště? - no prece riziko prodrazeni, to je snad jasne

k ostatnimu se nevyjadrim, nevim jak jsou pojisteny jine prumyslove podniky, ovsem oze pojisteny zcela jiste jsou bez nejakych nesmyslnych vyjimek a limitu

Zdeněk
21. červenec 2023, 10:51

Děkuji. Věta: "Tomu rozumi spise pan Vanecek", mě při pátku skutečně pobavila.

Prostě zrušte konečně ty dotace na všechno a bude klid. Ať se ukáže, která technologie je opravdu lepší.

Antonín Mikeš
21. červenec 2023, 13:20

Pane VF, riziko prodražení má celá stavba, kdo nese riziko za prodražení "OZE cesty" jako celku? Jak je pojištěna a zaručena likvidace lopatek VTE (samozřejmě vyžadujeme řešení s úplnou recyklací a bez rizika prodražení)? Viz dnešní článek?

OZE jsou sotva tak pojištěny na běžné poškození, asi tak jako všechny domy. Je zajímavé, že o pojištění nevíte skoro nic (stejně jako já) ale víte, že OZE pojištěny jsou. Všiml jste si že OZE jsou i vodní elektrárny?

Emil
19. červenec 2023, 17:07

Taky jsem jednoznačně pro to, aby se uspořádala technologicky neutrální aukce na elektřinu z nízkoemisního zdroje, ovšem ne nějaká náhodná výroba, jak se zdrojům zrovna hodí jako dosud, ale předem daný výkon podle potřeb soustavy. S penalizací za jakoukoliv odchylku od tohoto vysoutěženého výkonu.

Aukce na jádro nikdo nedělá ne z důvodu ceny, která je ve skutečnosti mnohem nižší než uvádíte vy, ale z důvodu, že vhodné lokality zatím vlastní jen ČEZ a nikdo další.

VF
19. červenec 2023, 17:29

tak snad si takovou potrebnou lokalitu dokaze obstarat kdokoliv jiny, ne? Na oze si musi kazdy obstarat lokalitu take sam, nebo je snad nabizi stat zdarma?

Zdeves Pavel
20. červenec 2023, 17:16

Bože a tokovy experti trvale mluví do jádra. Nejdříve si přečtěte vyhlášku SUJB .

Emil
20. červenec 2023, 18:18

Stejně jako stát připravuje "go-to" zóny pro větrníky a soláry, může je připravit např. pro SMR. Pak může uspořádat tu aukci.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se